Mitt Romney pobúril Palestínu svojimi výrokmi o Jeruzaleme

Romney
Foto: SITA/AP
Dom
Foto: SITA/AP

JERICHO 30. júla (WEBNOVINY) – Vrchný palestínsky predstaviteľ v pondelok povedal, že vyjadrenia amerického republikánskeho prezidentského kandidáta Mitta Romneyho sú „absolútne neprijateľné“.

Palestínski predstavitelia sa doteraz nevyjadrovali k ceste Romneyho v Izraeli a vyjadrenia Saíba Erikáta sú doteraz najsilnejšou kritikou kandidáta na prezidenta USA.

Palestínčania sa usilujú o zriadenie hlavného mesta vo východnom Jeruzaleme, ktorý obsadil a anektoval Izrael v roku 1967.

Biely dom žiada vysvetlenie

Väčšina krajín v rátane USA toto pripojenie neuznáva. Spojené štáty a ostatné krajiny majú svoje veľvyslanectvá v Tel Avive.

Romney v sobotu povedal, že Jeruzalem je hlavné mesto Izraela a keď sa on stane prezidentom USA, presunie americkú ambasádu do Jeruzalema.

Administratíva úradujúceho amerického prezidenta Baracka Obamu žiada republikána Mitta Romneyho o vysvetlenie jeho vyjadrení, ktoré vyslovil počas víkendovej návštevy v Izraeli.

Ostro sledované vyjadrenia

„Jednou z výziev ako hráča na medzinárodnom poli, najmä keď cestujete do takých citlivých častí sveta je, že vaše vyjadrenia sú ostro sledované a podrobované analýzam a interpretáciám. Nechal by som to však na guvernéra Romneyho, aby bližšie vysvetlil, čo mal na mysli, keď to povedal,“ povedal hovorca Bieleho domu, podľa ktorého sa štatút Jeruzalema musí vyriešiť iba prostredníctvom izraelsko-palestínskych rokovaní.

„Ak s tým Romney nesúhlasí, prieči sa tým pozícii prezidentov Ronalda Reagana a Billa Clintona,“ dodal Obamov hovorca, podľa ktorého vyvolali exguvernérove komentáre „jemné škrabanie na hlavách“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mitt Romney