MK: Vznikne nový systém financovania STV a SRo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sky Run rozhlas
Sky Run rozhlas Foto: SITA

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Vláda chce využiť ekonomický potenciál kultúry. Prehodnotí uplatňovanie tlačového zákona a vykoná potrebné legislatívne zmeny, najmä zrušenie práva na odpoveď verejného činiteľa, transformuje TASR, otvorí celospoločenskú diskusiu o problematike financovania cirkví. Chce aj zmeny grantového systému, či zmenu umeleckých fondov na nadácie. Vyplýva to z podkladu pre programové vyhlásenie vlády v oblasti kultúry, ktoré získala agentúra SITA.

Namiesto koncesií má vzniknúť nový systém financovania STV a SRo „s cieľom zvýšiť efektivitu ich činnosti a posilniť ich verejnoprávny charakter„. Vláda ďalej v podkladoch pre návrh programového vyhlásenia avizuje, že „prehodnotí uplatňovanie tlačového zákona a vykoná potrebné legislatívne zmeny, najmä zrušenie práva na odpoveď verejného činiteľa“ a že, „transformuje Tlačovú agentúru SR„.

Vláda chce „zefektívniť a rozšíriť systém viaczdrojového financovania kultúry s cieľom dosiahnuť súčinnosť medzi verejnými financiami a inými zdrojmi“. Napríklad do operačných programov po roku 2013 sa má dostať viac priorít pre kultúry. V programe by malo byť aj posilnenie právnej subjektivity národných kultúrnych inštitúcií, zvýšenie ich nezávislosti od politiky. „Vláda vytvorí podmienky na účinnú a transparentnú podporu neštátnej kultúry reštrukturalizáciou dotačného systému Ministerstva kultúry SR. Vymaní grantový systém spod netransparentného vplyvu záujmových skupín…. „. Kabinet chce navrhnúť novelu zákona, ktorou sa dvojpercentná dodatočná daň zmení na dobrovoľné príspevky a navrhne zmenu umeleckých fondov na nadácie. Návrh obsahuje i ideu Fondu pre kultúrne dedičstvo, ako viaczdrojového nástroja na podporu financovania obnovy kultúrneho dedičstva. Ako sa ďalej uvádza v materiáli, „vláda zabezpečí ochranu a rozvoj štátneho jazyka a bude dbať o posilnenie postavenia štátneho jazyka ako nástroja komunikácie a integrácie spoločnosti v súlade so zásadami nediskriminácie, aby sa neobmedzili práva príslušníkov národnostných menšín“.

Vláda tiež chce zlepšiť prístup ku kultúre zo strany znevýhodnených skupín. Plánuje otvoriť “ celospoločenskú diskusiu o problematike financovania cirkví“. Návrh obsahuje aj posilnenie medzinárodnej spolupráce a prezentácie slovenského umenia v zahraničí. Pomôcť medzinárodnej výmene umelcov, kultúrnych pracovníkov a študentov umeleckých a kultúrnych odborov by mal špeciálny grantový program.

V podklade pre programové vyhlásenie kabinetu Ivety Radičovej sa v rezorte kultúry aj kritizuje. „Čiastkové zmeny, ktoré boli v oblasti kultúry doteraz realizované boli síce v mnohých prípadoch významné, ale neviedli k vytvoreniu komplexného funkčného modelu. Chýbali jasne zadefinované ekonomické nástroje kultúrnej politiky, väzby medzi štátnou a regionálnou kultúrou, neboli stanovené kompetencie rezortu kultúry vo vzťahu k iným rezortom či politickému systému ako celku. Aj verejné financie určené na kultúru mali v posledných rokoch zostupnú tendenciu, čo malo negatívny dopad na celý kultúrny sektor.“ Návrh však uvádza i filozofiu vlády SDKÚ – DS, SaS, KDH a Most-Híd v kultúre. Vláda chce „presadzovať modernú, transparentnú a štruktúrovanú kultúrnu politiku, nadviaže na všetky pozitívne princípy vybudované v predchádzajúcich obdobiach, podporí optimálne vzťahy medzi kultúrou a ostatnými oblasťami, bude vytvárať adekvátnu kultúrnu klímu založenú na slobode, otvorenosti, tolerancii a kreativite, bude podporovať tvorbu, vznik nových hodnôt a diel ako aj kultúrne hodnoty minulosti, prehlbovať medzinárodné väzby a spoluprácu v zmysle kultúrnej rozmanitosti a pluralizmu“.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia