Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sprava: Predseda vlády Robert Fico a minister financií Peter Kažimír počas mimoriadneho rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR o novom balíku sankcií Európskej únie voči Ruskej federácii. Bratislava, 3. september 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
8. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(3)

Ministrov čaká na budúci rok na prerokovanie vyše 60 zákonov

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Na budúci rok budú členovia vlády musieť prerokovať minimálne 61 návrhov zákonov a 31 návrhov nariadení vlády. Tie sú zahrnuté v Pláne legislatívnych úloh vlády na rok 2015, ktorý čaká na prerokovanie kabinetom.

Materiál vznikol na základe podkladov z jednotlivých ministerstiev, ústredných orgánov štátnej správy a vychádza z programového vyhlásenia vlády. Reflektuje tiež potreby aplikačnej praxe a vo viacerých prípadoch budú novely prenášať do slovenského právneho poriadku naradenia a smernice EÚ, uvádza sa v predkladacej správe.

Riešiť sa budú aj justičné návrhy zákonov

Medzi zákonmi nie je návrh zákona o tvorbe právnych predpisov. O jeho zaradenie sa snažila organizácia Via Iuris. Na základe hromadnej pripomienky občanov sa uskutočnilo rozporové konanie s úradom vlády a ministerstvom spravodlivosti. K dohode ale nedošlo. Via Iuris požaduje, aby úprava legislatívneho procesu bola schválená zákonom.

V súčasnosti tento proces upravujú tzv. legislatívne pravidlá vlády schválené uznesením kabinetu. Takáto úprava je nedostatočná – pravidlá sa v praxi beztrestne porušujú a nie je možné vymôcť ich dodržiavanie, upozorňuje Via Iuris. Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová uviedla, že ministerstvo spravodlivosti vie, že legislatívny proces potrebuje modernizáciu aj nové pravidlá. Na nových pravidlách podľa nej pracujú v rámci projektu Slov Lex.

Na ministrov okrem iného bude na budúci rok čakať prerokovanie novely zákona o cestnej premávke. Tá by mala reflektovať zmeny v súvislosti s praktickými skúsenosťami pri výkone objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla. Ako sa uvádza v pláne legislatívnych úloh na budúci rok, novelou chcú prijať legislatívne opatrení na razantnejšie zasahovanie proti cestným pirátom a najmä sprísnenie postihu pri tých priestupkoch, ktoré sú častými príčinami dopravných nehôd.

Služby exekútorov chcú oslobodiť od platby DPH

Ministerstvo vnútra tiež pripravuje novelu zákona o Horskej záchrannej službe, ktorou sa upravia a rozšíria úlohy Horskej záchrannej služby a príslušníkov Horskej záchrannej služby. Novela by mala riešiť aj vymáhanie pohľadávok štátu, ktoré vznikajú nezaplatením nákladov spojených s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním a nezaplatením pokuty uloženej v blokovom konaní.

Služby exekútorov by mali byť oslobodené od platenia DPH a tým by mali exekúcie zlacnieť. V tomto znení by malo na rokovanie vlády predložiť novelu zákona Exekučného poriadku ministerstvo spravodlivosti. Rezort spravodlivosti by mal na budúci rok pripraviť aj úplne nový zákon o prekladateľskej a tlmočníckej činnosti a zákon o znaleckej činnosti, ktoré reagujú na súčasné aplikačné problémy. Rokovať by sa malo aj o novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Na rad príde aj zákon o financovaní škôl

Ministerstvo školstva predloží podľa legislatívneho plánu úloh nový zákon o financovaní škôl a školských zariadení, ktorý by mal stanoviť komplexné pravidlá financovania v oblasti prenesených kompetencií a originálnych kompetencií. Na ministerstve školstva pripravujú aj návrh zákona o celoživotnom vzdelávaní a o uznávaní výsledkov ďalšieho vzdelávania a zákona o športe.

Na základe programového vyhlásenia vlády rezort zahraničných vecí predloží návrh zákona o rozvojovej spolupráci a úrad vlády by mal pripraviť a predložiť na budúci rok novelu zákona o sťažnostiach, ktorá by mala reagovať na poznatky z praxe.

Odporúčané články

Ak chce Fico podať demisiu, nemal by podľa opozície otáľať Slovensko vypíše výberové konanie na radary, rozhodla vláda

Témy

Diskusia

klasik DD Ferko 13.36-napisal si velku hlupost a zaroven si sa priznal ze si hlupak.Ferko nepotrebuješ rozumiet na 100% kazdemu zakonu .To mas ako keby ti lekar mal dopodrobna vysvetlovat priebeh operacie -bola by to strata času.Kup si knihu napr.trestne pravo a... Ferko Zákon a jeho paragraf má byť jasný zrozumitelný a vykonatelný tak, aby tomu porozumel aj občan bez maturity. Dterajším paragrafom asi nerozumejú ani právnici, lebo si ho vykladajú tak, ako im vyhovuje. Aj desatoro božích prikázaní treba zmeniť od základu,lebo... qxy V SR jestvujú tony paragrafov v vo vagonoch preplnených štátnymi zákonmi.... Bez zákonov džungle. Mgr.Ing. Alexander Šarovský,MSc.,MPH.(68r)Bratislava,nepodnikám,a iba na staropenzii od r.2008,Bohužial už iba V Poproduktívnom veku,v klude,pohode,odjakživa nevyhladávajúci samých idiotov stresorov.nositelov svojich nervozít a stresov špekulantov beztak ignorujúcich spomenuté...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...