Mladíkovi, čo hádzal delobuch na Pasienkoch, hrozí 15 rokov

Fanúšikovia, Slovan
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Desať až pätnásť rokov môže za mrežami stráviť 20-ročný mladík z Bratislavy Tomáš P., ktorý ešte v auguste na futbalovom zápase medzi ŠK Slovan Bratislava s MFK Ružomberok hodil delobuch do sektoru hostí.

Polícia muža obvinila z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Csaba Faragó.

Obvinený sa k spáchaniu skutku priznal a svoje konanie oľutoval,“ povedal Faragó. Mladík sa podľa neho dostavil na výsluch aj so svojím advokátom až v čase, keď už bolo jasné, že je jedným z hlavných podozrivých. V súčasnosti sa nachádza vo väzbe. Kým policajti zistili meno páchateľa, vypočuli podľa Faragóa 11 poškodených, 96 svedkov a vykonali šesť konfrontácií aj jednu domovú prehliadku.

Ako je známe, počas zápasu medzi Slovanom a Ružomberkom 18. augusta explodoval v sektore hostí delobuch. Podľa Faragóa zranenia utrpelo desať osôb, medzi nimi aj deväťročné dievčatko a 13-ročný chlapec. Výbuch tiež rozmetal dve plastové sedadlá.

My sme už na augustovej tlačovej konferencii prostredníctvom majiteľa nášho klubu deklarovali ochotu a plnú pripravenosť spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, s policajnými orgánmi, ktoré sa podieľajú na odhaľovaní tohto incidentu,“ reagoval na stredajšej popoludňajšej tlačovej konferencii ŠK Slovan Bratislava technický riaditeľ a bezpečnostný manažér klubu Zdeno Roman a pokračoval: „Už hneď po udalosti sme spoločne rozoberali zábery kamerového systému. Následne sme poskytli polícii kompletný kamerový záznam v neupravenej podobe, ktorý si polícia stiahla a pracovala s ním. Pátranie pokračovalo i v ďalšom období, v ktorom sme tiež poskytovali súčinnosť na základe požiadaviek policajných orgánov. Na štadióne sme mali dvakrát rekonštrukciu tej situácie, navodili sme atmosféru plného nasvietenia štadióna na Pasienkoch.“

Obrazom: Futbalisti Slovana zvíťazili nad Ružomberkom

Obvinený nepatrí do fanklubu

Na margo toho, či sa vyšetrilo, ako sa delobuch dostal na štadión, Zdeno Roman poznamenal: „Konkrétnejšie údaje zatiaľ nemáme. Polícia v tomto štádiu nie je povinná nás informovať, kým nebude vyšetrovanie definitívne ukončené. Sme však samozrejme radi, že aj s pomocou nášho klubu sa táto odsúdeniahodná udalosť výrazne posunula. Z pohľadu Slovana môžeme prijať stanovisko až vtedy, keď bude páchateľ odsúdený. Teraz je obvinený. Zatiaľ nepoznáme jeho identitu, jeho tvár.“

PR riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Tomáš Straka, ktorý má na starosti aj prácu s fanúšikmi, odmietol, že obvinený „tiežfanúšik“ patrí do fanklubu Belasá šľachta. „V databáze sme nenašli zhodnosť pri indíciach krstného mena, iniciálky priezviska a veku. Môžem povedať, že tento obvinený nepatrí do fanklubu Belasá šľachta,“ zdôraznil T. Straka. Na otázku, či políciou obvinený mladík nechcel iba „zaujať“ a delobuch mal byť akousi „vstupenkou“ do oficiálneho fanklubu Slovana, Tomáš Straka reagoval krátko: „Vstupenkou je u nás členské.

Dopad incidentu bol veľký

Za udalosti v augustovom dueli na Pasienkoch disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) uložila klubu ŠK Slovan Bratislava pokutu 15 000 eur a povinnosť odohrať tri domáce zápasy bez divákov. Zároveň nariadila „belasým“ prijať organizačné a personálne opatrenia na zvýšenie úrovne usporiadateľskej služby. Slovan napokon odohral s vylúčením verejnosti dve stretnutia: proti FK Senica (21. 8. ako dohrávku 2. kola, výsledok 1:0) a FC ViOn Zlaté Moravce (1. 9. – 8. kolo, výsledok 2:0), pôvodne tretí duel proti FC Nitra v rámci 10. kola (17. 9.) sa napokon odohral pred fanúšikmi. DK SFZ totiž výkon zvyšku disciplinárneho opatrenia, t. j. jedno súťažné stretnutie za vylúčenia verejnosti Slovanu podmienečne odložila na šesť mesiacov od 6. septembra 2013 do 5. marca 2014.

Materiálna škoda bola nepatrná, delobuchom boli zničené dve sedačky. Pre náš klub bola väčšia nemajetková ujma,“ uviedol na stredajšej TB bezpečnostný manažér Zdeno Roman. K jeho slovám sa pridal aj PR manažér Tomáš Straka: „Po inkriminovanom dueli s Ružomberkom a nešportových udalostiach sme museli hrať dva domáce duely bez divákov. Následne sme zaznamenali aj pokles návštevnosti v jesennej časti. Dopad incidentu s delobuchom bol veľký.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš P.
Firmy a inštitúcie MFK RužomberokŠK Slovan Bratislava