Ministerstvo vnútra aj tajná služba zlyhali, reaguje OĽaNO na údajný únos Vietnamca vládnym špeciálom

Igor Matovič, Veronika Remišová
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a poslankyňa Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 31. júla (WebNoviny.sk) – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa vyjadril prostredníctvom poslankyne Veroniky Remišovej k únosu Vietnamca, pri ktorom údajne použili aj slovenský vlády špeciál. O tejto informácii je presvedčená aj nemecká polícia.

Podľa hnutia OĽaNO zlyhal rezort vnútra aj Slovenská informačná služba (SIS). Uviedla to v stanovisku predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Divadlo na zakrytie únosu

„Nemecká polícia už nemá pochybnosti o tom, že pri únose Vietnamca Trinh Xuan Thanha bolo použité aj slovenské vládne lietadlo a že krátke stretnutie vietnamskej delegácie s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom bolo iba divadlom na zakrytie únosu. Táto vládna koalícia často rozpráva o tom, ako je pre ňu bezpečnosť Slovenska prioritou. Sú dve možnosti, buď o tom slovenská strana vedela, a v tom prípade ministerstvo vnútra a vládna koalícia klame svojich vlastných občanov,“ uviedla Remišová s tým, že ak vládna koalícia o zneužití Slovenskej republiky na únos nevedela, je trestuhodné, že sa nechala dobehnúť a zneužiť tajnou službou rozvojovej krajiny.

„Ako by sme asi tak dopadli, keby išlo o vyspelejšieho protivníka, ktorý by chcel poškodiť Slovensko. Zneužívanie slovenského vládneho hotela a vládneho lietadla na operácie cudzej tajnej služby hrubo porušuje suverenitu Slovenska. Mali by si to uvedomiť v Smere, pod ktorý spadá rezort vnútra, ako aj v Slovenskej národnej strane, ktorej nominant kontroluje SIS. Obe inštitúcie neospravedlniteľne zlyhali,“ dodala Remišová.

Zároveň hnutie OĽaNO žiada premiéra Petra Pellegriniho, aby vyvodil zodpovednosť. OĽaNO bude žiadať v tejto záležitosti zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Závery nemeckej polície

Nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj vládny špeciál. Slovenská polícia ani prokuratúra pritom prípad vôbec nevyšetrujú a vyhovárajú sa na Vietnamcov.

Ak by však na to dal súhlas vtedajší minister vnútra Kaliňák, mohlo by ísť o vážny trestný čin. O nových záveroch nemeckej polície informoval denník Frankfurter Allgemaine Zeitung a jeho správu prebrali všetky vplyvné nemecké médiá, píše sa na portáli Denníka N.

„Bolo Nemecko v prípade únosu Vietnamca zámerne podvedené? Kolotoč klamstva nie je obvyklou súčasťou diplomatickej komunikácie. Často sa hovorí v náznakoch, inotajoch, okľukou a môže sa to skončiť nedorozumením. Zavádzať vládu na priamu otázku a klamať jej, je však nezvyčajné. Výsledkom je zvyčajne ľudské odcudzenie: dôvera je narušená aj vtedy, keď sa druhá strana ospravedlní s odkazom na domáce politické bitky alebo vlastnú dôverčivosť voči tretej strane,“ cituje Denník N z článku Frankfurter Allgemaine Zeitung, ktorý sa týka únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Berlína v lete minulého roka.

„Až doteraz to bolo len podozrenie, že Trinha previezli s krytím vietnamskej vládnej delegácie vo vypožičanom slovenskom vládnom lietadle z Bratislavy do Moskvy – k vietnamskému zločinu tak prispela aj spriatelená krajina EÚ. Berlínska kriminálka je však už podľa informácií Frankfurter Allgemeine Zeitung presvedčená, že Trinh sedel v slovenskom lietadle. Vietnam a Slovensko pritom doteraz vždy tvrdili opak. Takže potom to znamená, že klamali,“ píšu nemecké noviny a hovoria, že vo vzťahu medzi Nemeckom, Vietnamom a Slovenskom môže dôjsť k veľmi zložitej situácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti