Ministerstvo zdravotníctva podalo trestné oznámenia, podľa Druckera ide o možné podvody

Tomáš Drucker
Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva podalo trestné oznámenie pre podozrenia zo špekulatívneho a nezákonného správania sa v oblasti nákupu zdravotníckej techniky a v liekovej politike. Informoval o tom v piatok na brífingu šéf rezortu Tomáš Drucker.

Obstarávanie zdravotníckej techniky

Ako objasnil, zhruba pred dvoma týždňami sa na ministerstvo dostala informácia o skupine ľudí, ktorí ponúkali a pravdepodobne uzatvárali zmluvy s dodávateľmi zdravotníckej techniky o poradenských službách. Predmetom zmluvy mala byť pomoc pri obstarávaní zdravotníckej techniky.

„Ako protihodnotu požadovali 15 % z ceny nákupu tejto zdravotníckej techniky a takisto aj paušálnu mesačnú odmenu vo výške 100 tisíc eur počas troch mesiacov,“ priblížil Drucker.

Plytké právne služby

Druhý prípad vychádza podľa ministra z návrhu zmluvy medzi farmaceutickými spoločnosťami a advokátskou kanceláriou. Tá mala ponúkať podľa Druckera veľmi plytké právne služby. Týkať sa mali okrem iného procesu kategorizácie liekov, identifikácie príslušných orgánov a ich kompetencií v procese kategorizácie a analýzy právneho prostredia.

„Za tieto služby si vypýtala podľa tohto návrhu zmluvy tri percentá z obratu z predaja liekov počas troch rokov od každej farmafirmy,“ uviedol minister. Malo ísť o províznu odmenu, taktiež mali byť uhradené všetky vzniknuté náklady. Drucker to považuje za nehorázne.

„Od 1. januára platí nový zákon, ktorým sme umožnili, aby sa práve drahé lieky dostali z výnimiek do kategorizačného procesu. Zároveň sme sa dohodli s farmafirmami, že budú poskytovať zľavy,“ konštatoval s tým, že niektoré vybrané farmaceutické firmy na začiatku roka avizovali, že nebudú dávať zľavy, nakoľko si to nemôžu dovoliť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR