Ministri vo vláde Petra Pellegriniho: Smer-SD ich má najviac, SNS a Most-Híd po troch (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ÚV SR: Novovymenovaní členovia vlády SR
Novovymenovaní členovia vlády SR, dolný rad zľava: Podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos, podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír, predseda vlády SR Peter Pellegrini, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši; druhý rad zľava: minister hospodárstva SR Peter Žiga, minister obrany SR Peter Gajdoš, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, minister vnútra Tomáš Drucker a minister dopravy a výstavby Árpád Érsek; horný rad zľava: ministerka kultúry Ľubica Laššáková, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, vedúci Úradu vlády SR Igor Federič, minister spravodlivosti Gábor Gál, šéf poradcov Úradu vlády SR Vladimír Faič, ministerka školstva Martina Lubyová a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská počas spoločného fotografovania novovymenovaných členov vládneho kabinetu pred Úradom vlády SR. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vo štvrtok vymenoval do funkcie nového premiéra Petra Pellegriniho aj členov jeho novej vlády.

Peter Pellegrini

  • premiér
Peter Pellegrini
Nový slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/Diana Černáková.

Ing. Peter Pellegrini sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici. Odbor Financie, bankovníctvo a investovanie študoval na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici a na Technickej univerzite (TU) v Košiciach.

Člen strany Smer-SD, v rokoch 2002 – 2006 bol asistentom poslanca NR SR a v rokoch 2006 – 2012 poslancom NR SR. V rokoch 2006 – 2010 bol predsedom Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti pri Výbore NR SR pre hospodársku politiku. V roku 2012 sa stal štátnym tajomníkom na Ministerstve financií SR. Na mimoriadnom sneme strany Smer-SD 28. júna 2014 sa stal jej novým podpredsedom.

Od 3. júla 2014 bol Peter Pellegrini ministrom školstva SR. Stalo sa tak po tom, ako podal demisiu šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič. V novembri 2014 sa stal predsedom NR SR, keď vystriedal Pavla Pašku, ktorý odstúpil pre kauzu predraženého nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol Peter Pellegrini zvolený za poslanca za stranu Smer-SD. Od 23. marca 2016 pôsobil ako podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, keď ho do funkcie menoval prezident Andrej Kiska. Po tom, ako 15. marca 2018 podal demisiu premiér Robert Fico, prezident SR poveril Pellegriniho zostavením novej vlády. Dnes, 22. marca prezident Andrej Kiska vymenoval Petra Pellegriniho za predsedu vlády.

Peter Kažimír

  • podpredseda vlády a minister financií
Peter Kažimír
Novovymenovaný podpredseda vlády SR a minister financií SR Peter Kažimír podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Ing. Peter Kažimír sa narodil 28. júna 1968 v Košiciach. Po absolvovaní Obchodnej fakulty Vysokej školy ekonomickej sa stal asistentom daňového poradcu v komerčnoprávnej kancelárii Schubert & partners a od roku 1995 pôsobil vo vedení viacerých spoločností.

Bol členom Predstavenstva a riaditeľom spoločnosti VIVANT, od roku 1997 predsedom Dozornej rady a spolumajiteľom spoločnosti Sceptrum Brno, od roku 1999 členom Predstavenstva a riaditeľom spoločnosti PARTA – GAS, od roku 2000 štatutárnym zástupcom spoločnosti MATTI a od roku 2001 členom správnej rady DDP Credit Suisse Life & Pensions.

Peter Kažimír je od roku 2010 podpredsedom strany Smer-SD. Po parlamentných voľbách v roku 2006, keď bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za stranu Smer-SD, sa stal štátnym tajomníkom na Ministerstve financií SR. Po voľbách 2010 sa stal poslancom NR SR za stranu Smer-SD. V predčasných parlamentných voľbách do NR SR v marci 2012 bol opäť zvolený za poslanca za stranu Smer-SD a stal sa ministrom financií v druhej vláde Roberta Fica.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol Peter Kažimír zvolený za poslanca za stranu Smer-SD. Od 23. marca 2016 pôsobil v tretej vláde Roberta Fica ako minister financií SR, keď ho do funkcie menoval prezident Andrej Kiska. Po tom, ako 15. marca 2018 podal demisiu premiér Robert Fico, prezident SR poveril zostavením novej vlády Petra Pellegriniho. Následne 22. marca 2018 prezident Kiska vymenoval Kažimíra za podpredsedu vlády a ministra financií SR.

