Mladí Slováci prehrali s Fínskom 5:8

Fínski hokejisti zdolali slovenských mladíkov
Mladý fínsky hokejista Roope Hamalainen prekonáva slovenského brankára Juraja Šimbocha. Foto: SITA/AP

CALGARY 3. januára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov prehrala v štvrťfinále majstrovstiev sveta juniorov v kanadskom Calgary s rovesníkmi z Fínska 5:8 a bude hrať o konečné 5. miesto.

Na boj o konečné umiestnenie nastúpi tím Ernesta Bokroša v stredu 4. januára o 19.00 h miestneho času (3.00 h SEČ už vo štvrtok) proti Česku, ktoré v druhom štvrťfinále prehralo s Ruskom po boji a predĺžení 1:2.

Fínsko bude hrať v utorok 3. januára o 15.00 h miestneho času (23.00 SEČ) v semifinále proti Švédsku, Rusov následne čaká Kanada.

Po vyrovnanej prvej tretine (2:2) zobrali zápas Slovensko – Fínsko do rúk súrodenci Markus a Mikael Granlundovci a troma gólmi v prvej polovici druhej dvadsaťminútovky prakticky rozhodli o osude súboja.

Slováci sa síce ešte snažili urobiť niečo s výsledkom, ale obrátiť ho nedokázali. Ernest Bokroš zvolil proti Fínsku sympatický aktívny spôsob boja.

Slovenský brankár Juraj Šimboch "loví" puk zo svojej svätyne počas zápasu proti výberu Fínska na MS hokejistov do 20 rokov v Kanade. Foto: SITA/AP

Mladý slovenský hokejista Michal Čajkovský (vpravo) a Fín Joel Armia vo vzájomnom súboji na MS hokejistov do 20 rokov v Kanade. Foto: SITA/AP
Mladý fínsky hokejista Miikka Salomaki oslavuje gól do siete Slovákov počas vzájomného zápasu na MS hokejistov do 20 rokov v Kanade. Foto: SITA/AP
Slovenský hokejista Matej Hinďoš v súboji s fínskym obrancom Janim Hakanpaaom počas vzájomného zápasu na MS hokejistov do 20 rokov v Kanade. Foto: SITA/AP
Fínsky hokejista Mikael Granlund (vpravo) v súboji so slovenským protihráčom Matejom Benem počas vzájomného zápasu na MS hokejistov do 20 rokov v Kanade. Foto: SITA/AP

Fíni prevýšili slovenský tím predovšetkým smerom dopredu a trestali všetky jeho zaváhania. Slováci sa pred inkasovanými gólmi dostali pod tlak, hráči si nedokázali pomôcť pri bránení. Ani fínska defenzíva však nestála v Saddledome na pevných nohách a diváci videli 13 gólov.

Rozhodla druhá tretina

„Prvá i posledná tretina bola z našej strany sympatická, rozhodla však druhá. Tá z našej strany nebola najoptimálnejšia. Hráči znervózneli, boli častejšie vylučovaní. Deväť vylúčených na našej strane je priveľa. Osemkrát nás však poslal na trestnú lavicu jeden z rozhodcov, hráči boli voči nemu podráždení a mali sme problém ich upokojiť. Je pekné dať v ofenzíve Fínom 5 gólov, ale na druhej strane osem inkasovaných je veľa. V týchto zápasoch aj brankári by mali podať nadpriemerný výkon. Na druhej strane im však ani spoluhráči niekedy príliš nepomohli,“ povedal po stretnutí pre agentúru SITA tréner Ernest Bokroš.

Slovensko sa s Fínskom stretlo na MS juniorov desiatykrát v histórii a prehralo šiestykrát. Doteraz na góly najbohatší duel na šampionátoch odohrali oba tímy 3. januára 1997 v Morges, kde Slováci prehrali 4:6. Po pondelku je skóre v dueloch medzi oboma krajinami na MSJ 39:23 v prospech Suomi.

Fín Aleksander Barkov sa stal v zápase najmladším strelcom gólu v histórii šampionátov do 20 rokov, keď o 21 dní prekonal rekord Sidneyho Crosbyho z 28. decembra 2003 zo súboja Kanady so Švajčiarskom. Barkov sa presadil vo veku 16 rokov a 4 mesiace.

