Ministrovi Kotziasovi sa vyhrážajú smrťou, dôvodom sú rokovania s Macedónskom

Matthew Nimetz, Nikos Kotzias
Ministrovi zahraničia Nikosovi Kotziasovi (vpravo) sa vyhrážajú smrťou kvôli rokovaniu s Macedónskom o zmene názvu krajiny Foto: SITA/AP

ATÉNY 2. februára (WebNoviny.sk) – Grécke úrady vyšetrujú list, v ktorom sa autor vyhrážal ministrovi zahraničia Nikosovi Kotziasovi smrťou. Dôvodom sú rokovania s Macedónskom o zmene názvu tejto krajiny.

Ako v piatok informoval minister verejného poriadku Nikos Toskas, Kotzias dostal list obsahujúci vyhrážky smerované na neho a jeho rodinu. Podobné listy tiež dostali aj ďalšie ministerstvá, dodal Toskas. Bližšie detaily o nich ale nezverejnil.

Macedónsko sa s Gréckom sporí o svoj názov odvtedy, čo v roku 1991 získalo nezávislosť od bývalej Juhoslávie. Grécko tvrdí, že názov krajiny naznačuje, že si robí nároky na ich provinciu rovnakého mena a chce, aby ho zmenilo. Macedónska vláda to však odmieta. Obe krajiny v uplynulých týždňoch začali rokovania s cieľom nájsť kompromis.

Mnohí Gréci s postupom predstaviteľov svojej krajiny nesúhlasia a tvrdia, že vláda by mala zaujať tvrdší postoj pri riešení tohto problému. Proti plánovanému kompromisu je v Aténach na nedeľu naplánovaný protest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom