Ministri Európskej únie rokujú o zmrazení bojov v Sýrii

Sýria
Foto: SITA/AP

BRUSEL 15. decembra (WEBNOVINY) — Ministri zahraničia Európskej únie diskutujú v pondelok v Bruseli o implementácii plánu OSN na zmrazenie bojov v severosýrskom meste Halab (Allepo). Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová dúfa, že sa ministrom podarí nájsť „konkrétny spôsob pomoci“.

Európski ministri sa neformálne stretli v nedeľu so špeciálnym spravodajcom OSN v Sýrii Staffanom de Misturom. OSN sa snaží o dosiahnutie strategickej deeskalácie násilia v Sýrii, aby bolo možné doviesť a distribuovať humanitárnu pomoc obyvateľom Sýrie a vytvoriť podmienky na mierové rokovania.

EÚ pokladá spoluprácu s režimom sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada za vylúčenú, keďže jemu sa pripisuje boj proti častiam sýrskeho obyvateľstva. Konflikt v Sýrii posilnil podľa analytikov aj bojovníkov Islamského štátu.

Ministri sa tiež stretnú s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom na prvom asociačnom výbore EÚ-Ukarjina, čo je ďalší krok vpred vo vzťahoch medzi Kyjevom a Bruselom a budú rokovať o ebole, ktorá postihla obyvateľov západnej Afriky.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Federica Mogheriniová
Firmy a inštitúcie Islamský štátOSN Organizácia Spojených národov