Mladá aktivistka Greta Thunberg sa bojí morskej choroby, aj napriek tomu vyrazila do USA na jachte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Greta Thunberg
Švédska ekoaktivistka Greta Thunberg na jachte, ktorou sa bude plaviť do New Yorku, kde sa zúčastní na konferencii o klimatických zmenách. Plymouth, 14. august 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 14. augusta 19:15

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbreg vyrazila v stredu na dvojtýždňovú plavbu jachtou z anglického Plymouthu do New Yorku, kde sa zúčastní na konferencii o klimatických zmenách.

Mladá aktivistka sa obáva, že počas plavby z Veľkej Británie do New Yorku, ktorú absolvuje na malej jachte, bude trpieť morskou chorobou.

Aj tak sa však svojho plánu nevzdáva a trvá na tom, že pôjde jachtou a nie lietadlom. To odmieta, keďže využívanie lietadiel podľa vedcov produkuje obrovskú uhlíkovú stopu a výrazne tak prispieva k zhoršovaniu situácie v súvislosti so svetovou klímou.

Na jachte nie je kuchyňa

„Možno dostanem morskú chorobu, a tiež to tu nie je extra pohodlné, ale vydržím to. Ak to bude naozaj ťažké, musím myslieť na to, že to je len na dva týždne a potom sa vrátim naspäť do normálu,“ povedala Greta v utorok novinárovi BBC pri prehliadke jachty, ktorá ju dopraví do USA.

Na jachte nie je kuchyňa, každý spí na malej posteli, ktorá sa dá v prípade problémov na mori utesniť pritiahnutím ku stene, a namiesto WC je v zadnej časti plavidla umiestnené vedro s nápisom „Len na hovienka“ (Poo’s Only Please).

„Žiadne umývanie, žiadna sprcha. Proste si len oblečieme šaty a budeme ich mať dva týždne na sebe,“ hovorí so smiechom kapitán lode Boris Herrmann.

Elektrina zo solárnych panelov

Na plavbu, ktorá bude trvať zhruba dva týždne a absolvuje ju so svojím otcom a so švédskym dokumentaristom Nathanom Grossmanom, využije Greta 18-metrovú jachtu Malizia II.

Plavidlo, ktoré pôvodne postavili na jachtárske závody okolo sveta, vyrába elektrinu pomocou solárnych panelov a podvodných turbín.

„Predtým som sa cítila osamelá, aj preto, že mám Aspergerov syndróm a nie som veľmi spoločenský typ, ale hlavne preto, že sa mi zdalo, že som jediná, koho zaujíma klimatická a ekologická kríza. Nikto, koho som poznala, sa o tieto veci nezajímal a ja som si myslela, že som jediná. Takže teraz som rada, že v tomto boji nie som sama, a zdá sa mi, že môj život dostal v poslednom čase zmysel,“ povedala novinárovi BBC Greta, ktorej sa podarilo odštartovať celosvetové hnutie študentských protestov za zmenu politiky vlád v boji proti klimatickým zmenám.

Svetová klimatická konferencia

Greta Thunberg sa zúčastní najskôr 23. septembra na svetovej klimatickej konferencii v New Yorku, odkiaľ sa neskôr presunie vlakmi a autobusmi do čílskej metropoly Santiago, kde sa bude konať od 2. do 13. decembra ďalšia významná konferencia o klimatických zmenách pod patronátom OSN.

Tá sa mala pôvodne uskutočniť v novembri v Brazílii, po nástupe nového brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý je známym nepriateľom ekológie, však krajina oznámila OSN, že ju organizovať nebude.

Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Greta ThunbergJair BolsonaroNathan Grossman