Ministri financií Únie schválili sedem miliárd pre Grécko

Grécko
Foto: Ilustračné, SITA/AP

NIKÓZIA/ BRUSEL 16. júla (WEBNOVINY) – Ministri financií Európskej únie vo štvrtok schválili použitie Európskeho finančného a stabilizačného mechanizmu (EFSM) na poskytnutie preklenovacieho úveru v sume 7 miliárd eur pre Grécko, kým krajina dohodne svoj ďalší program núdzovej pomoci. Informoval o tom šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Obrazom: Gréci nechcú reformy, z pokojného protestu bol boj

Gréci majú schváliť druhú sériu reforiem

„V priebehu dnešného popoludnia …Rada ministrov financií krajín Európskej únie (Ecofin) dosiahla dohodu o preklenovacom financovaní,“ povedal Juncker vo štvrtok na tlačovej konferencii na Cypre. Jeho hovorkyňa krátko potom na Twitteri uviedla: „Dobré správy, Euroskupina a Ecofin dosiahli dohodu v súvislosti s návrhom Európskej komisie o poskytnutí preklenovacieho financovania do polovice augusta.“

Ministri financií eurozóny vo štvrtok „v princípe“ schválili otvorenie rokovaní s Gréckom o treťom programe núdzovej pomoci. Rozhodnutie Euroskupiny však nadobudne úplnú platnosť až po tom, ako niekoľko parlamentov krajín eurozóny, vrátane nemeckého Bundestagu, tiež rokovania odsúhlasia.

Ministri financií eurozóny zároveň Atény vyzvali, aby do stredy 22. júla schválili druhú sériu reforiem, a aby aktualizovali legislatívu súvisiacu s prvou sériou opatrení, ktoré už grécky parlament prijal.

Grécke banky otvoria pobočky v pondelok

Európska centrálna banka (ECB) zvýšila pre grécke banky limit na čerpanie núdzovej likvidity o 900 mil. eur na týždeň. Šéf ECB Mario Draghi v súvislosti s týmto štvrtkovým rozhodnutím povedal, že sa obnovili podmienky pre zvýšenie núdzovej pomoci v oblasti likvidity ELA (emergency liquidity assistance) pre grécke banky po tom, ako sa eurozóna a Atény dohodli na treťom programe núdzovej pomoci.

„Veci sa teraz zmenili. Mali sme sériu správ o schválení balíčka preklenovacieho financovania, o hlasovaní, o rôznych hlasovaniach v parlamentoch, „ konštatoval Draghi.

Grécky predstaviteľ vo štvrtok potvrdil, že banky v krajine sa opätovne otvoria v pondelok (20.7.). Vláda tiež plánuje umožniť občanom, aby si výbery z bankomatov obmedzené na 60 eur denne mohli vyzdvihnúť aj za niekoľko dní naraz, informovala agentúra Reuters.

Od pondelka zmenia aj sadzby DPH

„Od pondelka budú ponúkané služby rozšírené,“ povedal námestník gréckeho ministra financií Dimitris Mardas pre televíziu ERT. „Všetky banky budú všade otvorené,“ vyhlásil. Nemenovaný popredný grécky bankár predtým pre Reuters uviedol, že grécke banky, uzavreté od 29. júna, budú opätovne otvorené po rozhodnutí Európskej centrálnej banky (ECB) o zvýšení núdzového financovania.

V súvislosti so súčasným denným limitom na výbery z hotovosti z bankomatov zavedeným v rámci kapitálovej regulácie Mardas povedal: „Napríklad, ak si niekto nechce vybrať 60 eur v pondelok a chce si ich vybrať v utorok, môže si vybrať 120 eur, alebo 180 v stredu.“ Dodal, že týmto návrhom sa vláda momentálne zaoberá a že podľa neho je to technicky možné.

Grécke ministerstvo financií vo štvrtok večer medzitým oznámilo, že zmeny v sadzbách dane z pridanej hodnoty, kľúčový prísľub z dohody s veriteľmi, budú zavedené rovnako od pondelka 20. júla. Podľa agentúry Reuters ide o známku toho, že Grécko sa snaží získať späť dôveru európskych partnerov, z ktorých mnohí vyjadrili pochybnosti, že Atény splnia prísľuby.

Táto únia je nedokonalá

Grécka kríza ukázala krehkosť eurozóny a potrebu silnejšej integrácie v rámci menového bloku, povedal po štvrtkovom zasadaní ECB Mario Draghi.

„Táto únia je nedokonalá…V budúcnosti by sa mali zrealizovať rozhodné kroky pri ďalšej integrácii,“ uviedol Draghi na tlačovej konferencii. Od svojho nástupu do funkcie počas kulminácie dlhovej krízy eurozóny v roku 2011 Draghi opakovane tvrdil, že euro považuje za „nezvratné“, čo znamená, že žiadna krajina nebude môcť z menovej únie odísť.

Program ECB v rámci, ktorého mesačne nakupuje aktíva v hodnote 60 mld. eur, bude pokračovať do septembra 2016 alebo dovtedy, kým sa inflácia nedostane na želanú úroveň.

„Program nákupov aktív bude naďalej pokračovať,“ konštatoval Draghi. Na štvrtkovom zasadaní banka ponechala úrokové sadzby na rekordnom minime, hlavnú refinančnú sadzbu na úrovni 0,05 percenta, jednodňovú depozitnú sadzbu na úrovni -0,2 percenta a jednodňovú refinančnú sadzbu vo výške 0,3 percenta.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerMario Draghi