Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Árpád Érsek
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek Foto: SITA/Milo Fabian

Vymáhanie pokút od zahraničných vodičov ešte nie je možné, vyhlásil Érsek na rokovaní ministrov V4

  • aktualizované 21. mája, 16:31

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Ministri dopravy členských krajín Visegrádskej štvorky (V4) na stretnutí v Bratislave v utorok podpísali deklaráciu o vysokorýchlostnej železničnej trati.

Spojí štyri hlavné mestá

Tá by v prípade výstavby v budúcnosti, čo ukáže štúdia uskutočniteľnosti, mala spojiť Varšavu, Prahu, Bratislavu a Budapešť vlakmi s rýchlosťou zhruba 300 kilometrov za hodinu.

Malo by ísť o skutočnú alternatívu k cestnej a vlakovej doprave. Deklarácia má umožniť v budúcnosti spolufinancovať tento projekt aj z prostriedkov Európskej únie.

„Táto rýchla komunikácia, čo sa týka vlakového prepojenia hlavných miest, je pre nás veľmi dôležitá. Všetky štyri krajiny V4 sú s tým stotožnené a odborné komisie už na tom začali robiť. Ďalším krokom je štúdia uskutočniteľnosti projektu,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek. Zatiaľ nevedel uviesť predpokladaný termín výstavby vysokorýchlostnej železnice ani očakávané finančné náklady.

Cezhraničné vymáhanie pokút

Zástupcovia Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska tiež rokovali o financovaní dopravných projektov v novom programovom období 2021 až 2027 a o možnostiach cezhraničného vymáhania pokút za nezaplatené diaľničné známky. Stretnutie sa konalo v rámci ročného predsedníctva SR vo V4 od júla 2018 do júna 2019.

„V Kohéznom fonde je menej peňazí, ktoré potrebujeme na cesty. To je pre nás neprijateľné, budeme bojovať o to, aby sme dostali finančné prostriedky na úrovni, na ktorej boli v tomto programovom období,“ uviedol Érsek.

Vymáhanie pokút od cudzincov za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest bez úhrady elektronických diaľničných známok podľa ministra zatiaľ stále nie je možné. „Môj návrh prešiel v Európskej komisii a Európskej rade, ale musíme sa snažiť, aby sa čo najrýchlejšie mohol aplikovať,“ upozornil Érsek.

Význam vysokorýchlostných tratí

Príslušná európska smernica o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o neuhradenom cestnom mýte v Európskej únii nadobudla účinnosť 18. apríla. V súčasnosti prebieha proces prijatia vykonávacieho a delegovaného aktu v zmysle ustanovení smernice. Minister Érsek inicioval stretnutia na túto tému už v roku 2016.

Nový český minister dopravy Vladimír Kremlík uviedol, že krajiny V4 majú spoločné problémy, ktorým chcú čeliť. „Je veľmi dôležité, že sme podpísali deklaráciu, ktorá zdôrazňuje význam vysokorýchlostných tratí, lebo táto problematika je i v Českej republike prioritou,“ povedal.

Poľský minister infraštruktúry Andrej Adamczyk uviedol, že stretnutie v rámci V4 potvrdilo spoločnú činnosť a synergiu. „Snažíme sa dosiahnuť zníženie alebo dobehnutie omeškaní v rôznych projektoch infraštruktúry. Hľadáme vzájomnú podporu medzi nami a v iných členských štátoch EÚ, ako by sme mohli spoločne využívať aj Kohézny fond,“ povedal Adamczyk.

Priorita Vyšehradskej štvorky

Štátny tajomník pre kohéznu politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska Tamás Schanda poznamenal, že netreba pripustiť, aby peniaze EÚ, ktoré majú ísť na hospodársky rozvoj krajín, sa krátili, ako navrhuje Európska komisia.

„Musíme dosiahnuť, aby si Európska komisia vypočula hlasy krajín strednej a východnej Európy. Je mimoriadne dôležité, aby osvedčené a úspešné hospodárske nástroje EÚ, ako napríklad kohézna politika, aj v budúcnosti fungovali podobne,“ dodal Schanda. Vybudovanie vysokorýchlostnej železnice označil za jednu z priorít v rámci V4.

Odporúčané články

Kyberbezpečnosť bude veľkou výzvou pre dopravu, spôsobia to autonómne autá aj priemyselná revolúcia Aktualizované: V násypoch na stavbe D4 a R7 zistili výskyt nepovolených látok, našli nebezpečný azbest

Neprehliadnite

Aktualizované: Slovensko by malo mať svoj stožiar, pri jeho výstavbe nejde podľa Danka o preteky Strata koncentrácie nás stála postup v Lige majstrov, vraví Ševela po prehre ŠK Slovan Bratislava Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom V populárnom letovisku znásilnili tínedžerku, polícia zadržala 12 podozrivých mužov Ďuriš Nicholsonová získala funkciu v europarlamente, povedie výbor pre zamestnanosť Tour de France 2019 (12. etapa): Toulouse – Bagnères de Bigorre (video, foto, profil, výsledky, Peter Sagan) Apple a Google predstavili nové emotikony, majú iné sexuálne orientácie aj zdravotné postihnutia Kongresmani sa pýtajú prezidenta Trumpa, ako vzniká americký teroristický zoznam

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X