Aktualizované: Mladí nádejní atléti získali v Györi pre Slovensko už šesť olympijských medailí

Mladí slovenskí olympijskí judisti na Európskom olympijskom festivale mládeže v maďarskom Gyori. Foto: facebook.com/slovakolympicteam
  • aktualizované 29. júla, 9:32

GYÖR 28. júla (WebNoviny.sk) – Slovensko už má šesť cenných kovov na XIV. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v maďarskom Györi.

V piatok pridali dva cenné kovy džudisti – bronz Nina Geršiová v kategórii do 70 kg a striebro Denis Turac do 90 kg. V stredu dve strieborné a jednu bronzovú vybojovali reprezentanti v rýchlostnej kanoistike, bronz pridal atlét Andrej Paulíny.

Turac dokáže vyhrať zápas

Denis Turac vsúboji o najcennejší kov podľahol Gruzíncovi Bekaurimu. „Z Györu si odnášam vedomie toho, že mám na to vyhrávať zápasy, ktoré potrebujem vybojovať aj na MS. Je to dobrý pocit, budem na sebe ďalej pracovať,“ povedal 17-ročný Denis Turac.

Iba 15-ročná Nina Geršiová sa dostala do boja o bronz dostala cez repasáž. „Nina a Denis boli naše želiezka v ohni. V nižších váhových kategóriách sa nám na EYOFe nedarilo. Ich výhra potešila celý náš tím. Osobne mám radosť hlavne z Niny. Hoci nevyhrala skupinu, išla aj ďalej statočne a zabojovala. Tretie miesto na takom významnom podujatí je obrovský úspech,“ povedala vedúca tímu džudistov v rámci slovenskej výpravy Alexandra Péterová.

Diskár Greguš s osobným rekordom

Na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v maďarskom Györi si diskár Jaroslav Greguš (AC Stavbár Nitra) vybojoval solídnu piatu priečku vďaka osobnému rekordu 50,56 m hneď z úvodnej série pokusov. Doterajšie maximum si zlepšil o 46 cm. Vo finále štartovalo 10 diskárov. Gregušova séria: 50,56 – 46,97 – 48,78 – x – x – x.

Semifinále behu na 100 m prekážok bolo konečnou pre Natáliu Gyomraiovú, ktorá v I. behu skončila piata časom 14,53 (vietor +2,3 m/s) a celkovo ju klasifikovali na 15. mieste. Nádejná prekážkarka potom bežala prvý úsek aj v štafete dievčat na 4 x 100 m (spolu s ňou Ácsová, Kovačovicová a stípliarka Šišoláková), pričom slovenské kvarteto obsadilo v II. semifinále 6. Priečku za 51,98 sekundy. Slovenky skončili celkovo sedemnáste.

Vo finále behu dievčat na 2 000 m prekážok si slovenská dorastenecká rekordérka Lucia Šišoláková vybojovala v konkurencii 20 stípliarok 17. Priečku, avšak časom 7:37,04 min výrazne zaostala za svojím osobným maximom.

Piate miesto pre plavkyňu Trníkovú

Výborným piatym miestom sa prezentovala plavkyňa Nikoleta Trníková na 200 m prsia. V rozplavbách skončila siedma spomedzi 43 účastníčok, pričom dosiahla osobný rekord 2:35,35 min. Vo finále zaplávala za 2:35,61.

Dobre si počínala aj Sabína Kupčová na 200 m voľný spôsob, keď obsadila 10. priečku. Takisto si utvorila nový osobný rekord 2:06,17. Nové osobáky si zaplávali aj Lukáš Kalník, Alex Kušík a Robin Reindl.

Slovenské lode so šancou na medailu

V rýchlostnej kanoistike na 200-metrovej trati sa v K1 tešili z postupu do semifinále Martin Hvojník a Romana Jakubisová. Šancu na medailu má aj K2 v zložení Martin Hvojník, Richard Németh. Do semifinále postúpili aj singlkanoisti Eduard Strýček a Lucia Valová a obaja sa predstavia v semifinále v disciplíne C2 mix.

Tenisový turnaj sa skončil pre deblistky Romanu Čisovskú a Eszter Méri, ktoré vo štvrťfinále podľahli Slovinkám Lovrincovej a Falknerovej dvakrát 4:6.