Výsledok – majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov v Calgary:

Štvrťfinále:

Fínsko – Slovensko 8:5 (2:2, 4:1, 2:2)

Góly: 5. Armia, 15. Hämäläinen (Kuronen), 26. Mikael Granlund (Ristolainen, Pulkkinen), 27. Markus Granlund (Mikael Granlund), 30. Markus Granlund (Mikael Granlund), 32. Barkov (M. Aaltonen, Ristolainen), 53. Donskoi (Pokka), 54. Pulkkinen (Mikael Granlund, Markus Granlund) – 15. Matúš Chovan (R. Mráz), 20. M. Tvrdoň (Bubela, A. Jánošík), 34. R. Mráz (Marinčin, Matúš Chovan), 45. Martin Ďaloga (M. Daňo), 60. M. Daňo (R. Mráz, Jurčo)

Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše: 52. Matúš Chovan 5+DKZ za narazenie na mantinel, 59. M. Tvrdoň (obaja SR) za nešp. správanie, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Reiber (Švaj.) – Fluri (Švaj.), Sivov (Rus.), 14 558 divákov. Strely na bránku: 38:29.

Fínsko: Aittokallio – Mäkinen, Hakanpää, Hovinen, Pokka, Rikola, Ristolainen – Pulkkinen, Markus Granlund, Mikael Granlund – Armia, Salomäki, Donskoi – Ruuttu, M. Aaltonen, Barkov – Hännikäinen, Hämäläinen, Kuronen – Paajanen

Slovensko: Šimboch (30. Riečický) – Marinčin, Gernát, A. Jánošík, Čerešňák, Trška, Čajkovský, Bezuška, Kurali – R. Mráz, Jurčo, Matúš Chovan – Toman, M. Tvrdoň, Bubela – M. Hinďoš, Bene, Matoušek – Dolník, Martin Ďaloga, M. Daňo

Rusko – Česko 2:1 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0)

Gól: 33. Apalkov (Barbašov, Arzamascev), 62. Želďakov (Kučerov) – 28. Čulek (Hertl, Jaškin), 16 581 divákov

Fíni začali podľa očakávania aktívne a brankár Šimboch musel byť pozorný. V 5. min zachytil Armia pri mantineli vyhodený puk a snažil sa nájsť Salomäkiho pred bránkou.

Puk však nešťastne zasiahol Bene a poslal ho pomedzi Šimbochove betóny do siete. Slovenský tím sa snažil o sympatickú ofenzívu a v 15. min po chybe Hakanpääu a aktivite Mráza dorazil puk do siete Matúš Chovan – 1:1.

Slovenská radosť trvala len 8 sekúnd, po vhadzovaní urobil chybu brankár Šimboch, neudržal puk a Hämäläinen poslal pohodlne Fínov opäť do vedenia.

Pri presilovke, ktorú zahrali Suomi veľmi staticky, unikol Mráz a trafil konštrukciu bránky. Slováci napokon pred prestávkou vyrovnali, 30 sekúnd pred koncom bol aktívny Jánošík, nabil Tvrdoňovi a ten spomedzi kruhov trafil presne – 2:2.

V úvode druhej dvadsaťminútovky mali oba tímy výhodu presilovej hry. Kým Slováci svoju nevyužili, Fíni áno. Mikael Granlund dostal priveľa priestoru a z ľavého kruhu prestrelil Šimbocha.

Prvá fínska formácia s Granlundovcami úradovala aj naďalej, v 27. a v 30. min sa presadil dvakrát Markus a prakticky rozhodol zápas. Po piatom góle išiel do bránky Riečický, ale ani ten si dlho čisté konto neudržal.

V 32. min sa pred neho natlačil cez Beneho Barkov a dal šiesty fínsky gól. Slováci ešte nezložili zbrane a v 34. min Chovan pred bránkou tečoval strelu Marinčina presne na hokejku Mráza, ktorý poslal puk do voľného priestoru – 3:6.

V 45. min nepotrestal Marinčinovu chybu Pulkkinen a na opačnej strane sa ujala strela Ďalogu spoza Ristolainena, ktorou prekvapil brankára Aittokallia – 4:6.

V 48. min mohol znížiť po akcii s Bubelom Jánošík. V 52. min išiel predčasne pod sprchy Matúš Chovan a pri päťminútovkej presilovke – v jednej chvíli aj o dvoch hráčov – sa presadili Joonas Donskoi a Teemu Pulkkinen. Fíni kontrolovali priebeh a na ich víťazstve nič nezmenil ani gól Marka Daňa 30 sekúnd pred koncom na konečných 5:8.

Reakcie

Ernest Bokroš (tréner Slovenska): „Prvá i posledná tretina bola z našej strany sympatická, rozhodla však druhá. Tá z našej strany nebola najoptimálnejšia. Hráči znervózneli, boli častejšie vylučovaní. Vylúčenie Chovana na päť minút bolo tvrdé, na direktoriáte jeho zákrok prehodnotia a v ďalšom stretnutí by mal hrať. Deväť vylúčených na našej strane je priveľa. Osemkrát nás však poslal na trestnú lavicu jeden z rozhodcov, hráči boli voči nemu podráždení a mali sme problém ich upokojiť.

Je pekné dať v ofenzíve Fínom 5 gólov, ale na druhej strane osem inkasovaných je veľa. V týchto zápasoch aj brankári by mali podať nadpriemerný výkon. Ak chceme zdolať Kanadu, Rusko, Fínsko či Švédsko, musia nám zachytať skvele aj brankári. Na druhej strane im však ani spoluhráči niekedy príliš nepomohli. Kvalita je na strane našich súperov. Kým ich hráči pravidelne nastupujú za seniorov, naši hráči väčšinou v juniorských tímoch. Nemáme také individuality ako majú Fíni. Ich skúsenosti zo seniorských zápasov sa potom v týchto náročných stretnutiach prejavujú.“

Tomáš Jurčo (útočník SR): „Chovan nemal dostať päťminútový trest. Mohli to byť dve minúty. Bolo to pre nás veľmi prísne. Nechcem komentovať rozhodcov, bolo to ich rozhodnutie, nás však spomalilo. Myslím, že ak by sme nehrali v oslabení, mohli sme sa ešte vrátiť do zápasu. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Mohli sme dať štyri góly za štyri minúty ako v sobotu.“

Teemu Pulkkinen (útočník Fínska): „Bol to pre nás dobrý zápas, dosiahli sme dôležité víťazstvo. Nehrali sme však tak, ako sme si predsavzali. Vyhrali sme však a to je dôležité.“

Markus Granlund (útočník Fínska): „Švédi majú veľmi dobrý tím a v semifinále proti ním s podobným výkonom nemôžeme uspieť. Musíme hrať lepšie v defenzíve, viac korčuľovať a ísť viac do tela. So Slovákmi sme nepodali najlepší výkon, musíme sa z tohto zápasu poučiť. Mali sme ho pod kontrolou, ale vlastnými chybami sme ho zbytočne dramatizovali.“

Mikael Granlund (útočník Fínska): „Je to play-off. V ňom potrebujete vyhrať. Teraz sme vyhrali, postúpili do semifinále a zajtra nás čaká nový zápas. Budeme musieť hrať čo najlepšie v defenzíve. Prvá tretina bola pre nás veľmi ťažká. Keď sme dali Slovákom v druhej štyri góly, už to bolo jednoduchšie. Ak hráme ako vieme a štýlom, ktorým dokážeme, potom sa proti nám nehrá ľahko.“

Mladí Rusi porazili Česko

Druhé štvrťfinále bolo až do poslednej strely otvorené. Rozhodol príklep Grigorija Želďakova v 62. min. Predtým sa Rusi ubránili českej presilovke.
Petr mrázek

„Český brankár Petr Mrázek odchytal skvelý zápas, ale tiež je len človek. Toto je veľmi emocionálne víťazstvo. Je to niečo neopísateľné, keď dáte gól ako tento,“ hovoril po stretnutí Želdakov.

„Mužstvo podalo vynikajúci výkon, ale nedali sme v ponúknutej presilovke gól a to rozhodlo. Teraz tá prehra veľmi bolí,“ uviedol pre iDnes.cz tréner Čechov Miroslav Přerost.

Česi sa po stretnutí hnevali na rozhodcov, keďže po prechode do útočného pásma a vystrelení puku trafil Nikita Kučerov hokejkou do tváre Daniela Krejčiho a ten ostal ležať na zemi. Mrázek puk vyrazil len späť k nebránenému Kučerovovi, ktorý poslal prihrávku medzi kruhy na nepokrytého Želďakova a ten rozhodol.

„Rozhodcovia si nevšimli vysokú hokejku a nám pri bránení chýbal hráč. Po prvej tretine sme si v šatni povedali, že sa musíme zlepšiť a to sa nám podarilo. Rusi si už potom veľa šancí neutvorili,“ povedal Mrázek. Rusi môžu v Calgary obhájiť zlato, v semifinálovom súboji s Kanadou to však budú mať veľmi ťažké.