Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
D1 Budimír – Bidovce
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek (uprostred vpravo) a minister životného prostredia László Sólymos (uprostred vľavo) odpovedajú na otázky novinárov počas kontrolného dňa na stavbe úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce. Bidovce, 4. apríl 2018.
4. 04. 2018 17:48 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Ministri skontrolovali práce na najvýchodnejšej časti D1, výstavba diaľnice ide podľa plánu

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Stavebné práce na úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra pri Košiciach pokračujú podľa harmonogramu. Ukončené by mali byť v plánovanom termíne koncom budúceho roku. Diaľničný úsek za zmluvnú cenu 197,44 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (236,93 mil. eur vrátane DPH), vrátane desaťpercentnej rezervy na nepredvídateľné náklady, je vo výstavbe od novembra 2016.

S postupom prác na diaľnici sa v stredu oboznámili minister dopravy a výstavby Arpád Érsek a minister životného prostredia László Sólymos (obaja Most-Híd) spolu s predstaviteľmi Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS).

Motoristi ušetria 14 minút

Úsek D1 Budimír – Bidovce stavia spoločnosť Skanska SK, a. s., a po dokončení bude súčasťou východného obchvatu Košíc. Výstavba diaľnice bude spolufinancovaná zo zdrojov Európskej únie cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra. „Sme takmer v polovici výstavby a vidieť, že táto stavba napreduje vo všetkých smeroch. Je to najvýchodnejší úsek našej najdôležitejšej diaľnice, ktorý je vo výstavbe. Jeho význam je však aj lokálny a po dobudovaní odbremení mesto od tranzitnej dopravy z východu aj z juhu,“ povedal počas kontrolnej návštevy minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Diaľničný úsek D1 sa v Budimíre napojí na sprevádzkovanú časť D1 z Prešova a v časti Košické Oľšany je plánované napojenie na budúcu rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany. Súťaž na zhotoviteľa tohto úseku by mala byť vyhlásená v druhom polroku tohto roku. Oba úseky spolu vytvoria úplný severovýchodný obchvat Košíc. Motoristi by po dokončení úseku D1 mali ušetriť štrnásť minút oproti starej ceste v dĺžke vyše 23 km.

Žiadne podnety z dôvodu oneskorených platieb

Na stavbe sa v súčasnosti realizuje výstavba násypov z materiálov dostupných z výkopov stavby a tiež dovážaných z lomov, realizujú sa aj odkopy zárezov v trase D1. Mostné objekty sú hĺbkovo založené a na väčšine mostov je vybudovaná spodná stavba, pričom momentálne prebieha výstavba nosných konštrukcií mostov,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Priebežne sú ukončované odvodňovacie priekopy a melioračné kanály, čím sa zabezpečuje odvodnenie staveniska pre ďalší postup prác na spevnených priekopách. Z dôvodu hniezdenia orla kráľovského sú práce na úseku v dĺžke deväťsto metrov opätovne obmedzené od 1. marca do 31. júla tohto roku.

D1 Budimír – Bidovce
Výstavba úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce počas kontrolného dňa na stavbe za účasti ministra dopravy a výstavby SR a ministra životného prostredia SR. Bidovce, 4. apríl 2018.Foto: SITA/Viktor Zamborský

Začiatok úseku D1 bude tvoriť novobudovaná mimoúrovňová križovatka Budimír s pokračovaním cez údolie rieky Torysa. Tú bude pretínať nový, 542 metrov dlhý most. „Ďalej bude cesta smerovať k najväčšej mimoúrovňovej križovatke diaľnice a rýchlostnej cesty Košické Oľšany, kde sa stavba rozdelí na pokračovanie samotnej D1 a na výstavbu krátkeho úseku R2/R4 po mimoúrovňovú križovatku Hrašovík v dĺžke 1,1 km,“ priblížila hovorkyňa rezortu dopravy a výstavby Karolína Ducká. Úsek D1 bude pokračovať cez miernu pahorkatinu, kde sa v stúpaní rozšíri o tretí prídavný pruh pre pomalé vozidlá. „Momentálne sa stavebné práce sústredia do mimoúrovňovej križovatky Bidovce, ktorá presmeruje dopravu v smere Košice – Prešov po novej vetve križovatky a uvoľní sa tak stavenisko v priestore existujúcej diaľnice,“ dodala Ducká.

Zo zmluvnej ceny výstavby D1 Budimír – Bidovce bolo k marcu prestavaných 60,62 mil. eur bez DPH, čo je 30,7 % z celkovej sumy. Znamená to zároveň plnenie harmonogramu na úrovni 110,2 %. „Platí zmluvný termín ukončenia výstavby. Na stavbe pracuje zhruba štyristo pracovníkov mesačne. Podiel prác subdodávateľov je 36 % zmluvného objemu. Žiadne podnety z dôvodu oneskorených platieb voči subdodávateľom zhotoviteľ neeviduje,“ dodala Michalová.

Odporúčané články

Érsek by sa mal viac zaujímať o meškajúcu výstavbu úsekov D1, odporúča Zajac Ministerstvo dopravy zverejnilo ďalší možný termín dokončenia diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami

Neprehliadnite

Peter Sagan má na Amstel Gold Race dobré šance, jeho forma ide hore Sloboda médií na Slovensku si pohoršila, reportéri hodnotia útoky Fica aj prítomnosť oligarchov Facebook vraj „nechtiac“ importoval emailové kontakty viac ako milióna užívateľov bez ich súhlasu Veľkonočné sviatky zatvoria väčšinu obchodov. Ktoré prevádzky budú otvorené? Foto: Banská Bystrica zažila bujaré oslavy majstrovského hetriku Foto: Smejúci sa moslimovia pred katedrálou Notre Dame počas požiaru bol hoax Slováci budú mať hlbšie do peňaženky, ceny chleba a pečiva sa zvýšia Smer-SD klesol pod 20 percent, Sulíkovci vypadli z prvej trojky a Most-Híd by nebol v parlamente

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.