Ministerstvo vnútra finančne podporilo obnovu vojenských pamätníkov a cintorínov

Cintorín
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 7. augusta (WebNoviny.sk) – Ministerstvo vnútra finančne podporilo obnovu vojenských pamätníkov a cintorínov.

Ako sa ďalej uvádza v zmluvách zverejnených v Centrálnom registri zmlúv, 7 900 eur poskytli na obnovu Cintorína padlých vojakov Slovenského vojska 1939-1945 v Prešove, ktorého správcom je mesto Prešov a 16 000 eur rezort poskytol mestu Stropkov na obnovu Vojnového cintorína 1. svetovej vojny. Obec Veľaty v okrese Trebišov dostane 4 100 eur na zriadenie pamätníka odbojárov z obce.

Obec Runina v okrese Snina plánuje obnoviť pamätník padlým vojakom v 1. svetovej vojne, na čo jej ministerstvo prispeje čiastkou 200 eur. Finančný príspevok od rezortu na obnovu vojnových hrobov a pamätníkov dostala aj obec Závadka nad Hronom v okrese Brezno. Konkrétne ide o 2 500 eur.

Ministerstvo vnútra poskytuje dotácie na zabezpečenie starostlivosti o pamätníky a vojnové hroby na základe zákona o vojnových hroboch. Podľa zákona môžu byť finančné prostriedky využívané na plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv o vojnových hroboch, ktorými je SR viazaná, výkon prác na vojnovom hrobe pri udalosti celospoločenského alebo medzinárodného významu, úpravu verejného pohrebiska s vojnovými hrobmi, zrušenie vojnového hrobu alebo odstránenie následkov živelnej pohromy alebo inej mimoriadnej udalosti, prípadne vandalstva na vojnovom hrobe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR