Ministri prezradili svoje plány, I. Radičová dostala darček

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta radičová
Minister obrany Martin Glváč (vľavo) a bývalá ministerka obrany Iveta Radičová počas slávnostného aktu v priestoroch Ministerstva obrany v Bratislave. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Niektorí ministri po oficiálnom zložení slávnostného sľubu sa pobrali hneď na ministerstvá.

Vojaci sa nezvyčajný darom rozlúčili s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou, ktorá bola krátky čas poverená aj vedením rezortu obrany.

Maskáčovú blúzu nepremokavú som dostala,“ prezradila Radičová novinárom.

Ako dodal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek, blúza ma vzor púštneho prostredia.

Darom vedenie armády trochu reagovalo na „výhrady“ expremiérky, keď pri hodnotení výcvikového roka dostala od nich knihy a prezident Ivan Gašparovič výstrojné súčasti.

Martin Glváč sa stal ministrom obrany
Minister obrany Martin Glváč (vpravo) a bývalá ministerka obrany Iveta Radičová počas slávnostného aktu v priestoroch Ministerstva obrany v Bratislave. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

Martin Glváč sa stal ministrom obrany
Minister obrany Martin Glváč (vľavo) a bývalá ministerka obrany Iveta Radičová počas slávnostného aktu v priestoroch Ministerstva obrany v Bratislave. Bratislava, 4. apríl 2012 Foto: SITA/Marián Peiger
Martin Glváč sa stal ministrom obrany
Minister obrany Martin Glváč (vľavo) a bývalá ministerka obrany Iveta Radičová počas slávnostného aktu v priestoroch Ministerstva obrany v Bratislave. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
Martin Glváč sa stal ministrom obrany
Minister obrany Martin Glváč (vľavo) a bývalá ministerka obrany Iveta Radičová počas slávnostného aktu v priestoroch Ministerstva obrany v Bratislave. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
Martin Glváč sa stal ministrom obrany
Sprava: Minister obrany Martin Glváč, bývalá ministerka obrany Iveta Radičová a náčelník generálneho štátu Peter Vojtek počas slávnostného aktu v priestoroch Ministerstva obrany v Bratislave. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

Teraz sa môže aj Radičová popýšiť vojenskou blúzou, ktorá ma aj štítok, že jej nositeľka bola premiérkou a zároveň ministerkou obrany.

Iveta Radičová je na Slovensku vôbec prvou ženou, ktorá viedla z ministerského postu ozbrojené sily.

Kaliňák chce spolupracovať s Packom

Minister vnútra Robert Kaliňák chce vo vedení rezortu a polície ľudí, s ktorými spolupracoval počas svojho prvého pôsobenia vo funkcii, ale aj tých, ktorí teraz dosahovali dobré výsledky. „Bude to súbor ľudí, ktorí pracovali predtým a teraz,“ uviedol Kaliňák pre agentúru SITA.
Robert kalinak
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Minister zatiaľ nehovorí, či odvolá súčasného policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka. Najprv bude hovoriť so všetkými osobami, ktorých sa personálne opatrenia majú dotýkať, lebo to považuje za korektné.

Spišiakov predchodca Ján Packa by sa mal objaviť v Kaliňákovej blízkosti, zatiaľ však nie je isté, na akej pozícii.

Bezpochyby pán Packa je človek, s ktorým budem veľmi rád aj ďalej spolupracovať, ale musím sa so všetkými porozprávať, že kedy, kde a ako,“ dodal Kaliňák.

Vyšetrovaciemu tímu kauzy Gorila Kaliňák garantuje zázemie, aby mohli tento prípad dovyšetrovať.„Vyšetrovanie bude pokračovať bez politických tlakov,“ povedal.

Minister Čaplovič má obraz jasný

Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) začne úradovať ešte pred Veľkou nocou. Dnes si prevzal rezort ako jeden z prvých členov nového kabinetu. Obraz o prvom pracovnom dni už má jasný.
Prvý míting predvolebnej kampane strany Smer SD
Foto: SITA/Martin Havran

„Na Zelený štvrtok prídem a dúfam, že si niekde zájdem aj na špenát s volským okom, ako je to zvykom v našej rodine, a samozrejme, stretnem sa tu s novým vymenovaným vedúcim úradu, prejdeme niektoré veci, ktoré sú aktuálne, urobíme niektoré rýchle zmeny,“ vyhlásil pri preberaní úradu Čaplovič.

