Mladí Slováci zložili olympijský sľub, inšpiráciou je Vlhová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mladi olympionici
Zľava: Prezident SOV František Chmelár, sánkar Richard Gavlas a kapitánka hokejového družstva Nikola Rumanová počas sľubu slovenskej výpravy pred odchodom na II. zimné olympijské hry mládeže v nórskom Lillehammeri. Bratislava, 8. február 2016. Foto: SITA/Urban Klement

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Sánkar Richard Gavlas a hokejistka Nikola Rumanová v pondelok podvečer v bratislavskom hoteli Double Tree by Hilton zložili slávnostný sľub do rúk prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára, že budú čestne a príkladne reprezentovať svoju krajinu na nadchádzajúcich II. zimných olympijských hrách mládeže v nórskom Lillehammeri.

Najväčší zimný sviatok mladých (15 – 18-ročných) športovcov sa začne v piatok 12. februára a potrvá do nedele 21. februára. Medzi 1100 účastníkmi zo 71 krajín nebude chýbať 33 Slovákov. Do dejiska súťaží odchádzajú v utorok 9. februára. „To, že budem skladať olympijský sľub, som sa dozvedela iba v piatok. Trochu som si jeho znenie nacvičovala, chcela som ho povedať naspamäť, ale nevyšlo mi to. Som však spokojná s tým, ako som to zvládla,“ uviedla Nikola Rumanová.

Poteší akékoľvek umiestnenie v prvej desiatke

Slováci sa v Lillehammeri predstavia v dievčenskom turnaji v ľadovom hokeji, sánkovaní, biatlone, bežeckom a zjazdovom lyžovaní ako aj súťaži zručnosti. Výpravu doplní jeden bobista a jedna krasokorčuliarka. Vedúcim bude bývalý skvelý športový strelec, dvojnásobný olympijský bronzový medailista, Jozef Gönci. „Samozrejme, každý túži po prieniku do špičky. Keďže presne nevieme, s akou silnou konkurenciou sa naši pretekári stretnú, budeme spokojní, keď v dejisku súťaží zopakujú aspoň tie výkony, vďaka ktorým sa tam dostali. Nechcem teraz hovoriť o medailových pozíciách, pretože mladí sledujú internet a médiá a my zo Slovenska odchádzame až v utorok ráno. Radi by sme ich do olympijskej dediny priviezli v pokoji, nechceme na nich vyvíjať zbytočný tlak. Potešilo by nás však akékoľvek umiestnenie v prvej desiatke,“ povedal Jozef Gonci pre agentúru SITA.

Prvý ročník zimných olympijských hier mládeže sa v rakúskom Innsbrucku konal pred štyrmi rokmi aj za účasti Slovákov. Najúspešnejšia bola Petra Vlhová, ktorá v slalome získala zlato a predznamenala úspechy vo svojej neskoršej kariére. Okrem 1. miesta v slalome bola talentovaná Liptáčka dvakrát štvrtá (v obrovskom slalome a superkombinácii) a deviata v super G. Hodnotné umiestnenia dosiahli aj sánkari Jozef Čikovský – Patrik Tomaško v dvojsedadlových saniach (5. miesto) či biatlonistka Ivona Fialková (10. na 6 km). „Ak môžete, zoberte si príklad práve z Petry Vlhovej, ktorá dnes patrí k svetovej slalomárskej elite. Pokúste sa ju napodobniť. Máte na to predpoklady, aj keď ste iba na začiatku svojej cesty. Petra je dôkazom toho, že ak človek chce, dokáže veľké veci,“ prihovoril sa šéf SOV František Chmelár mladým olympionikom. K dejisku súťaží na severe Európy ešte rád podotkol: „Idete do Lillehammeru, ktorý je pre Slovensko významným miestom. Práve tam sa na zimnej olympiáde v roku 1994 slovenskí olympionici predstavili prvýkrát na takomto podujatí v ére samostatnosti.

Dve olympijské dediny

S cieľom preniknúť čo najbližšie k medailovým pozíciám odchádzajú do Nórska mladé slovenské hokejistky, ktoré si zmerajú sily s piatimi národnými výbermi rovnakej vekovej kategórie. „Najvážnejšími našimi súperkami budú Češky, Švajčiarky a Švédky. Viem, že domáce hráčky budú mať najväčšiu oporu v brankárke. Pokúsime sa dostať čo najvyššie, hoci nevieme, v akej forme budú naše súperky,“ definovala ambície kapitánka slovenských hokejistiek Nikola Rumanová. Medzi adeptov na dobré umiestnenie spomedzi mladých Slovákov patrí krasokorčuliarka z Trnavy Alexandra Hagarová. Vlani na Európskom olympijskom festivale mládeže v rakúskom Vorarlbersku a Lichtenštajnsku skončila na 12. mieste. „V mojej súťaži sa predstaví 16 dievčat. Neviem, v akej forme budú moje súperky, ale urobím všetko, aby som v Lillehammeri skončila vyššie ako na EYOF-e. Ak by som sa dostala do prvej desiatky, bola by som spokojná,“ povedala Hagarová. Útla dievčina s ročníkom narodenia 2000 predchádzajúcich 5 týždňov trénovala v Trnave a po inšpiráciu si chodila aj na nedávne majstrovstvá Európy do Bratislavy.

Organizátori ZOH mládeže ponúknu účastníkom až dve olympijské dediny. Tá hlavná bude v Lillehammeri. Druhá, v ktorej nájde ubytovanie aj krasokorčuliarka Hagarová s trénerom Miroslavom Bokorom, bude v Hamare. Ako býva na mládežníckych podujatiach zvykom, aj v Lillehammeri si športovci vyskúšajú hneď niekoľko nových disciplín. „Po prvý raz bude na veľkom športovom podujatí možné vidieť súťaž monobobov, bežci na lyžiach budú mať súťaž v disciplíne cross voľnou technikou a v severskej kombinácii uvidíme štafetový mix,“ pripomenul web SOV olympic.sk.

Zloženie výpravy SR na II. zimné olympijské hry mládeže v Lillehammeri (12. – 21. februára 2016):

ĽADOVÝ HOKEJ

Športovkyne (17): Simona Ležovičová (ročník 2000), Klaudia Kleinová (2001) Diana Vargová (2001), Nina Kučerková (2001), Sylvia Maťašová (2000), Laura Šulíková (2001), Paula Cagáňová (2000), Zuzana Majeríková (2000), Alexandra Čorňáková (2000), Kinga Horváthová (2000), Patrícia Agoštonová (2000), Michaela Hájniková (2001), Lívia Kubeková (2001), Barbora Koyšová (2000), Nikola Rumanová (2000), Dominika Sedláková (2000), Andrea Rišianová (2000)

Hlavný tréner: Andrej Schöber, asistent trénera: Tomáš Pšenka, manažérka tímu: Ľubomíra Kožanová, lekárka: Mária Šišková, fyzioterapeut-masér: Ľubomír Baka

SÚŤAŽ ZRUČNOSTÍ

Športovci (2): Sebastian Čederle (2000), Martina Fedorová (2000)

SÁNKOVANIE

Športovci (4): Richard Gavlas (1998), Tomáš Vaverčák, Matej Zmij (obaja 1999), Katarína Šimoňáková (1998)

Tréneri: Walter Marx, Jozef Škvarek

BIATLON

Športovci (4): Matej Lepeň, Miroslav Pavlák (obaja 1998), Henrieta Horvátová, Veronika Haidelmeierová (obe 1999)

Tréneri a servismani: Peter Kazár, Jaroslav Kamenský

ALPSKÉ LYŽOVANIE

Športovci (2): Henrich Katrenič (1998), Tereza Jančová (1999)

Tréneri a servismani: Anton Boris, Milan Pošta

BEŽECKÉ LYŽOVANIE

Športovci (2): Ján Mikuš (1998), Zuzana Šefčíková (2000)

Tréner: Michal Malák, servismani: Juraj Brugoš, Katarína Liptáková

BOBY

Športovci (1): Jakub Čiernik (1999)

Tréner: Martin Tešovič

KRASOKORČUĽOVANIE

Športovkyňa (1): Alexandra Hagarová (2000)

Tréner: Miroslav Bokor

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František ChmelárIvona FialkováJozef GönciKatarína ŠimoňákováMartin TešovičMichal MalákPetra Vlhová
Firmy a inštitúcie SOŠV Slovenský olympijský a športový výbor