Ministerstvo vnútra označilo článok o únose Vietnamca za klamstvo, veta s „Kalim“ nezaznela

Robert Kaliňák
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Martin Havran.
  • aktualizované 3. augusta 14:55

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) – Ministerstvo vnútra naďalej trvá na tom, že orgány SR sa aktívne žiadnym spôsobom nepodieľali na únose vietnamského občana do zahraničia. Ako sa uvádza vo vyhlásení rezortu, nemajú poznatky o tom, že by príslušníci vietnamskej tajnej služby mali nastupovať do nejakej dodávky s osobou menom Thanh a dokonca ho pridržiavať, aby nespadol.

„Samotnú kolónu tvorili len vozidlá ministerstva vnútra a sprievodné vozidlá s označením polícia. Žiadne vozidlá s českými evidenčnými číslami neboli súčasťou kolóny. Súčasťou kolóny podľa zamestnancov MV SR neboli ani motorky. Tie mali byť súčasťou sprievodu vietnamskej delegácie v marci 2017, ale nie v júli 2017,“ uvádza rezort s tým, že v súvislosti s prípadom neodznela ani medializovaná veta: „Kali o tom vie, je to štátny záujem“.

Čulák zostal vo vládnom hoteli Bôrik

Riaditeľ protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák tiež podľa rezortu nikdy nikomu nepovedal, že sa mal Vietnamec opiť a spadnúť zo schodov a nikomu neprikazoval, aby akúkoľvek osobu preložil z českej dodávky do policajnej.

Čulák podľa ministerstva vnútra v inkriminovaný deň zostal vo vládnom hoteli Bôrik, nebol ani v kolóne, ani na letisku pri odlete delegácie. Takisto ochrankár Ladislav O., ktorý podľa medializovaných informácii dozeral na priebeh letu, sa na palube lietadla nenachádzal.

„Rezort vnútra už poskytol vládny špeciál predstaviteľom cudzích štátov aj v minulosti,“ uvádza ministerstvo s tým, že nemeckým vyšetrovateľom poskytuje maximálnu súčinnosť pri vyšetrovaní tohto prípadu a bude tak robiť aj naďalej.

Vyšetrovanie nemeckej prokuratúry

Denník Nvo štvrtok zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha.

Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero zvláštnych vecí.

Na parkovisku pred hotelom Bôrik stáli podľa denníka tri farebné české dodávky z pražskej požičovne a jeden terénny Lexus. V jednej z dodávok mal byť unesený Trinh Xuan Thanh. Počas stretnutia prišli podľa denníka vietnamskí predstavitelia za veliteľom slovenskej kolóny Jánom H. a požiadali ho, aby policajti do kolóny zaradili ešte jednu dodávku. „Tú, v ktorej je unesený Vietnamec,“ tvrdí Denník N.

Unesený mal ísť do lietadla posledný

Uneseného Trinh Xuan Thanha neskôr preložili do inej dodávky, vtedy ho slovenskí policajti prvýkrát uvideli. Šéf protokolu Čulák im povedal, že ho treba preložiť z českej dodávky do policajnej. „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ malo zaznieť, píše Denník N s tým, že ochrankárom Čulák povedal, že Vietnamec sa opil, spadol zo schodov a majú ho držať tak, aby ho vietnamský minister nevidel, lebo je to hanba.

Po príchode na letisko autá zamierili rovno k lietadlu, neprechádzali žiadnou kontrolou. „Najprv nastúpil vietnamský minister, potom časť delegácie. Unesený sa do lietadla dostal posledný. Niesli ho pod pazuchami. Malo to pôsobiť dojmom, že ho len opitého podopierajú,“ opisuje situáciu Denník N.

Pracovníkom pasového oddelenia, ktorí boli pri lietadle, sa ale podľa denníka nepozdával počet ľudí. „Asi o 15 minút prišiel k VIP terminálu biely Seat zo slovenského ministerstva vnútra a potom už boli všetky doklady v poriadku. Lietadlo odletelo o 14:46. Hoci sme Poľsku, cez ktoré špeciál letel, deklarovali, že je na palube Robert Kaliňák, bol tam len jeho osobný ochranca Ladislav O., ktorý mal dozerať na priebeh letu,“ dodáva denník.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert KaliňákTrinh Xuan Thanh
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR