Aktualizované: Slovenská K4 získala na majstrovstvách sveta striebro, zvíťazili Nemci

Rýchlostná kanoistika
  • aktualizované 25. augusta, 17:12

MONTEMOR-O-VELHO 25. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Juraj Tarr a Gábor Jakubík vybojoval striebro v disciplíne K4 1000 m na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v portugalskom Montemor-o-Velho (23.- 26. 8.). Slovákov predstihli iba Nemci, ktorí boli v cieli skôr o pol dĺžky lode. Bronz brali Španieli.

Vlček má šestnástu medailu

Člen slovenského strieborného kvarteta Erik Vlček získal už svoju šestnástu medailu zo svetových šampionátov a potvrdil pozíciu najúspešnejšieho kajakára slovenskej histórie. Aktuálne si 36-ročný rodák z Komárna vylepšil jagavú bilanciu na 10 zlatých – 3 strieborné – 3 bronzové. Slovensko sa stalo osemnástou krajinou so ziskom minimálne jedného cenného kovu na MS 2018 a už teraz vyrovnalo svoj medailový výsledok z Račíc 2017.

V tejto po novom už neolympijskej disciplíne sú Slováci trojnásobní olympijskí medailisti, naposledy v Riu de Janeiro 2016 si vybojovali striebro za víťaznými Nemcami vtedy v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka. Z pohľadu slovenských ambícií na MS 2018 budú zaujímavé aj preteky v K4 na 500 m, kde kvarteto v zložení Samuel Baláž, Csaba Zalka, Milan Fraňa, Tibor Linka začne rozjazdou ešte v sobotu o 17.11 h a prípadné A-finále príde na rad v nedeľu od 14.25 h.

Verili, že získajú medailu

„Úprimne, prial som si medailu a veril som, že na ňu máme. Nemci nás trocha prekvapili, išli dobre a my sme to trocha podcenili. A tak nám vzali zlato, ale každá medaila poteší. Aj táto strieborná, aj keď zlatá by chutila o niečo viac. Medaila nebola počas celej jazdy ohrozená, vedeli sme, že ak nič nepokazíme, tak po nej siahneme. Možno nastala chyba i v tom, že sme boli spokojní počas trate s našou pozíciou a nešli sme do toho dravšie. Či by to v takom prípade stačilo na Nemcov, to sa už nedozvieme,“ uviedol Erik Vlček na webe canoe.sk.

„Každá medaila sa cení, aj z tohto striebra máme radosť, aj keď nejaké chybičky sa počas jazdy vyskytli. Škoda, že neboli žiadne rozjazdy, možno by sme ich do finále odstránili. Nemci boli lepší. Sú dobrí všade a aj na tento šampionát sa pripravili kvalitne, čo platí o ich celom tíme. Či som pociťoval trocha nostalgie, že sme sa vrátili k súťažnej tisícke? Isteže, veď ešte pred dvoma rokmi to bola spolu s K1 na tejto trati kráľovská disciplína, tak sme mali radosť, že sme si mohli po čase oprášiť takýto štart. Ešte sa aj v nedeľu v K2 na 500 m s Erikom pokúsime o to, aby sme mali na šampionáte dobrý finiš,“ skonštatoval najstarší člen slovenskej striebornej lode 39-ročný Juraj Tarr.

Tešia sa z prvého seniorského kovu

Najmladší člen tímu a zároveň „háčik“ lode Samuel Baláž úspešné preteky zhodnotil takto: „Vydal som zo seba všetko, po dojazde mi už nezostala ani štipka energie. Z mojej prvej seniorskej medaily na MS mám radosť. Nemci boli nad naše sily, my sme vydali zo seba všetko, čo sme vedeli, na čo sme mali, a tak vládne spokojnosť.“ Gábor Jakubík sa rovnako ako Baláž dočkal prvej medaily z majstrovstiev sveta medzi dospelými, hoci je o 8 rokov starší. „Nevidel som veľa z toho, ako jazdili súperi, akurát Nemcov, ktorí išli ´strašne´. Kopíroval som Juraja Tarra, dal som do toho za ním všetko, až do cieľa. Každá medaila z majstrovstiev sveta je cenná, pre mňa o to viac, že v mojom prípade ide o prvú. Som veľmi rád. Na to, že to bol náš prvý ostrý štart na tisícke, sme to zvládli veľmi dobre.“

Mládková chcela lepšie umiestnenie

Slovenská reprezentantka Ivana Mládková skončila na 9. mieste vo finále disciplíny K1 500 m na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v portugalskom Montemor-o-Velho. Mládková počas finálovej jazdy bola aj šiesta, resp. siedma, ale v záverečných 200 m sa pred ňu napokon dostali všetky zostávajúce súperky.

Mládková takmer zopakovala umiestnenie spred roka z MS v Račiciach, kde finišovala na päťstovke na ôsmom mieste. Majsterkou sveta sa stala Maďarka Danuta Kozáková, ktorá do svojej bohatej zbierky úspechov pridala dvanásty titul, z toho tretí na olympijskej päťstovke.

„Včera sa mi jazdilo pocitovo lepšie ako dnes, hoci ráno som sa cítila dobre. Otočil sa vietor, nebolo to také ako včera, skôr bezvetrie. Podmienky boli teda výborné. Vedela som, že toto bude moja posledná ťažká päťstovka v tomto roku, chcela som si to čo najviac užiť. Škoda, že som neskončila o jedno-dve miesta vyššie. So semifinálovou jazdou som bola určite spokojnejšia. Vo finále som sa v eufórii snažila dať do toho všetko a možno preto sa tam vyskytli chybičky,“ uviedla Ivana Mládková pre RTVS.

Úžasný pocit

Slovensko mala zastúpenie aj v ženskom A-finále v C1 na 200 m, Gabriela Ladičová vo svojej premiére v bojoch o medailu na svetovom šampionáte skončila deviata. Deväťnásťročná talentovaná Šamorínčanka sa od začiatku pohybovala na siedmom až ôsmom mieste, ale napokon „spadla“ na poslednú deviatu priečku.

Ladičová urobila v porovnaní s vlaňajškom obrovský výkonnostný skok, keďže pred rokom na MS v Račiciach skončila síce tiež deviata, ale v B-finále, čiže celkovo osemnásta.

„Je to neskutočný a úžasný pocit. Všetky tie pretekárky, ktoré som v semifinále predstihla, boli pred rokom ešte výkonnostne ďaleko predo mnou,“ uviedla Ladičová ešte pred začiatkom finále pre RTVS.

Majsterkou sveta sa stala kanadská favoritka Laurence Vincentová-Lapointová, ktorá pridala do zbierky deviatu zlatú medailu z majstrovstiev sveta, resp. šiestu v disciplíne C1 200 m.