Gabriela Matečná

  • podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Gabriela Matečná
Novovymenovaná podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Ing. Gabriela Matečná sa narodila 28. novembra 1964. Vzdelanie, ktoré získala na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, kde vyštudovala fytotechnický odbor, si doplnila štúdiom v Komisii Európskej únie – Rozvoj poradenských služieb na podporu rozvoja primárnej poľnohospodárskej produkcie.

Pracovala vo Výskumnom ústave agroekológie v Michalovciach a v ďalších spoločnostiach, v ktorých sa zaoberala projektmi pre poľnohospodárske podniky. Bola tiež súkromným poradcom v tejto oblasti. V rokoch 2004 – 2007 pracovala v Pôdohospodárskej platobnej agentúre a v ďalšom období bola nezávislým poradcom.

Na Slovenskom pozemkovom fonde pracovala Gabriela Matečná v roku 2008 ako vedúca odboru prevodu a prenájmu a od marca 2010 tu bola vedúcou referátu tvorby cien a verifikácie. Od apríla 2012 bola Gabriela Matečná generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu.

Od 23. marca 2016 ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. V septembri 2017 bola krátko poverená riadením ministerstva školstva po demisii Petra Plavčana (nominant SNS) z funkcie. Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stala Matečná 22. marca opäť ministerkou pôdohospodárstva.

László Sólymos

  • podpredseda vlády a minister životného prostredia
László Sólymos
Novovymenovaný podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Ing. László Sólymos sa narodil 16. novembra 1968 v Bratislave. Po ukončení základnej školy a gymnázia na Dunajskej ulici v Bratislave študoval na strojníckej fakulte SVŠT v Bratislave.

Bol predsedom okresnej organizácie SMK v Bratislave a členom jej republikovej rady. V roku 2009 spoluzakladal stranu Most-Híd a stal sa členom jej republikového predsedníctva. Od roku 2010 bol poslancom NR SR za Most-Híd a predsedom poslaneckého klubu tejto strany. V predčasných parlamentných voľbách do NR SR v marci 2012 bol opäť zvolený za poslanca za stranu Most-Híd a opäť vykonával funkciu šéfa poslaneckého klubu. V septembri 2012 sa stal podpredsedom strany Most-Híd.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol László Solymos zvolený za poslanca za stranu Most-Híd a 23. marca 2016 bol vymenovaný do funkcie ministra životného prostredia ako nominant strany Most-Híd v tretej vláde Roberta Fica. Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stal 22. marca 2018 ministrom životného prostredia a vicepremiérom.

Richard Raši

  • podpredseda vlády pre investície a informatizáciu
Richard Raši
Novovymenovaný podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

MUDr. Richard Raši, MPH, sa narodil 2. apríla 1971 v Košiciach. Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach so špecializáciou v chirurgickom odbore. Titul Master of Public Health (MPH) získal v roku 2004 na Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU) v odbore úrazová chirurgia.

Pracoval na klinike úrazovej chirurgie v košickej fakultnej nemocnici, kde neskôr pôsobil ako námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť. V marci 2007 bol vymenovaný za riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

Po demisii Ivana Valentoviča sa Raši 3. júna 2008 stal novým ministrom zdravotníctva, pričom v tejto funkcii pôsobil do roku 2010. Od roku 2010 zastával post primátora Košíc a tiež poslanca NR SR. Po demisii tretej vlády Roberta Fica 15. marca 2018 vedenie strany Smer-SD odsúhlasilo nomináciu Rašiho na post podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu v novej vláde Petra Pellegriniho.

