Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo
27. 01. 2012 14:47 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Mladým by sa mali zvýšiť šance na zvýhodnenú hypotéku

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Maximálna výška príjmu žiadateľa pre získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých by mohla od apríla vzrásť až na 1 130 eur.

Od začiatku tohto roka sa príjmová hranica pre žiadateľa znížila o viac ako 15 eur na 999,70 eur. Ak potenciálni žiadatelia súčasnú hranicu nespĺňajú, ale ich priemerná hrubá mzda bola vlani nižšia ako nová hranica, môže sa im podľa VÚB banky oplatiť s úverom počkať.

Výška príjmovej hranice sa mení raz za tri mesiace a predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. „Priemerná mzda by podľa našich odhadov za posledný štvrťrok 2011 mohla dosiahnuť úroveň až 871 eur, čo by príjmovú hranicu pre získanie dotovanej hypotéky pre mladých od apríla posunulo zhruba na 1 130 eur,“ konštatuje analytik VÚB banky Andrej Arady.

Pre manželské páry, prípadne partnerov, ktorí o zvýhodnenú hypotéku žiadajú spolu, by to znamenalo, že dotovanú hypotéku budú môcť získať, ak ich spoločný priemerný hrubý príjem za rok 2011 nepresiahol zhruba 2 260 eur.

Hypotéky pre mladých sú žiadané

Záujem o hypotéky pre mladých potvrdzujú podľa VÚB banky aj jej minuloročné výsledky. Zvýhodnené hypotéky pre mladých predstavovali vo VÚB banke vlani viac ako 45 % zo všetkých hypoték určených na financovanie bývania. „Teda takmer každá druhá hypotéka na bývanie bola poskytnutá ako dotovaný úver pre mladých,“ hovorí vedúca oddelenia úverov banky Melinda Péková. V priemere si pritom mladí ľudia požičiavajú vo VÚB banke 47 000 eur so splatnosťou na 28 rokov.

Podmienkou získania hypotéky pre mladých je vek žiadateľa do 35 rokov a priemerná hrubá mzda za predchádzajúci kalendárny rok vo výške maximálne 1,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ak o úver žiadajú manželia alebo partneri, hranica je dvojnásobná a posudzuje sa voči ich spoločnému príjmu.

Úrokové zvýhodnenie 3 % je možné získať najviac na sumu 50 000 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. