Ministri zahraničných vecí krajín V4 sa stretli v poľskom meste Lodž, diskutovali aj o boji proti koronavírusu

Ministri zahraničia krajín V4
Zľava: Slovenský minister zahraničia Ivan Korčok, poľský minister zahraničia Zbigniew Rau, maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó a český minister zahraničia Jakub Kulhánek po spoločnom stretnutí v poľskom meste Lodž. Foto: SITA/AP

Ministri zahraničných vecí krajín V4 diskutovali o spolupráci s cieľom posilniť národné ekonomiky a turizmus po pandémii. Piatkové stretnutie v poľskom meste Lodž hostil poľský šéf diplomacie Zbigniew Rau.

Poľsko v súčasnosti drží rotujúce predsedníctvo krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré 1. júla prevezme Maďarsko.

Voľný pohyb pre zaočkovaných

Maďarský minister Péter Szijjártó si myslí, že úzka spolupráca krajín „zabezpečí rýchly reštart našich ekonomík“.

Ako dodal, s českým rezortným kolegom sa na stretnutí dohodli na voľnom pohybe pre zaočkovaných občanov Maďarska a Česka. Medzi krajinami budú môcť bez obmedzení cestovať od soboty.

„Očkovanie nám dáva bezpečie a takí ľudia by mali mať možnosť viesť normálne životy a cestovať,“ povedal Szijjártó novinárom. Podobná dohoda už platí aj medzi Českom a Poľskom.

Podpora partnerských krajín Únie

Český minister Jakub Kulhánek doplnil, že s kolegami diskutovali aj o širších európskych certifikátoch, ktoré by občanom umožnili cestovanie naprieč 27-členným blokom.

Podľa Raua by mala skupina ďalej podporovať Ukrajinu, Bielorusko, Moldavsko a ďalšie partnerské krajiny EÚ v boji proti pandémii a tiež v ich ambíciách pripojiť sa k európskym a transatlantickým bezpečnostným a ekonomickým štruktúram.

Ministri si pripomenuli aj 30. výročie založenia Vyšehradskej štvorky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KorčokJakub KulhánekPéter SzijjártóZbigniew Rau