Peter Žiga

  • minister hospodárstva
Peter Žiga
Novovymenovaný minister hospodárstva SR Peter Žiga podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Ing. Peter Žiga, PHD. sa narodil 27. júla 1972 v Košiciach. Študoval v Košiciach na Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity Bratislava a po jej ukončení bol zástupcom a konateľom rôznych spoločností na Slovensku i v zahraničí. Pôsobil aj vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB) a v Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Člen strany Smer-SD, predseda jej krajskej organizácie v Košiciach, bol v roku 2006 zvolený za poslanca Národnej rady (NR) SR a stal sa štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR. V roku 2010 bol opäť zvolený za poslanca NR SR, kde pôsobil ako predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. V predčasných parlamentných voľbách do NR SR v marci 2012 bol opäť zvolený za poslanca za stranu Smer-SD a stal sa ministrom životného prostredia v druhej vláde Roberta Fica.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol Peter Žiga zvolený za poslanca za stranu Smer-SD. Následne ho strana Smer-SD nominovala do funkcie ministra hospodárstva v tretej vláde Roberta Fica. Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stal 22. marca opäť ministrom hospodárstva.

Miroslav Lajčák

  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí
Miroslav Lajčák
Novovymenovaný minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

JUDr. Miroslav Lajčák sa narodil 20. marca 1963 v Poprade. Vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov a Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Tiež je absolventom Európskeho centra pre bezpečnostné štúdie G. Marshalla v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

V roku 1988 nastúpil na federálne Ministerstvo zahraničných vecí Československa v Prahe a kariéru diplomata začal v roku 1991 na Veľvyslanectve ČSFR v Moskve, od 1. januára 1993 na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Moskve. V roku 1993 bol riaditeľom kabinetu ministra zahraničných vecí SR a v roku 1994 riaditeľom kabinetu predsedu vlády SR. Jeho diplomatická kariéra pokračovala v Japonsku, kde bol v rokoch 1994 – 1998 mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR. V rokoch 1998 – 2001 bol opäť riaditeľom kancelárie ministra zahraničných vecí SR a v rokoch 1999 – 2001 bol výkonným asistentom osobitného vyslanca generálneho tajomníka OSN pre Balkán Eduarda Kukana.

Miroslav Lajčák bol v rokoch 2001 – 2005 mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Belehrade pre Zväzovú republiku Juhoslávia (neskôr Srbsko a Čierna Hora), Albánsko a Macedónsko. V rokoch 2005 – 2007 bol generálnym riaditeľom pre politické záležitosti Ministerstva zahraničných vecí SR a v roku 2006 prijal úlohu osobného zástupcu vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu v Čiernej Hore na prípravu referenda o nezávislosti Čiernej Hory, ktorá sa rozhodla osamostatniť sa od Srbska. Od júla 2007 do januára 2009 Miroslav Lajčák prevzal úrad vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva a osobitného predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu v Sarajeve.

Po tom, ako v januári 2009 minister zahraničných vecí Ján Kubiš odišiel do Ženevy na post výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN sa stal Miroslav Lajčák šéfom rezortu diplomacie v prvej vláde Roberta Fica. V tejto funkcii pôsobil do júla 2010. V ďalšom období (december 2010 – apríl 2012) bol výkonným riaditeľom Európskej služby pre vonkajšiu činnosť pre Európu a Strednú Áziu v Bruseli. Po predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 sa stal od 4. apríla 2012 do 23. marca 2016 podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v druhej vláde Roberta Fica.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol Miroslav Lajčák zvolený za poslanca za stranu Smer-SD. Následne sa od 23. marca 2016 stal ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí ako nominant strany Smer-SD v tretej vláde Roberta Fica. V roku 2016 bol Lajčák oficiálnym kandidátom SR na post generálneho tajomníka OSN. Následne bol 31. mája 2017 aklamáciou zvolený za predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN na obdobie od septembra 2017 do septembra 2018.

Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stal 22. marca 2018 opäť ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Miroslav Lajčák hovorí po anglicky, rusky, nemecky, jazykmi slovanských krajín Balkánu, bulharsky a francúzsky. Je ženatý, má dve dcéry. Jeho manželka Jarmila je televízna moderátorka a venuje sa aj charitatívnym aktivitám.

Ján Richter

  • minister práce sociálnych vecí a rodiny
Ján Richter
Novovymenovaný minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

JUDr. Ján Richter sa narodil 5. októbra 1956 v Zlatých Moravciach. Po vyštudovaní Strojníckeho inštitútu a Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici si rozšíril vzdelanie na rôznych školeniach v zahraničí. Zamestnaný bol v podniku Calex Zlaté Moravce a v Združených službách v Mojmírovciach, bol tiež manažérom Združenia podnikateľov Slovenska.

Krajský predseda Strany demokratickej ľavice (SDĽ), neskôr jej ústredný tajomník, od roku 2005 pôsobil ako politický tajomník strany Smer-SD a od roku 2006 do januára 2018 bol jej generálnym manažérom. V roku 2006 sa stal Ján Richter poslancom Národnej rady (NR) SR, rovnako ako v roku 2010. V predčasných parlamentných voľbách do NR SR v marci 2012 bol opäť zvolený za poslanca za stranu Smer-SD a stal sa ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny v druhej vláde Roberta Fica.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol Ján Richter zvolený za poslanca za stranu Smer-SD. Od 23. marca 2016 pôsobil v tretej vláde Roberta Fica ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kedy ho do funkcie menoval prezident Andrej Kiska. Po tom, ako 15. marca 2018 podal demisiu premiér Robert Fico, prezident SR poveril zostavením novej vlády Petra Pellegriniho. Následne 22. marca 2018 Kiska Richtera vymenoval za ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR a stal sa tak súčasťou novej vlády premiéra Petra Pellegriniho.

Andrea Kalavská

  • ministerka zdravotníctva
Andrea Kalavská
Novovymenovaná ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská preberá menovací dekrét počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Doc. MUDr. Andrea Kalavská, PhD. absolvovala štúdium medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Titul PhD. v odbore verejné zdravotníctvo získala v roku 2005 na Trnavskej univerzite, FZaSP. Neskôr absolvovala špecializačné skúšky v odboroch vnútorné choroby a tropická medicína na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, docentúru a titul MHA získala na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce.

V roku 2003 začala pracovať na Internej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou Trnava. Ako lekárka pôsobila v rámci projektov aj v zahraničí, v krajinách ako Južný Sudán, Kambodža, Haiti či Kirgizsko. Pred nástupom do funkcie štátnej tajomníčky MZ SR pôsobila ako lekárka na I. Internej klinike SZU Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre a na Poliklinike cudzokrajných chorôb. Zároveň pracovala ako vysokoškolská pedagogička na Lekárskej fakulte SZU v Bratislave a na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce Bratislava.

Je vydatá a má jedno dieťa. Do funkcie štátnej tajomníčky Ministerstva zdravotníctva SR ju vláda SR vymenovala s pôsobnosťou od 14. apríla 2016. Vláda SR na zasadnutí 22. marca 2018 odvolala Andreu Kalavskú z funkcie štátnej tajomníčky Ministerstva zdravotníctva SR s okamžitou platnosťou a v rovnaký deň sa stala ministerkou zdravotníctva.

Árpád Érsek

  • minister dopravy a výstavby
Árpád Érsek
Novovymenovaný minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

PaeDr. Árpád Érsek sa narodil 22. júna 1958 v Bratislave. V roku 1981 absolvoval štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1984 absolvoval štátnu rigoróznu skúšku a získal titul doktor pedagogiky.

V rokoch 1982 až 1986 pracoval ako vysokoškolský pedagóg na Fakulte telesnej výchovy a športu UK. V rokoch 1986 až 2006 bol reprezentačným trénerom v šerme. V rokoch 2003 až 2010 bol majiteľom viacerých developerských spoločností, ako aj spoločností zaoberajúcich sa maloobchodom a veľkoobchodom, ekonomickým a organizačným poradenstvom. V rokoch 2010 až 2012 pôsobil ako štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vo vláde Ivety Radičovej. V rokoch 2012 až 2016 bol poslancom NR SR za stranu Most-Híd.

