Mladí môžu praxovať na úradoch v Starom meste

|
| Morguefile.com|Foto: Stockvault.net
Záujemcovia o dobrovoľnícku prax môžu poslať životopis a názov inštitúcie, v ktorej by chceli prax vykonávať, na adresu mladidopraxe@gmail.com.
Tatiana Rosová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Studenti

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Mladí ľudia budú môcť praxovať na úradoch bratislavského Starého Mesta.

Staré Mesto je prvý samosprávny úrad na Slovensku, ktorý také niečo ponúka. Mladí ľudia, ktorí ukončili štúdium, môžu od decembra na staromestských úradoch pôsobiť ako dobrovoľníci, teda bez nároku na odmenu.

Majú však možnosť získať cennú pracovnú prax a informácie o verejnej správe. Starostku mestskej časti Táňu Rosovú s touto myšlienkou oslovil autor projektu Mladí do praxe a predseda Občiansko-demokratickej mládeže Alexej Dobroľubov.

“Zmena zákona, ktorá je platná od decembra, je výhodná pre obe strany. Samosprávam a štátnym orgánom šetrí peniaze a na druhej strane mladí ľudia majú možnosť absolvovať prax a lepšie sa tak uplatniť na trhu práce,” myslí si starostka. Rosová dodala, že v Starom Meste vidí perspektívu napríklad pre mladých právnikov či ekonómov. „Je to šanca pre študentov, ktorí majú chuť zlepšiť svoj životopis,” myslí si Dobroľubov.

Od 1. decembra budú môcť štátne a samosprávne orgány poskytovať prax využitím dobrovoľníckej práce nielen pri charitatívnych a verejnoprospešných aktivitách, ale aj v administratíve. „Takáto právna úprava je prospešná pre štát aj pre samosprávy, pretože šetrí finančné prostriedky, ale najmä pomáha mladým ľuďom uplatniť sa na trhu práce,“ skonštatovala starostka Starého Mesta a zároveň poslankyňa Národnej rady SR Táňa Rosová, ktorá takýto pozmeňujúci návrh k zákonu o dobrovoľníctve schválenom v októbri národnou radou podala. Dobrovoľníci, najmä študenti, tak budú môcť získať pracovnú prax a informácie o verejnej správe.

Doteraz bola legislatívne upravená len povinná prax stredoškolákov a absolventská prax. Získať bezplatne prax bolo možné len cez rôzne formy stáží a právny rámec úplne absentoval. Organizácie, ktoré študentom bezplatnú prax umožňovali, sa tak dostávali do právneho hazardu a rizika nelegálneho zamestnávania. Príkladom je podľa Rosovej aj samotná Národná rada SR, kde stážisti dostali iba identifikačnú kartu a v parlamente pracovali bez právneho rámca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom