Video: Ministerstvo zahraničných vecí napadli hackeri, nešlo o bežný vírus

Peter Pellegrini
Premiér Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 17. októbra, 11:18

BRATISLAVA 17. októbra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí bolo predmetom kybernetického útoku zo zahraničia.

V utorok na Bezpečnostnej rade SR o tom informovalo Vojenské spravodajstvo. Pre médiá to v utorok povedal premiér Peter Pellegrini s tým, že nemôžu v utorok špecifikovať, kto je za útokom a z akej krajiny.

Kontrolujú vládne aj štátne servery

Pellegrini ďalej doplnil, že Slovensko musí v tejto oblasti posilniť investície a rozšíriť tiež medzinárodnú spoluprácu s krajinami, ktoré majú s podobnými prípadmi už skúsenosti.

Vojenské spravodajstvo v spolupráci s rezortom zahraničných vecí v súčasnosti pracuje na protiopatreniach, vykonávajú tiež kontrolu všetkých vládnych či štátnych serverov.

Nešlo o bežný vírus

„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí v uplynulých dňoch zasiahol veľký kybernetický útok, ktorý bol smerovaný zo zahraničia. Tento útok odhalili naši odborníci z Vojenského spravodajstva v dôsledku neštandardného správania sa počítačov. Po dôkladnej analýze príslušníci Vojenského spravodajstva zistili, že nešlo o bežný vírus, ale o cielený kybernetický útok,“ povedal Pellegrini. Podľa jeho slov bolo cieľom útočníkov filtrovanie citlivých dát s cieľom ich následného presunu na zahraničné servery.

„Je nevyhnutné, aby sme začali medzinárodne kooperovať s ľudmi, ktorí prešetrujú obdobné incidenty v iných krajinách. Jednou z priorít bude aj naďalej budovanie potrebnej infraštruktúry v oblasti kybernetickej obrany, vrátane výdavkov, pretože je to oblasť, ktorú nesmieme podceniť a akékoľvek investície v tejto sfére padnú na úrodnú pôdu,“ uzavrel Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR