Mladučká Švajčiarka Gutová v super G zdolala Vonnovú

Bez názvu
Lara Gutová Foto: SITA/AP

ALTENMARKT-ZAUCHENSEE 9. januára (WEBNOVINY) – Švajčiarka Lara Gutová vyhrala v nedeľu v super G v rakúskom Altenmarkte-Zauchensee svoje druhé víťazstvo v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní v kariére. Devätnásťročná Švajčiarka dosiahla čas 1:12,82 min a triumfovala s veľkým náskokom 0,53 sekundy pred úradujúcou svetovou šampiónkou v tejto disciplíne Lindsey Vonnovou z USA. Tretiu priečku si vybojovala ďalšia švajčiarska zjazdárka Dominique Gisinová s odstupom 0,72 sekundy. Preteky nevyšli olympijskej šampiónke, Rakúšanka Andrea Fischbacherová príliš riskovala a krátko po druhom medzičase spadla. Z domácich Rakúšaniek bola napokon najlepšia Elisabeth Görglová na 4. mieste, ale výborný výkon predviedla aj Nicole Hospová s číslom 31, ktorá až do samého záveru útočila na prvú priečku a o lepšie ako 5. miesto ju obrala len chyba v záverečnej pasáži.

Devätnásťročná Gutová, ktorá bola len na prvom medzičase na 1900-metrovej trati na zjazdovke Kälberloch pomalšia ako Vonnová, dosiahla aj svoj predošlý triumf v pretekoch SP v super G, keď 20. decembra 2008 vyhrala vo švajčiarskom St. Moritze. Vicemajsterka sveta z Val d´Isere 2009 v zjazde a superkombinácii si v nedeľu vybojovala svoje piate umiestnenie na stupňoch víťazov vo SP (bilancia (2 – 0 – 3) v kariére.

„Veľmi sa teším, veď som vyhrala preteky Svetového pohára po vyše dvoch rokoch. Na tejto zjazdovke sa mi darí, v roku 2007 som v Altenmarkte získala na juniorských majstrovstvách sveta striebro. Počas jazdy Niki Hospovej som sa bála, že prídem o víťazstvo, jazdila totiž naozaj skvele,“ uviedla pre ORF Lara Gutová.

Američanku Lindsey Vonnovú môže tešiť fakt, že zásluhou druhej priečky si udržala pozíciu líderky SP v super G a o 40 bodov znížila náskok Nemky Marie Rieschovej v celkovom hodnotení seriálu. Rieschová skončila v nedeľu šiesta, na čele SP ma 923 bodov, Vonnová o necelú stovku menej – 827. „Urobila som jednu závažnú chybu, takmer som prepadla cez vnútornú lyžu a to má stále víťazstvo. Vzhľadom na také veľké zaváhenie na trati je druhé miesto super,“ komentovala svoje vystúpenie Lindsey Vonnová, ktorá v Altenmarkte-Zauchensee vyhrala v sobotu zjazd.

Výsledky:

Ženy – super G (konečné poradie): 1. Lara Gutová (Švaj.) 1:12,82 min, 2. Lindsey Vonnová (USA) +0,53, 3. Dominique Gisinová (Švaj.) +0,72 s, 4. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,91, 5. Nicole Hospová (Rak.) +1,31, 6. Maria Rieschová (Nem.) +1,33, 7. Elena Fanchiniová (Tal.) +1,36, 8. Regina Maderová (Rak.) +1,42, 9. Britt Janyková (Kan.) +1,44, 10. Margret Altacherová (Rak.) +1,58.

Poradie vo Svetovom pohári žien (po 17 z 38 pretekov): 1. Maria Rieschová (Nem.) 923 bodov, 2. Lindsey Vonnová (USA) 827, 3. Elisabeth Görglová (Rak.) 565, 4. Tina Mazeová (Slovin.) a Tanja Poutiainenová (Fín.) obe 480, 6. Marlies Schildová (Rak.) 431, 7. Julia Mancusová (USA) 384, 8. Tessa Worleyová (Fr.) 375, 9. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 366, 10. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 308,… 27. Veronika Zuzulová (SR) 132.

Poradie SP v super G (po 2 zo 7 naplánovaných pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 180 bodov, 2. Maria Rieschová (Nem.) 120, 3. Lara Gutová (Švaj.) 100, 4. Dominique Gisinová (Švaj.) 89, 5. Julia Mancusová (USA) 75, 6. Johanna Schnarfová (Tal.) 54, 7. Anna Fenningerová (Rak.) a Elisabeth Görglová (Rak.) po 50, 9. Andrea Fischbacherová (Rak.) a Nicole Hospová (Rak.) po 45.

Viac k osobe Anna FenningerováFacundo BagnisJulia MancusováLindsey VonnováMaria RieschováMarlies SchildováTessa WorleyováTina MazeováVeronika ZuzulováViktoria Rebensburgová