Ministrom zahraničných vecí USA má byť šéf ExxonMobilu

Rex Tillerson
Šéfa ropného koncernu ExxonMobil Foto: SITA/AP

WASHINGTON 13. decembra (WebNoviny.sk) – Novozvolený americký prezident Donald Trump si za ministra zahraničných vecí vybral 64-ročného Rexa Tillersona, šéfa ropného koncernu ExxonMobil. Oficiálne to v utorok oznámil Trumpov tím, informovala spravodajská stanica CBS News. Príklon k Tillersonovi Trump naznačil už v nedeľu v rozhovore pre televíziu Fox News, keď ho nazval „hráčom svetovej triedy“.

Fotografia

Úvahy o nominácii Tillersona vzbudili rozruch, keďže tento rodený Texasan celú svoju profesionálnu kariéru spojil s ropným gigantom ExxonMobil – na jeho čele stojí od roku 2006 – a nemá nijaké skúsenosti ako diplomat alebo politik.

Tillerson je navyše známy blízkymi vzťahmi s Ruskom, kde už v 90. rokoch zastupoval záujmy Exxonu, ktorý ťaží ropu a hľadá nové náleziská vo viac ako 70 krajinách na všetkých kontinentoch a má ročný obrat okolo 300 miliárd dolárov. Už ako jeho šéf tam v auguste 2011 uzavrel dohodu o strategickej spolupráci s ruskou spoločnosťou Rosnefť týkajúcu sa ťažby ropy v Mexickom zálive a prieskumných vrtov v arktickej časti Ruska a na Sibíri. O dva roky neskôr udelil Kremeľ Tillersonovi Rad priateľstva, vyznamenanie určené cudzincom.Tillerson je tiež odporcom západných sankcií uvalených na Rusko.

Napriek tomu, že republikáni majú v Senáte väčšinu, Tillersona tam zrejme čaká ťažká skúška ohňom. Vplyvní republikánski senátori ako John McCain či Lindsey Graham už avizovali, že sa budú zaujímať o jeho úzke väzby na Moskvu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJohn McCainRex Tillerson