Ministri EÚ sa zhodli na opatreniach v digitálnej ekonomike

Peter ziga
Sprava: Minister hospodárstva Peter Žiga a eurokomisárka Elźbieta Bieńkowská počas TB po skončení neformálneho zasadnutia ministrov členských štátov Európskej únie a krajín EZVO zodpovedných za konkurencieschopnosť. Bratislava, 18. júl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 18. júla (WebNoviny.sk) – Ministri členských krajín Európskej únie a krajín Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO), zodpovední za konkurencieschopnosť, sa zhodli na význame spoločnej vízie, ktorá by mala zohľadniť všetky výhody digitalizácie priemyslu.

Uviedol to minister hospodárstva SR Peter Žiga na pondelkovej tlačovej besede po dvojdňovom neformálnom stretnutí ministrov členských štátov EÚ a EZVO.

Modernizácia európskeho priemyslu

Ministri sa zhodli na tom, že sú potrebné konkrétne kroky, ktoré by mali prispieť k posilneniu konkurencieschopnosti európskeho priemyslu na globálnom trhu a tiež k tomu, aby si Európa uchovala vedúcu úlohu v prostredí digitálnej ekonomiky. „Ide o celý komplex opatrení, spomenul by som posilnenie robotizácie, digitalizácie, a to nielen v sektore veľkých, ale najmä malých a stredných podnikov, ďalej virtuálnej reality, robotiky, či kyberspoločností,“ povedal Žiga.

Cieľom tohto neformálneho zasadnutia ministrov bolo poskytnúť priestor na výmenu názorov na tému modernizácie európskeho priemyslu. Téma modernizácie nielen vedúcich odvetví priemyslu a služieb, ale aj zavedenie pokrokových výrobných metód, kľúčových technológií a inovatívnych obchodných modelov do tradičných priemyselných odvetví má zásadný význam pre budúcu konkurencieschopnosť európskeho priemyslu,“ pokračoval Žiga.

Veľké množstvo podnetov

Podľa Žigu predstavujú pre Európu a EÚ nové trendy v priemysle a podnikaní veľký a nekonečný potenciál rastu. „Myslím si, že počas týchto dvoch dní sme získali veľké množstvo podnetov, ktoré budeme môcť rozpracovať, či už počas nášho predsedníctva, alebo aj počas ďalších rokovaní v rámci Rady ministrov, alebo pri rôznych pracovných príležitostiach,“ uzavrel.

Ako dodala eurokomisárka pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky Elżbieta Bieńkowska, väčšina kľúčových iniciatív v rámci stratégie pre jednotný trh, by mala byť prijatá počas najbližšieho polroka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Žiga