Minský protokol nie je bufet, Porošenko odmieta zmenu dohody

MNÍCHOV 8. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko v sobotu povedal, že by nemohol akceptovať žiadne zmeny takzvaných „demarkačných línií“ zahrnutých do dohody so separatistami z Minsku. Podľa jeho slov môže dohoda platiť iba vtedy, ak bude rešpektovaných všetkých 12 bodov odsúhlasených v septembri v bieloruskej metropole.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Minský protokol nie je bufet,“ z ktorého si každý vyberie, čo chce, povedal Porošenko. Vyjadril sa tak po tom, čo povstalci v poslednom období získali nové územia na východe, čím vyvolali pochybnosti, či niekedy vôbec budú rešpektovať dohodu v jej súčasnej podobe. Demarkačná línia zmienená v dohode z Minsku mala byť líniou, z ktorej sa mali začať sťahovať ťažké zbrane.

Ukrajinská armáda v sobotu oznámila nové útoky zo strany separatistov, ktorých obvinila z prípravy novej ofenzívy. Porošenko na mníchovskej bezpečnostnej konferencii v rovnaký deň vyzval Západ na podporu jeho krajiny vrátane poskytnutia vojenskej pomoci.

Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch

Počas emocionálneho prejavu ukázal červené pasy ruských vojakov, ktoré podľa neho boli nájdené na ukrajinskom území a nazval ich „najlepšími dôkazmi“ ruskej vojenskej prítomnosti v krajine.

„Ukrajinská otázka ostane nevyriešená, ak svet neposkytne nezávislosti Ukrajiny silnú podporu – politickú, ekonomickú, ale aj vojenskú,“ povedal Porošenko. Dodal, že ako nezávislá krajina majú právo brániť sa a prisľúbil, že obranný arzenál nepoužijú na útoky. Rusko priame zapojenie sa do krízy na Ukrajiny naďalej vytrvalo popiera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko