Aktualizované: Miroslav Šatan a Žigmund Pálffy budú ďalšími Slovákmi v Sieni slávy IIHF

Miroslav Šatan
Miroslav Šatan v drese slovenskej hokejovej reprezentácie.. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 6. februára 19:01

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Slováci Miroslav Šatan a Žigmund Pálffy, spolu s nimi aj Švéd Jörgen Jönsson, Američan Mike Modano a Kanaďanka Hayley Wickenheiserová budú novými prírastkami v Sieni slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Do Siene slávy aj Jönsson

Šatan s Pálffym dlhé roky patrili medzi opory slovenskej hokejovej reprezentácie a obaja boli hviezdami zámorskej NHL. Slávnostné uvedenie sa uskutoční v nedeľu 26. mája 2019 v Bratislave, teda v deň finálového súboja tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji. Okrem nich sa pocty dočká napríklad aj Jörgen Jönsson.

Zo Slovákov do Siene slávy IIHF v minulosti uviedli Vladimíra Dzurillu (v roku 1998), Jozefa Golonku (1998), Jána Staršieho (1999), Petra Šťastného (2000), Ladislava Horského (2004), Ladislava Trojáka (2011) a naposledy Petra Bondru (2016).

Šatan má štyri medaily z MS

Štyridsaťštyriročný Miroslav Šatan sa podieľal na zisku všetkých štyroch medailí pre Slovensko zo seniorských MS – má zlato z Göteborgu 2002, striebro z Petrohradu 2000, Helsínk 2012 a bronz tiež z fínskej metropoly 2003.

V NHL odohral 1050 zápasov základnej časti s bilanciou 363 gólov a 372 asistencií, v play-off pridal 86 štartov (21+33). V jari 2009 sa podieľal na zisku Stanelyho pohára pre Pittsburgh Penguins, v profilige hral aj za Edmonton, Buffalo, New York Islanders a Boston.

Pálffy má na svojom konte „iba“ zlato a bronz z MS. V zámorskej profilige za NY Islanders, Los Angeles Kings a Pittsburgh Penguins absolvoval spolu 684 stretnutí základnej časti (329+384), vo vyraďovacej časti ich pridal 24 (9+10).

Jörgen Jönsson bol mimoriadne úspešný reprezentant Švédska. S „Troma korunkami“ získal dve zlaté medaily zo ZOH (1994 a 2006), pridal k nim aj deväť kovov z MS, z toho zlaté v rokoch 1998 a 2006.

Novým prírastkom aj Wickenheiserová

Aj Kanaďanka Hayley Wickenheiserová bude novým prírastkom v Sieni slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Hayley Wickenheiserová získala v drese Kanady štyri zlaté medaily na olympijských hrách v Salt Lake City, Turíne, Vancouveri aj Soči a v zbierke má taktiež jedno striebro z Nagana 1998.

Na svetových šampionátoch nazbierala dovedna trinásť cenných kovov, sedemkrát sa tešila zo zlata a šesťkrát zo striebra. Momentálne vypomáha v klube zámorskej NHL Toronto Maple Leafs v pozícii členky tímu, ktorý sa zameriava na rozvoj hráčov.

Ocenia aj reprezentantov in memoriam

Mike Modano je najproduktívnejší hráč histórie NHL, ktorí sa narodili v USA. V profilige odohral 1499 duelov základnej časti s bilanciou 561 gólov a 813 asistencií, v play-off pridal 176 štartov a v nich 146 bodov (58+88). Draftová jednotka z júna 1988 absolvovala drvivú väčšinu kariéry v organizácii Dallas Stars (do leta 1993 Minnesota North Stars), iba záverečnú sezónu kariéry strávil Modano v Detroite.

Na svojom konte má Stanleyho pohár s Dallasom z roku 1999 a striebro zo ZOH 2002 v Salt Lake City. Tím USA reprezentoval na troch olympiádach, troch MS (bez medaily) a troch Svetových pohároch (zlato a striebro).

Okrem vyššie spomenutých už takmer hráčskych legiend svetového hokeja ocenia aj bývalého bulharského reprezentanta Konstantina Mihajlova, ktorý si prevezme Cenu Richarda „Bibiho“ Torrianiho. Cena Paula Loicqa za významné zásluhy pripadne Američanovi Jimovi Johannsonovi (in memoriam). Pocty sa dočká aj bývalý sovietsky či kazašský reprezentant aj tréner Boris Alexandrov (in memoriam).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mike ModanoMiroslav ŠatanŽigmund PálffyŽigmund Pálfy
Firmy a inštitúcie IIHF Medzinárodná hokejová federácia