Zatkli mladú nemeckú kapitánku, ktorá s migrantmi bez povolenia zakotvila na brehoch Talianska

Carola Rackete
Kapitánka lode Sea-Watch 3 Carola Rackete. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 29. júna 10:07

Talianske úrady v sobotu zatkli kapitánku lode s migrantmi, ktorá s plavidlom zakotvila na pobreží, a to bez povolenia. Carola Rackete s plavidlom Sea-Watch 3 takisto poškodila motorový čln talianskej pohraničnej polície, ktorý jej stál v ceste.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini ženu označil za „zločinca, ktorý ohrozuje životy policajtov„. Rackete zadržali po tom, ako štyridsať migrantov vystúpilo na ostrove Lampedusa.

Niekde pristáť musia

Rackete z paluby svojej lode Sea-Watch 3 ešte v piatok novinárom vysvetlila, že je jej prednejší osud utečencov, ktorí sú už 16 dní na jej lodi a napriek odporu talianskej vlády aj vlád iných krajín niekde pristáť musia.

Mladá sympatická Nemka s dredmi, ktorá predtým pracovala pre Greenpeace a zúčastnila sa aj na viacerých polárnych expedíciách, sa v posledných dňoch stala hviezdou sociálnych sietí a veľkou ikonou zástancov pomoci utečencom.

Na lodi boli desiatky ľudí

Na lodi nemeckej humanitárnej organizácie bolo celkovo 53 ľudí, pričom nedávno 13 utečencov evakuovali zo zdravotných dôvodov.

Salvini vyzval krajiny Európskej únie, aby si prerozdelili zvyšných migrantov. V piatok jeho prosbe vyhovelo päť štátov. Minister dodal, že humanitárne lode v podstate pomáhajú prevádzačom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carola RacketeMatteo Salvini