Misia na Jupiteri dospela k viacerým prekvapivým zisteniam, družica zachytila zvuky aj sneženie

Jupiter Juno
Družica Juno skúma planétu Jupiter. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Misia družice Juno, ktorá oblieta Jupiter a odosiela na Zem tie dosiaľ najpodrobnejšie možné informácie z najväčšej planéty našej Slnečnej sústavy, dospela k viacerým prekvapivým zisteniam. Na oboch póloch Jupitera objavila obrovské cyklóny, zistila, že póly sa od seba prekvapivo líšia, zachytila sneženie a nahrala zvuky, ktoré americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) nazýva „hudbou prírody“ Jupitera.

To, čo pozorujeme, je všetko možné, len nie to, čo sme očakávali,“ cituje agentúra AP Scotta Boltona, šéfa misie Juno. Počas telekonferencie informoval, že družica pozorovala v blízkosti oboch pólov desiatky obrovských cyklónov, z ktorých tie najväčšie majú priemer až 2800 kilometrov. Okrem toho v atmosfére Jupitera objavila aj iné, ešte väčšie poveternostné systémy, ktoré NASA zatiaľ označuje ako neidentifikovateľné.

Póly Jupitera sú odlišné

Ako píše agentúra AP, vedci sa doteraz domnievali, že Jupiter je takpovediac pokojnou, ba priam až „nudnou“ planétou. „Áno, to bol Jupiter tak, ako sme ho poznali. Ale keď sa naň pozeráte z pólu, vyzerá úplne inak. Nemyslím si, že by predtým niekto uhádol, že toto je Jupiter,“ povedal Bolton. Najnovšie zistenia sú podľa neho „zemetrasením, vlastne skôr jupitero-trasením„.

Zatiaľ nie je jasné, či sú cyklóny objavené na Jupiteri stabilné, alebo dynamické. Podľa Boltona to uvidíme až časom, rovnako ako to, ako rýchlo sa pohybujú.

Ďalšou skutočnosťou, ktorá vedcov mätie, je podľa Boltona to, že póly Jupitera sa na seba navzájom vôbec nepodobajú.

Nahrali „Hudbu prírody“ Jupitera

Juno okrem existencie cyklónov zaznamenala v atmosfére Jupitera aj biele ľadové čiastočky – zmrazené kúsky amoniaku a vody. Podľa NASA je to miestna obdoba snehu, prípadne krúp.

NASA účastníkom telekonferencie púšťala aj dvojminútový zvukový záznam z Jupitera, konkrétne šlo o záznam zvuku plazmových vĺn. „Hudba prírody“ Jupitera, ako Bolton tieto zvuky nazval, pripomína pozemskú ambientnú elektroniku a agentúra AP v nej počuje aj „zvuky flauty“.

Družicu Juno vypustili v roku 2011 a na obežnú dráhu Jupitera sa dostala 5. júla minulého roku. Doteraz uskutočnila päť priblížení sa k planéte, to zatiaľ posledné bolo minulý týždeň. Keďže obežná dráha Jupitera je extrémne pretiahnutá, družica sa do tesnej blízkosti planéty dostáva len raz za dva mesiace.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír