Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Borec
Minister spravodlivosti Tomáš Borec Foto: SITA/Marián Peiger
25. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ministerstvo vysvetlilo, prečo už dva mesiace nevyšli zákony

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Od marca má začať platiť novela zákona o úveroch na bývanie, ktorá zlacní predčasné splatenie hypotéky. Hoci zákon parlament schválil ešte vlani, dodnes nebol uverejnený v zbierke zákonov.

Ak by sa tak nestalo do 21. marca, účinnosť normy sa bude musieť posunúť. Upozorňuje na to denník Sme. Nejde pritom o jediný prípad meškania zákona, ktorý čaká na uverejnenie. Podobne sú na tom ďalšie štyri. Dôvodom sú problémy so Zbierkou zákonov, ktorá riadne nefunguje už od začiatku roka. Tento rok v nej uverejnili len jediný zákon, píše denník.

Príčinou meškania je prechod na nový elektronický systém

Ministerstvo spravodlivosti vysvetľuje, že príčinou meškania je prechod na nový elektronický systém. Od začiatku roka platí, že obsah elektronickej zbierky je záväzný a rovnocenný s papierovou verziou. Samotná zbierka s rôznymi vykonávacími predpismi však podľa rezortu vychádza aj v tomto prechodnom období. „Pokiaľ ide o zákony, v súčasnosti prebieha autorská korektúra obsahu štyroch zákonov a jedného úplného znenia zákona, a to už v novom systéme,“ vysvetlil hovorca ministerstva spravodlivosti Pavol Kubík.

Partner advokátskej kancelárie Maple & Fish Viliam Karas upozorňuje, že bez toho, aby schválené zákony vyšli v zbierke, platiť nemôžu. „V prípade, že by do stanovenej lehoty neboli publikované, by sa termín automaticky posunul a začali by platiť až dňom ich zverejnenia,“ povedal.

Aj keď ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že prechod stíha a všetky zákony začnú platiť včas a tak, ako bolo plánované, dotknutým bankám či firmám meškanie komplikuje situáciu. Do marca chýba len pár dní, ale banky nevedia, či s úpravou predčasne splatenej hypotéky rátať alebo nie. Podľa nového zákona má byť predčasné splatenie úveru na bývanie spoplatnené maximálne jedným percentom zo zostatkovej sumy. To by malo uľahčiť klientom prenos hypotéky do inej banky s lepšími podmienkami.

Ministerstvo má podľa advokáta šťastie v nešťastí

Advokát Juraj Frindrich spolupracujúci s advokátskou kanceláriou Taylor Wessing hovorí, že súčasný stav by sa dal chápať aj ako zanedbanie základných povinnosti štátu voči jeho obyvateľstvu či podnikateľskej sfére. To by podľa neho mohlo mať aj dôsledky. „Je otázne, aký prístup zvolí štát prostredníctvom svojich orgánov dohľadu ako je napríklad NBS, ak nové povinnosti z dodnes nevyhlásených zákonov nebudú včas plnené, pretože nebol poskytnutý dostatočný čas na prípravu,“ povedal.

Medzi zákony, ktoré čakajú na uverejnenie v zbierke, patrí napríklad aj zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré je zodpovedné za vyhlasovanie zákonov, má pritom podľa Frindricha šťastie v nešťastí, keďže od decembrovej schôdze parlamentu sa nekonala žiadna ďalšia schôdza, na ktorej by sa prijali ďalšie zákony „Je otázne, ako by sa ministerstvo vyrovnalo s obvyklým počtom schválených zákonov,“ povedal.

Informácie pochádzajú z internetovej stránky denníka SME.

Odporúčané články

Borec sa odvolal v prípade disciplinárne stíhanej sudkyne Ministerstvo vyplatilo príspevok stovkám vojnovým sirotám

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...