Mladí slovenskí vedci môžu konkurovať svetovej špičke, v Botswane zaznamenali významný úspech

vedec, pokus, laboratórium
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 15. decembra (WebNoviny.sk) – Mladí slovenskí vedci zaznamenali v Botswane významný úspech, keď si z medzinárodnej súťaže Olympiáda mladých vedcov (IJSO) odniesli tri bronzové medaily.

Náročné úlohy a pokusy

„V konkurencii viac ako 200 účastníkov zo 42 krajín sme tak opäť dokázali, že naši žiaci sú schopní konkurovať aj svetovej špičke. Úspech žiakov nás v celom organizačnom tíme veľmi potešil. Som rád, že aj keď učitelia často nemajú dostatok priestoru venovať sa tým najtalentovanejším žiakom priamo na hodine, vedú ich k súťažiam ako je IJSO a tak im dajú možnosť naplno rozvinúť svoj potenciál,“ povedal hlavný organizátor národného výberu žiakov v súťaži IJSO Martin Chudjak.

Okrem toho, že sa súťažiaci potili v laviciach pri riešení náročných teoretických úloh a vykonávaní zaujímavých pokusov, našli si čas aj na oddych a spoznávanie exotickej krajiny. Navštívili dve prírodné rezervácie v africkom safari – rezerváciu Moklodi a Jwana Game Park.

Súťaž IJSO je zameraná na mladé talenty, ktoré sa zaujímajú o biológiu, fyziku a chémiu. Koná sa každoročne v niektorej z krajín sveta. Reprezentanti Slovenska sa vyberajú zo základných škôl na základe výsledkov z podobných súťaží.

Cibria si zručnosti v pokusoch

Tí sa potom zúčastnia na celoslovenskom kole a najlepší z nich následne podstúpia pravidelnú prípravu, počas ktorej riešia veľa úloh podobných tým, ktoré sa môžu vyskytnúť na medzinárodnom kole súťaže. Rovnako si aj cibria zručnosti vo vykonávaní pokusov.

Príprava pokračuje korešpondenčnou formou počas leta a je zavŕšená trojdňovým výberovým sústredením na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky a Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Z neho šesť najlepších postupuje na medzinárodné kolo súťaže.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom