Mladič neľutuje Srebrenicu, naznačil to gestom moslimkám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mladič
Ratko Mladič pred Medzinárodným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu 16. mája 2012. Foto: SITA/AP

HAAG 16. mája (WEBNOVINY) – V stredu sa v holandskom Haagu začal proces s bývalým lídrom bosnianskosrbskej armády Ratkom Mladičom, ktorý čelí obvineniam z etnických čistiek zahŕňajúcich najhoršie zločiny v Európe od druhej svetovej vojny.

Mladič vztýčenými palcami a potleskom pozdravil krajanov, ktorí ho považujú za hrdinu a prišli ho povzbudiť.

V preplnenej zóne vyhradenej pre verejnosť matka jednej z obetí masakry v Srebrenici zašepkala niekoľkokrát „sup.“ Mladič neskôr našiel očný kontakt s ďalšou z moslimských žien a prešiel si rukou po krku. Po tomto geste sudca Alphons Orie nakrátko pojednávanie prerušil.

Práve moslimka Munira Subasičová sediaca za sklom v súdnej sieni ukázala 70-ročnému generálovi gesto znázorňujúce putá na rukách. Mladič sa na ňu pozrel a urobil gesto podrezania hrdla. Subašičová sa médiám zdôverila, že bola „šokovaná a nerozumie, ako môže žiť s tým, čo urobil“.

„Ratko Mladič sledoval zločinný cieľ etnického vyčistenia Bosny,“ povedal na úvod prokurátor Dermot Groome sudcom Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Ako zdôraznil, žaloba predostrie dôkazy, ktoré nepochybne ukážu, že sa Mladič podieľal na každom zo zločinov, z ktorých je obvinený.

Sedemdesiatročný bývalý generál čelí obvineniam z 11 trestných činov vrátane genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti za rolu, ktorú zohrával počas brutálnej vojny na Balkáne v rokoch 1992-95. Mladič tvrdí, že je nevinný.

Mladič neľutuje Srebrenicu
Generál Ratko Mladič v Gorazde vo východnej Bosne 16. apríla 1994. Foto: SITA/AP

Mladič neľutuje Srebrenicu
Proces s Mladičom sledujú na veľkoplošných obrazovkách v kedysi obliehanom Sarajeve, 16. máj 2012. Foto: SITA/AP
Mladič neľutuje Srebrenicu
Srebrenické ženy a deti na ceste do Tuzly na zábere z 29. marca 1993. Foto: SITA/AP
Mladič neľutuje Srebrenicu
Mladí Sarajevčania zranení po výbuchu mínometného granátu počas obliehania bosnianskosrbskej metropoly v rokoch 1992 až 1995. Záber je z 22. júna 1992. Foto: SITA/AP
Mladič neľutuje Srebrenicu
Predseda tripartitného bosnianskeho predsedníctva Bakir Izetbegovič sleduje proces s Ratkom Mladičom, 16. máj 2012. Foto: SITA/AP

Pred pojednávacou miestnosťou demonštrovala skupina 25 žien patriaca k organizácii Matky Srebrenice, ktorá reprezentuje vdovy a obete srebrenickej masakry. „Toto je najväčší mäsiar na Balkáne i na svete,“ povedala 65-ročná Munira Subasičová, ktorá počas masakry v júli 1995 stratila 22 príbuzných. „Pozriem sa mu do očí a spýtam sa, či sa kajá,“ dodala.

Kada Hotičová, ktorá prišla o 29-ročného syna, manžela a dvoch bratov, pred procesom vyjadrila obavy, či sa Mladič dožije rozsudku, podobne ako posledný juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič, ktorý zomrel počas súdu.

Proces vyvoláva silné emócie na Balkáne a stredajší proces naživo vysielajú na veľkoplošných obrazovkách v Sarajeve, kde počas obliehania v rokoch 1992 až 1995 zahynuli tisíce civilistov.

„Verím, že mnohí, ktorí dodnes trpia ilúziami a myslia si, že Mladič je srbský hrdina, zmenia svoje zmýšľanie a že súd bude demonštrovať len to, že je to obyčajný zločinec a zbabelec,“ povedal pre Reuters Fikret Grabovica, predseda združenia rodičov a detí Sarajeva.

„Môj otec zomrel a utrpenie pre obete pokračuje,“ povedal bosniansky moslim Sudbim Musič, ktorý zastupuje vojnových väzňov. „Aj keď sa Mladič dožije verdiktu, prinesie to len malé uspokojenie pre obete Srebrenice a na ďalších miestach v Srbskej republike.“

Proces s Mladičom je najväčším, akým sa kedy ICTY zaoberal. Prokuratúra má takmer 28-tisíc dôkazných materiálov a predvolať plánuje viac ako 400 svedkov a odborníkov.

Generála dnes už neexistujúcej juhoslovanskej armády po 16 rokoch unikania zatkli v máji 2011 v srbskej dedine Lazarevo, kde sa ukrýval pod falošnou identitou Milorada Komadiča. Medzi jeho najzávažnejšie zločiny má patriť takmer štvorročné obliehanie bosnianskej metropoly Sarajevo a masakra tisícov bosnianskych moslimov v Srebrenici.

Mladič na prvých pojednávaniach vykrikoval a prerušoval sudcu. „Celý svet vie, kto som,“ povedal minulý rok. „Som generál Ratko Mladič. Bránil som svoj ľud, moju krajinu, teraz bránim seba.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ratko MladičSlobodan Miloševič
Firmy a inštitúcie ICTY International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia