Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska únia
Foto: SITA/AP
15. augusta 2014 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Ministri podporili vyzbrojovanie Kurdov, varovali Rusko

BRUSEL 15. augusta (WEBNOVINY) – Jednotlivé vlády členských štátov EÚ budú môcť posielať zbrane irackým Kurdom bojujúcim proti fundamentalistickým povstalcom, ak na to získajú súhlas od irackých orgánov.

Vyplýva to zo záverov piatkového mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí v Bruseli, ktoré bolo venované predovšetkým krízam v Iraku a na Ukrajine. Hoci účastníci v otázke vyzbrojovania nedosiahli jednotný postoj, privítali rozhodnutie niektorých vlád v prospech vojenskej pomoci Kurdom.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Rada EÚ taktiež vyhlásila, že zváži možnosti, ako zabrániť militantnej nábožensko-extrémistickej skupine Islamský štát, aby profitovala z ťažby ropy v obsadených častiach Sýrie a Iraku. Ministri zároveň vyzvali na urýchlené preverenie správ o porušovaní ľudských práv na územiach ovládaných Islamským štátom a vyjadrili presvedčenie, že mohli byť spáchané zločiny proti ľudskosti.

Nemecký minister Frank-Walter Steinmeier medzitým oznámil, že možnosti pomoci kurdským bezpečnostným silám pôjde cez víkend preveriť priamo do Iraku. Dodávky zbraní už ohlásilo Francúzsko aj Česko, v prípade Nemecka by to však znamenalo výnimku z politiky nevyvážania do konfliktných oblastí .

Obrazom: Islamskí extrémisti v Iraku pozabíjali stovky členov menšiny jazídov

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine ministri zahraničných vecí dvadsaťosmičky varovali Rusko pred jednostrannými vojenskými zásahmi na ukrajinskom území. Urobili tak po tom, ako sa v médiách objavili správy o presune vojenskej techniky cez rusko-ukrajinskú hranicu v čase, keď má do nepokojnej oblasti doraziť ruský humanitárny konvoj vyvolávajúci kritiku zo strany Kyjeva i Západu.

Podľa zverejneného vyhlásenia je únia „čoraz väčšmi znepokojená zhoršovaním krízy vo východnej Ukrajine a jej humanitárnymi dôsledkami pre civilné obyvateľstvo“. „Akékoľvek jednostranné vojenské zásahy zo strany Ruskej federácie na Ukrajine pod akoukoľvek zámienkou vrátane humanitárnej budú EÚ považované za nehorázne porušenie medzinárodného práva,“ vyhlásili ministri. Rada pre zahraničné veci nezabudla varovať, že je pripravená zvážiť dodatočné sankcie voči Rusku „vo svetle vývoja situácie v teréne“.

Odporúčané články

Z ruského embarga by mohli vyťažiť slovenskí spotrebitelia Ukrajina považuje ruský konvoj za cynický, nevpustí ho

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...