Od marca 2016 bol vo vláde Roberta Fica štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby SR pri ministrovi Romanovi Brecelym. Od 31. augusta 2016 sa stal ministrom dopravy a výstavby. Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stal Érsek 22. marca opäť ministrom dopravy a výstavby. Je ženatý a má dve deti. Érsek je aj členom predsedníctva strany Most-Híd.

Tomáš Drucker

  • minister vnútra
Tomáš Drucker
Novovymenovaný minister vnútra SR Tomáš Drucker podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

JUDr. Ing. Tomáš Drucker sa narodil 20. júla 1978 v Bratislave. Na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave vyštudoval aplikovanú informatiku a automatizáciu v priemysle a tiež je absolventom Právnickej fakulty na Trnavskej univerzite.

Pôsobil na konzultantských a manažérskych postoch vo viacerých spoločnostiach. Tomáš Drucker pracoval v rokoch 1997-2002 v spoločnosti Gratex International, a.s. Ďalšie dva roky bol konzultantom v spoločnosti Compuware Austria GmbH, v rokoch 2004-2012 pracoval v spoločnosti IQUAP, a.s. a ďalšie dva roky bol predsedom dozornej rady v spoločnosti JAVYS, a.s. Podpredsedom predstavenstva v 1. župnej, a.s. bol v rokoch 2010-2014. Od roku 2012 bol generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Slovenskej pošty, a.s.

Je ženatý a má dve deti. Od 23. marca 2016 riadil Ministerstvo zdravotníctva SR ako nominant strany Smer-SD v tretej vláde Roberta Fica. Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stal 22. marca 2018 ministrom vnútra.

Gábor Gál

  • minister spravodlivosti
Gábor Gál
Novovymenovaný minister spravodlivosti SR Gábor Gál podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Mgr. Gábor Gál sa narodil 22. novembra 1974 v Šali. Po ukončení gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským v Galante študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ako praktikant pôsobil v advokátskych kanceláriách JUDr. Janota a JUDr. Pavlikovská&Matkovčík a partneri. Bol zakladateľom a právnym analytikom Centra právnych analýz pri nadácii Kalligram.

Gál bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky vo volebnom období 2002 – 2006 za SMK a stal sa členom Mandátového a imunitného výboru NR SR a Ústavnoprávneho výboru NR SR. Poslancom za stranu SMK-MKP sa stal aj po voľbách v roku 2006. Bol predsedom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a členom Ústavnoprávneho výboru NR SR. 7. júna 2009 založil spolu z ďalšími bývalými poslancami SMK-MKP politickú stranu Most-Híd, kde sa stal podpredsedom. 12. júna 2012 bol opätovne zvolený za poslanca národnej rady, rovnako tak v roku 2016. Od roku 2016 je predsedom poslaneckého klubu Most-Híd.

Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stal 22. marca ministrom spravodlivosti. Nominovala ho strana Most-Híd po tom, čo sa Lucia Žitňanská rozhodla nepokračovať vo vláde.

Ľubica Laššáková

  • ministerka kultúry
Ľubica Laššáková
Novovymenovaná ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

PhDr. Ľubica Laššáková je absolventkou Katedry rozhlasovej a televíznej žurnalistiky na Filozofickej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1983 pracovala ako zástupkyňa šéfredaktora odvetvového časopisu Slovcepa.

V rokoch 1988 – 2011 pôsobila ako redaktorka a moderátorka Slovenského rozhlasu. Neskôr zastávala pozíciu programovej a tlačovej manažérky PKO v Banskej Bystrici. V rokoch 2012 až 2016 pôsobila ako prednostka Obvodného úradu v sídle kraja v Banskej Bystrici. Posledné dva roky zastávala pozíciu manažérka kultúry – projektová manažérka v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici. Z tejto pozície ju však zamestnávateľ dlhodobo uvoľnil, aby mohla vykonávať funkciu podpredsedníčky Banskobystrického samosprávneho kraja.

Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stala 22. marca ministerkou kultúry. Nominovala ju strana Smer-SD. Na poste nahradila Mareka Maďariča, ktorý 5. marca podal abdikáciu.

Peter Gajdoš

  • minister obrany
Peter Gajdoš
Novovymenovaný minister obrany SR Peter Gajdoš podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Generálporučík Ing. Peter Gajdoš sa narodil 9. apríla 1959 v Nitre. Po absolvovaní Vojenského gymnázia SNP v Banskej Bystrici študoval na Vojenskej vysokej škole pozemného vojska gen. L. Svobodu vo Vyškove a vzdelanie si dopĺňal na štúdiách v Moskve, v Toronte, v Holandsku, v Nemecku i vo Veľkej Británii.

Profesionálnu kariéru začínal Peter Gajdoš v 8. mechanizovanom pluku v Bratislave, v rokoch 1992-1995 bol veliteľom 10. tankového pluku v Martine. Na Ministerstve obrany (MO) SR bol Peter Gajdoš v rokoch 1995-2000 postupne osobným tajomníkom ministra, riaditeľom protokolu ministra a vedúcim starším dôstojníkom – inšpektorom Slovenského verifikačného centra MO SR.

V rokoch 2000-2002 bol Peter Gajdoš náčelníkom kancelárie Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OS) SR, v rokoch 2003-2005 náčelníkom štábu operácií a výcviku GŠ OS SR a v rokoch 2005-2010 zástupcom náčelníka GŠ OS SR. Vojenským predstaviteľom pri Vojenskom výbore NATO v Bruseli bol Peter Gajdoš od roku 2010 do roku 2013, keď sa stal 1. zástupcom náčelníka GŠ OS SR.

Od marca roku 2016 pôsobil ako minister obrany v tretej vláde Roberta Fica. Na tento post ho ako nestraníka nominovala Slovenská národná strana. Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stal 22. marca opäť ministrom obrany.

Martina Lubyová

  • ministerka školstva
Martina Lubyová
Novovymenovaná ministerka školstva SR Martina Lubyová podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 22. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD. je absolventkou Matematicko-fyzikálnej fakulty a Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V rámci postgraduálneho štúdia získala titul PhD v odbore ekonómia od State University of New York a CERGE-EI v Prahe, a titul PhD v odbore štatistika od Ekonomickej univerzity v Bratislave.

V rámci profesionálnej kariéry pôsobila na domácich i zahraničných pracoviskách, akými sú napríklad Národohospodářský ústav Českej akadémie věd v Prahe, Tinbergen Institute v Amsterdame, Institute fuer Hoehre Studien vo Viedni, OECD v Paríži a v Medzinárodnej organizácii práce v subregionálnom úrade pre južnú Áziu so sídlom v Nai Dillí a ako riaditeľka subregionálneho úradu pre východnú Európu a strednú Áziu so sídlom v Moskve.

Od roku 2010 sa venovala výskumnej činnosti na Prognostickom ústave SAV, od roku 2013 bola jeho riaditeľkou a po jeho zlúčení s ďalšími pracoviskami SAV bola riaditeľkou novovzniknutého Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Venovala sa pedagogickej činnosti na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave. Je autorkou a spoluautorkou vyše 100 vedeckých, odborných a popularizačných publikácií.

Martina Lubyová bola 13. septembra 2017 vymenovaná do funkcie ministerky školstva, vedy, výskumu a športu v tretej vláde premiéra Roberta Fica. Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stala opäť ministerkou školstva. Nominovala ju Slovenská národná strana.

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrej KiskaÁrpád ÉrsekDušan ČaplovičGábor GálGabriela MatečnáJán KubišJán RichterLászló SólymosĽubica LaššákováLucia ŽitňanskáMartina LubyováMiroslav LajčákPeter GajdošPeter KažimírPeter PellegriniPeter ŽigaRichard RašiRobert FicoTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná stranaVláda SR