Mladík Grigar si na OH nepripúšťa tlak, chce vidieť Bolta

Jakub Grigar
Jakub Grigar potvrdil úlohu favorita. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

RIO DE JANEIRO 28. júla (WebNoviny.sk) – Mladý a minulosťou nezaťažený nováčik, ktorý si nepripúšťa tlak a svoje prvé olympijské hry si chce užiť. Vodný slalomár Jakub Grigar v apríli oslávil iba 19. narodeniny a v Riu de Janeiro bude pravým stelesnením výmeny generácií v slovenskej vodnoslalomárskej výprave. V predolympijskom rozhovore pre agentúru SITA priznal, že zatiaľ prežíva rok ako zo sna.

„Koncom mája som zmaturoval na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši, ešte predtým som sa na domácich majstrovstvách Európy prebojoval na olympiádu. O čosi neskôr som získal prvú medailu v dospeláckej kategórii na Svetovom pohári v Španielsku a pár týždňov neskôr prišla aj zlatá medaila z majstrovstiev sveta v kategórii do 23 rokov v Krakove. Čo na to povedať, darí sa mi tento rok maximálne. Nech to tak vydrží a aj z olympijských hier nech sa vrátim rovnako šťastný. V Brazílii chcem skončiť čo najvyššie, to je jasné. Budem však rád, keď pôjdem domov spokojný sám so sebou,“ zaželal si najmladší člen slovenského tímu kanoistov na divokej vode.

Pred olympiádou ešte zarezával

Kým sa minulú nedeľu presunul do Brazílie, absolvoval záverečnú prípravu v domácich podmienkach v liptovskej vode. A bola to poriadna zaberačka. „Minulý týždeň sme ešte v Liptovskom Mikuláši intenzívne zarezávali. Ak to zrátam, tak každý deň som strávil vo vode a v posilňovni 4-5 hodín. Pre gymnastov sa to možno zdá málo, ale mne to dávalo pomerne zabrať. Večer som bol celkom rád, keď som si ľahol do postele,“ priznal Grigar.

V Riu sa jeho chlebom každodenným stal Štadión Whitewater v časti Deodoro, kde budú vodní slalomári od 7. augusta bojovať o olympijské medaily. Svoj čas do začiatku pretekov skomentoval nasledovne: „V Riu som bol niekoľkokrát, kanál by som už mal poznať. Bude to chcieť už len najazdiť vodu a trošku si aj užiť atmosféru. Budem sa snažiť, aby som nechýbal na úvodnom ceremoniáli, lebo také čosi človek nezažije každý deň. O dva dni neskôr však už budem mať preteky, preto nesmiem nič podceniť.“

Grigar o sebe tvrdí, že je pohodová povaha a aj to mu pomáha lepšie sa vyrovnať so štartovným stresom. „Neviem, či je to tým, že som mladý, ale tieto problémy nemávam. Šport a vodný slalom som si vybral preto, aby som si to najmä užil. Stresy ma väčšinou obchádzajú. A keď už prídu, na chvíľu si ľahnem, predýcham to a premietnem všetko to, prečo to robím. Potom prídem na to, že na pretekoch sa mám sústrediť len na bránky a vodu a nie na ´blbosti´, ktoré ma brzdia…“ zamyslel sa úspešný člen KTK Liptovský Mikuláš.

Talizmanom je pre Grigara jeho loď

Športovci si na veľké podujatie zvyčajne berú so sebou niečo pre šťastie alebo to, čo im pripomína domov a najbližších. Na túto tému mal Grigar jednoduchú odpoveď. „Či mám talizman? Asi nie. Talizman je pre mňa moja loď, to je jediné, čo v Riu potrebujem!“ Keď už spomenul loď, písalo sa, že tú starú nechal po ostatnom predolympijskom sústredení v Riu a na novej sa stal v Krakove majstrom sveta do 23 rokov. Na ktorej teda absolvuje svoju olympijskú premiéru? „Stará nie je až taká stará, iba týždeň pred majstrovstvami Európy som na nej začal jazdiť. Celkovo je to naplánované tak, že na novej lodi odjazdím pred Riom posledné tréningy a až tam sa rozhodnem, na ktorej lodi budem štartovať v súťaži,“ vysvetlil Grigar.

Mladý Lipták je benjamínkom vodnoslalomárskej výpravy SR, v ktorej chýbajú multimedailisti z olympijských hier bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, Elena Kaliská a Michal Martikán. Aký vzťah má Grigar s ostatnými členmi tímu? Odpoveď na túto otázku je jednoznačná. „Je to super! Taký Maťo Beňuš, keď ma vidí na tréningu, a všimne si nejaké chyby, príde za mnou, porozpráva sa so mnou a vysvetlí mi, čo treba. Na to sme tu, musíme si pomáhať, vraví. To isté platí aj o Janke Dukátovej a Škantíkoch (bratranci Škantárovci – pozn.). Sú to všetko dobrí športovci, ale aj ľudia. So všetkými vychádzam veľmi dobre, poradia mi nielen v tréningu, ale aj vo veciach do života. A Mišo Martikán? To je špeciálna kategória. On cíti vodu ako málokto. Dá sa od neho strašne veľa naučiť.“

Grigar sa netají tým, že už keď bude na veľkej olympiáde, nechce sa motať iba v areáli pre vodný slalom. Rád si v čase voľna pozrie aj iné športy. Ktoré to sú? „V našej blízkosti napríklad bude pretekať Peter Sagan v horskej cyklistike, a to je veľké lákadlo. Samozrejme, chcem povzbudiť čo najviac Slovákov, ak sa bude dať. Z ostatných športov sa teším na atletiku a najmä šprinty. To by bola paráda sa tam dostať a uvidieť Bolta,“ zakončil vždy pozitívne naladený čochvíľa už olympionik.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena KaliskáJakub GrigarMichal MartikánPeter Sagan