Čaplovičov predchodca Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) dnes pri odchode priznal úľavu, ale aj smútok, že už nebude pri tom, keď jeho rozbehnuté projekty prinesú ovocie. Nového ministra privítal s pozornosťou.

Daroval mu knihu od Tima Harforda s názvom Adapt (Prispôsobenie sa) a podtitulom Why Success Always Starts with Failure (Prečo sa úspech začína vždy neúspechom), o ktorej hovorí, že mu prirástla k srdcu.

„Je to o filozofii spravovania štátu a hlavná myšlienka je, aká je optimálna rýchlosť zmien v spoločnosti,“ povedal Jurzyca. Či si darovanú knihu v angličtine prečíta, nový minister nesľuboval. „Viete, koľko kníh ja mám často rozčítaných? Človek dostáva rôzne publikácie, vždy to začne a potom už príde niečo nové,“ uviedol Čaplovič.

Nový minister už avizoval, že chce posilniť odborné a technické vzdelávanie. Na gymnáziá plánuje pustiť len žiakov, ktorí mali na druhom stupni základnej školy priemer známok do 1,5. Ostatných chce poslať na odborné školy.

Čaplovič tiež v médiách vyhlásil, že počas svojho vládnutia nedá súhlas na vznik žiadnej novej súkromnej školy. Do práce sa plánuje pustiť po sviatkoch.

Miroslav Lajčák revolúciu nechystá

Nový minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák síce ešte oficiálne neprevzal ministerstvo, ale o svojich plánoch už novinárov informoval po zložení sľubu.
Miroslav lajčák
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Nový minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je presvedčený, že Slovensko čakajú s Maďarskom dobré susedské vzťahy, ktoré budú odrážať našu spoločnú históriu a skutočnosť, že obe krajiny sú členmi EÚ aj NATO.

„Očakávam, že naša vláda aj maďarská prioritne venujú pozornosť riešeniu svojich výziev v ekonomickej a sociálnej oblasti, ktoré stoja pred každou krajinou v Európe,“ povedal dnes Lajčák médiám po vymenovaní do funkcie ministra.

„Pokiaľ sú nejaké otázky, budeme ich riešiť za rokovacím stolom a budeme vynášať stanoviská nie na základe dojmov a pocitov, ale na základe analýzy a porovnania reálneho stavu s európskymi štandardami,“ tvrdí nový šéf slovenskej diplomacie.

V otázke Kosova je podľa ministra postoj Slovenska odvodený od uznesenia Národnej rady SR. Slovensko však podľa neho podporuje všetky procesy, ktoré vedú k zlepšeniu situácie na Balkáne.

Predčasné výmeny na postoch v slovenskej diplomacii Lajčák neplánuje. „Nemám v úmysle prinášať žiadnu revolúciu do rezortu,“ doplnil. Ako dodal, chce sa však podrobne oboznámiť s tým, čo sa za posledných 20 mesiacov na ministerstve udialo a nechá si vypracovať vnútorný audit.

Envirorezort chce ukončiť zonáciu Tatier

Nový minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) by bol rád, keby sa za jeho funkčného obdobia ukončil zdĺhavý proces prípravy zonácie Tatier.
Prvé zasadnutie Ficovej vlády
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Verím, že áno, to je tiež jeden z problémov, ktorý budeme musieť určite vyriešiť,“ povedal Žiga pred prvým rokovaním Ficovho kabinetu. Žiga chce prioritne riešiť veci, ktoré vyplývajú zo zapracovania európskej legislatívy. „Zákon o obaloch a odpadoch z obalov,“ uviedol príklady nový šéf envirorezortu.

Pri odovzdávaní ministerstva s predchodcom Józsefom Nagyom (Most-Híd) hovoril aj o hrozbe, že prídeme o časť peňazí z eurofondov pre nedostatky vo verejných obstarávaniach na Operačný program Životné prostredie.

Musí sa však podrobne oboznámiť s touto problematikou, potom sa k nej vyjadrí. Minister sa už dnes stretol s niektorými sekčnými šéfmi rezortu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičEugen JurzycaIvan GašparovičIveta RadičováJán PackaMiroslav LajčákPeter VojtekPeter ŽigaRobert Kaliňák