Ministrom sa po rakúskych voľbách uľavilo, tvrdí Lajčák

Alexander Van der Bellen
Nový rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Foto: SITA/AP

BRUSEL 23. mája (WebNoviny.sk) – Témou číslo jedna boli v kuloároch počas Rady ministrov zahraničných vecí v Bruseli rakúske prezidentské voľby. Po rokovaní ministrov to pre médiá priznal slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

Nakoniec s istou neskrývanou úľavou sme si vypočuli nášho rakúskeho kolegu, že vyhral kandidát s podporou Zelených Alexander Van der Bellen a dá sa povedať, že Rakúsko sa vyhlo tomu, aby sa stalo prvou európskou krajinou, kde sa predstaviteľ extrémistickej politickej strany stal hlavou štátu,“ povedal Lajčák. Minister ale tiež priznal, že nárast extrémizmu je hlbší fenomén a je faktom, že ľudia prestávajú veriť štandardným stranám.

Nárast extrémizmu podľa Lajčáka treba začať analyzovať. „Faktom je, že ľudia prestávajú veriť svojim politickým lídrom, prestávajú mať dôveru k štandardným politickým stranám. Možno aj preto, že nemajú pocit, že hovoria ich jazykom a utiekajú sa k tým, ktorí im sľubujú, že vyriešia ich problémy rýchlo a bezbolestne,“ dodal. Podľa ministra sú ľudia frustrovaní a preto sa nemožno celkom čudovať, že inklinujú k takýmto politikom. „Keď sa pozriete na mapu EÚ, tak vidíte, že v celom rade krajín dnes medzi najsilnejšie strany patria práve takéto strany a z môjho pohľadu je najvyšší čas na istý budíček,“ myslí si Lajčák o náraste extrémizmu v EÚ.

Podľa ministra je načase, aby sa aj európske inštitúcie vymanili zo svojej bubliny, ktorá im do značnej miery bráni vidieť svet taký, aký skutočne je. Podľa neho je problémom aj to, že „v európskych inštitúciách je rozšírený názor, že život by bol omnoho ľahší, keby neboli členské štáty„. Lajčák zdôraznil, že práve členské štáty dávajú inštitúciám legitimitu, a nie naopak.

Novým rakúskym prezidentom bude niekdajší líder Zelených Alexander Van der Bellen. Vyplýva to z predbežných konečných výsledkov, ktoré dnes oznámil rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka. Van der Bellena podporili v druhom kole volieb 2 254 484 voličov, čo zodpovedá zisku 50,35 percenta hlasov, jeho súper – kandidát rakúskych slobodných (FPÖ) Norbert Hofer získal hlasy 2 223 458 oprávnených občanov, čo predstavuje 49,65 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der BellenMiroslav LajčákNorbert HoferWolfgang Sobotka