Ministri rokovali s reštituentmi z Javoriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Glvač
Minister obrany Martin Glváč. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Požiadavky reštituentov z bývalého Vojenského obvodu Javorina si na pondelkovom rokovaní vypočuli minister obrany Martin Glváč a minister životného prostredia Peter Žiga.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková, „reštituentom prekáža pomalé vybavovanie žiadostí, ale aj zámer ministerstva životného prostredia vyhlásiť Levočské vrchy za chránené vtáčie územie, čo by v praxi znamenalo obmedzenie ich vlastníckych a užívacích práv„.

Snahou ministerstva obrany je podľa jeho šéfa urýchliť proces reštitúcií. „Naši predchodcovia sa vo svojom programovom vyhlásení vlády zaviazali, že dokončia proces riešenia reštitučných nárokov vo Vojenskom obvode Javorina, pričom za cieľ si dali navrátiť majetok oprávneným osobám, čo však nesplnili. Budeme hľadať riešenia, ako im pomôcť v rámci našich možností,“ cituje Martina Glváča tlačová správa z rokovania.

Ako ďalej informovala Balleková, zástupca reštituentov Ondrej Pitoňák požiadal ministra obrany o urýchlenie navrátenia majetkov. „Minister sľúbil, že sa posilní tím právnikov, ktorý sa touto problematikou zaoberá. Pripomenul však, že títo právnici nebudú nahrádzať konzultantov a pôvodní vlastníci musia mať v poriadku všetky doklady,“ uviedla ďalej Balleková.

Rokovanie vlád Česka a Slovenska odštartovali frťa
Foto: SITA/Tomáš Somr

Pripomenula, že Slovensko sa v minulosti zaviazalo vyhlásiť 41 chránených vtáčích území a Levočské vrchy sú poslednou lokalitou, kde sa tak zatiaľ nestalo. „Uvedomujeme si krivdu, ktorá vznikla za bývalého režimu a preto budeme postupovať citlivo. Zásadným faktom sú však naše záväzky voči Európskej komisii a hrozba prípadných sankcií,“ cituje tlačová správa ministra životného prostredia Petra Žigu.

Vojenský obvod Javorina s rozlohou 31 640 hektárov vznikol vo februári 1952. Priestor slúžil najmä na výcvik tankových vojsk a protivzdušnej obrany. Cvičili na ňom aj sovietske okupačné vojská, ktoré prišli v roku 1968 na územie vtedajšieho Československa.

Slovenská armáda oficiálne skončila výcvik na Javorine 31. decembra 2005. Odvtedy sa na cvičenie vojsk nevyužíval. Jeho stráženie stálo štát každý rok približne milión eur. O definitívnom zrušení obvodu k 1. januáru 2011 rozhodla predchádzajúca vláda.

Pondelkové rokovanie nebolo posledné, „rokovania budú pokračovať, najbližšie stretnutie sa uskutoční budúci týždeň,“ dodala Balleková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin GlváčPeter Žiga
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR