Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ucitel skola skolaci
Učitelia napísali Čaplovičovi list, v ktorom žiadajú aj iné veci, ako zvýšenie platov. Foto: SITA/Diana Černáková
4. septembra 2014 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia()

Minulý rok na Slovensku odzvonilo takmer päťdesiatim školám

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Počas minulého školského roka skončilo na Slovensku dohromady 49 škôl. Z toho úplne zaniklo 41 škôl, ďalších osem sa zlúčilo s inými.

Medzi nimi sú škôlky, základné aj stredné školy. Zo 49 zaniknutých škôl je 42 štátnych, sedem súkromných a žiadna cirkevná. Najčastejším dôvodom vyradenia školy zo siete bolo, že ju navštevovalo málo detí, a teda zriaďovatelia nemali dostatok peňazí na prevádzku.

Najviac škôl, ktoré od 1. septembra 2013 do 31. augusta 2014 zatvorili svoje brány, boli školy štátne a základné. Zaniknutých základných škôl je 27, z toho 26 štátnych a jedna súkromná. V minulom školskom roku skončilo aj sedem škôlok, tri gymnáziá a 12 stredných odborných škôl.

Málo žiakov znamená málo peňazí

„Najčastejším dôvodom vyradenia školy zo siete bol predovšetkým nízky počet žiakov a s tým súvisiace chýbajúce prostriedky na prevádzku škôl,“ informuje tlačový odbor ministerstva školstva. Školy sú totiž financované na žiaka. Rezort dodáva, že on sám školu zo siete nevyraďuje, ale robí tak na požiadavku zriaďovateľa.

Pellegrini
Foto: SITA/Ján Slovák
V uplynulom roku však školy aj vznikali. Nových škôl bolo dohromady 36, z toho 13 vzniklo zlúčením. Zo zaradených škôl do siete bolo len sedem štátnych, ostatné sú súkromné alebo cirkevné. Najviac vzniklo škôlok, a to 16, z toho 11 bolo súkromných, tri štátne a dve cirkevné. Základných škôl vzniklo 12, gymnázií štyri – všetky cirkevné, stredné školy vznikli štyri.

Minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je vo funkcii od začiatku júla, hovorí, že nemá problém podpísať rozhodnutie o zrušení alebo zlúčení školy, ktorá nie je efektívna, ak ju o to požiada zriaďovateľ.

„Takýto krok však musí byť logicky odôvodnený a nesmie sa udiať ako v prípade Základnej školy Bakossova v Banskej Bystrici. V tomto prípade zriaďovateľ požiadal ministerstvo školstva o vyradenie školy zo siete len deň po tom, ako sa uskutočnilo výberové konanie na riaditeľa školy, keď žiaci a rodičia mali už len niekoľko dní na výber novej školy,“ dodáva rezort školstva. Banskobystrickí poslanci však napokon na zasadnutí rozhodli o tom, že sa ruší uznesenie o tom, že by škola mala zaniknúť.

Rezort plánuje racionalizáciu

Školy s nízkym počtom žiakov – málotriedky, sa môžu obrátiť na ministerstvo školstva v rámci dohodovacieho konania a žiadať o mimoriadne dofinancovanie. Rezort im môže peniaze dať, zároveň im však navrhne racionalizačné opatrenia. Ministerstvo ešte pod vedením Dušana Čaploviča (Smer-SD) vlani navrhlo racionalizačné opatrenia 130 školám. Odporúčali im napríklad znížiť počet tried či zamestnancov.

„Čo sa týka racionalizačných opatrení, ministerstvo plánuje naďalej rokovať so zriaďovateľmi škôl o uložení racionalizačných opatrení vo vzťahu k základným školám, ktoré zriadili. V prípade, že racionalizačné opatrenia nezrealizujú, chýbajúce finančné prostriedky si budú musieť uhradiť z vlastných zdrojov. Rovnako sa nebudú môcť zapojiť do dohodovacieho konania,“ dodáva ministerstvo pod Pellegriniho vedením.

Odporúčané články

Minister zahájil nový rok, učiteľom sľúbi menej byrokracie Začína sa nový školský rok, učiteľov aj žiakov čakajú zmeny

Neprehliadnite

Batoľatá na Slovensku sa nezdravo stravujú, podľa pediatrov ich vyberavosť podporujú aj rodičia Galko by sa nemal preceňovať a závidieť, reaguje ministerstvo obrany na kritiku vozidiel Vydra 4 dôvody, prečo si zaobstarať trezor alebo sejf S Tatra bankou môžete biznis úver splácať, aj keď nebudete pracovať Vydražili raritný meteorit pochádzajúci z Mesiaca, nový majiteľ zaplatil vyše pol milióna dolárov Video: Floriďania získali prvý triumf v novej sezóne NHL, v Dallase rozhodla až posledná tretina (aktualizované) Fantastická Čepelová si zahrá vo finále v Su-čou, vyzve najvyššie nasadenú hráčku turnaja Zverejnili rebríček transparentnosti slovenských miest, Bratislava si pohoršila o 25 pozícií

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies