Mladí slovenskí tenisti pribudli k Mečířovi i Djokovičovi

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí tenisoví reprezentanti do 18 rokov zvládli na letných ME družstiev chlapcov tejto vekovej kategórie vo francúzskom La Rochelle dva obraty z 0:1 na 2:1 vrátane stredajšieho finále proti Rumunom, evokovali veľké mená z kroník domáceho aj svetového „bieleho športu“.

Je to fantázia! Neuveriteľné! Chlapci sa z víťazstva veľmi tešia, veď sa už zapísali do histórie tenisu. Na pohári sú napísané ich mená popri takých ako Kodeš, Šmíd, Složil, Mečíř, Vajda, Nováček alebo Djokovič. Je to prestížna súťaž, mimoriadne populárna,“ povedal pre spravodajstvo Slovenského tenisového zväzu (STZ) kapitán tímu Ľubomír Kurhajec, ktorý mal v kádri Alexa Molčana, Lukáša Kleina a Patrika Nému, bez výnimky členov programu Národného tenisového centra (NTC).

Úspech môže posunúť vpred

Bol to veľmi emotívny turnaj. Hrať za Slovensko je veľká motivácia a česť. Toto podujatie sa nedá porovnať s normálnymi turnajmi. Mali sme veľmi náročné zápasy: dvakrát sme museli otáčať z 0:1, ale napokon nám to vyšlo,“ uviedol pre agentúru SITA hlavný strojca zisku zlata Molčan.

Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí nás podporovali a držali nám palce. Je to veľmi pekný úspech pre Slovensko, ktorý znamená veľmi veľa a môžme dúfať, že nás to posunie vpred,“ skonštatoval pre SITA Klein.

Slovensko v ére samostatnosti bolo vo finále Valerio/Galea Cupu, ako sa tento kontinentálny šampionát historicky volá, aj v sezónach 2004 a 2010, zhodne neuspelo (so Srbskom a Čiernou Horou vo Verone, resp. s Maďarskom v Benátkach – v prvom tíme boli Pavol Červenák, Lukáš Lacko a Peter Miklušičák, čelili aj Novakovi Djokovičovi a Viktorovi Troickému, čerstvejšie družstvo tvorili Filip Horanský, Jozef Kovalík a Adrian Partl pod vedením Miloslava Grolmusa). Vo federálnej dobe triumfovalo Česko-slovensko v rokoch 1975, 1984 a 1987 (dva razy Vichy, raz Lesa).

Pripomenuli si slovenských velikánov

Skvelé! Je to fantastický výsledok. O to viac, že ho chlapci dosiahli v tejto najsledovanejšej vekovej kategórii, kde pre nás vo finále platilo ´do tretice všetko dobré´. Paradoxom je, že všetky tri čiastočné výsledky finále boli vlastne úplne opačné proti minulotýždňovým Piešťanom… Rumunov som tam videl a ukázali sa ako vynikajúci deblisti. V minulosti toho veľa povyhrávali, boli majstrami Európy do 14 aj 16 rokov. V piatok sa predviedli ako úžasný pár, takže naši museli zahrať geniálne, ak ich v rozhodujúcej štvorhre hladko zdolali. Myslím si, že všetci členovia tohto nášho tímu majú veľa do seba z hľadiska budúcnosti. Gratulujem aj kapitánovi Ľubomírovi Kurhajcovi – všetka česť, čo z tých chalanov vytiahol!“ vyhlásil prezident STZ Tibor Macko.

Spomínam si ako v minulosti zbierala v tejto prestížnej súťaži úspechy generácia Miloša Mečířa, Mariána Vajdu a Branislava Stankoviča. Chlapci teraz pripomenuli týchto velikánov slovenského tenisu a v našom treťom finále v ére samostatnosti sa postarali o prvý titul. Alex Molčan, Lukáš Klein a Patrik Néma pod vedením Ľubomíra Kurhajca utvorili dobrý tím a Molčan bol na finálovom turnaji vynikajúci – vyhral všetky tri svoje dvojhry. Zlato ma teší o to viac, že všetci traja sú hráčmi programu Národného tenisového centra,“ pripomenul generálny sekretár STZ Igor Moška.

Zabrali v kľúčovom okamihu

Minulý týždeň sme robili v Piešťanoch turnaj ITF Futures a oni hrali kvalifikáciu vo vedľajšom areáli, takže som registroval ich postup na finálové podujatie. Teraz im prajem, aby v budúcnosti dosiahli aspoň také výsledky a rebríčkové postavenie, ako členovia nášho vtedajšieho zlatého tímu – okrem mňa Miloš Mečíř, Marián Vajda a Karel Nováček. Viem, že sú šikovní. Držím im palce, aby raz ich mená boli okrem tejto trofeje aj na tej daviscupovej,“ skonštatoval Branislav Stankovič, spoludržiteľ Valerio/Galea Cupu 1984.

Je to krásny úspech, veď vybojovali úplne prvé chlapčenské zlato pre Slovensko zo všetkých mládežníckych vekových kategórií. Som veľmi rád. Ambície tam boli a chalani majú svoje skúsenosti aj kvality, ale na šampionáte boli silné tímy – Španieli, Francúzi… Naši neboli úplnými favoritmi a týkalo sa to aj stredajšieho finále proti Rumunom. O to je cennejšie, že im vrátili minulotýždňovú prehru z Piešťan. Ukázalo sa, že u juniorov je tá výkonnosť predsa len ešte kolísavá. Teší ma, že naši sa zomkli a vyšlo im to v tom dôležitejšom zápase s Rumunmi. Mám veľkú radosť, že zabrali v kľúčovom okamihu,“ zdôraznil tréner z NTC Branislav Sekáč.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alex MolčanFilip HoranskyIgor MoškaJozef KovalíkLukáš KleinLukáš LackoMarián VajdaMiloš MečířPavol Červenák
Firmy a inštitúcie Slovenská tenisová reprezentácia