Ministerstvu zahraničia sa z rozpočtu ujde o milióny viac

Peniaze
ilustračné foto Foto: ilustračné, Shutterstock

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí bude na budúci rok hospodáriť s čiastkou zhruba 124 miliónov eur, čo je o asi osem miliónov eur viac v porovnaní s týmto rokom. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015, ktorý dnes schválil parlament.

Takmer sedempercentný nárast súvisí so zvýšenými povinnými členskými príspevkami štátu do medzinárodných organizácií, viac peňazí treba aj na odvody a poistné a kapitálové výdavky.

Do medzinárodných organizácií dáme o 4,33 milióna eur viac než tento rok, narástol najmä finančný príspevok Slovenska na mierové operácie OSN. Kapitálové výdavky rezortu diplomacie stúpnu o zhruba 1,5 milióna eur.

Najdrahší je rozvoj zahraničných vzťahov

Peniaze pôjdu najmä na rekonštrukciu sídla NATO, výstavbu novej budovy ministerstva na Pražskej ulici v Bratislave, rekonštrukciu našej ambasády v Londýne, nákup dopravných prostriedkov a bezpečnostné úpravy na úradoch v zahraničí. O 2,5 milióna eur viac potrebuje rezort aj pre zvýšené odvody a poistné.

Spomedzi všetkých kapitol rozpočtu rezortu diplomacie najviac peňazí spotrebuje rozvoj zahraničných vzťahov, z celkovej sumy 124 miliónov eur pôjde asi 96 miliónov práve do tejto kapitoly. Ide o peniaze určené pre slovenské inštitúty a zastupiteľstvá v zahraničí a ich zamestnancov.

Do medzinárodných organizácií prispejeme sumou takmer 20 miliónov eur, skoro šesť miliónov eur pôjde na oficiálnu rozvojovú pomoc a asi 1,5 milióna eur na pomoc krajanom v zahraničí.

Na ochranu ľudských práv pôjde státisíce eur

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) dá na program Tvorba a implementácia politík v oblasti ľudských práv na budúci rok 859 500 eur. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015, ktorý vo štvrtok schválil parlament.

Na dotácie v rámci schémy Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd je vyčlenená suma 769 500 eur. V porovnaní s týmto rokom je to o 85 500 eur menej.

Zvyšných 90-tisíc eur pôjde na zabezpečenie činnosti poradného orgánu vlády, ktorým je Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ako aj na sprievodné aktivity a organizáciu ľudsko-právnych podujatí a úloh. Tie rezortu diplomacie vyplývajú z koordinačnej úlohy v oblasti ľudských práv. Dané prostriedky sú viazané na plnenie úloh koordinácie v oblasti práv, tá rezortu vyplýva z kompetenčného zákona.

Projekty na podporu ľudských práv sú poddimenzované

V rámci limitu sa robia viaceré ľudskoprávne aktivity. Tento rok to bol druhý ročník výtvarno-literárnej súťaže Ľudské práva očami detí pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií na Slovensku, participácia formou hlavnej ceny na tohtoročnej Olympiáde ľudských práv či konferencia k Medzinárodnému dňu ľudských práv.

Tá bude v pondelok 8. decembra z dôvodu efektívneho využívania finančných zdrojov spojená s udeľovaním cien ministra zahraničných vecí za významný prínos v oblasti ľudských práv.

Zástupcovia občianskej spoločnosti dlhodobo upozorňujú na poddimenzované financovanie projektov zameraných na podporu a ochranu ľudských práv. V roku 2014 prijalo ministerstvo zahraničia žiadosti o poskytnutie dotácií v celkovej výške viac ako päť miliónov eur, čo je približne päťkrát vyššia suma, ako je limit určený na dotácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky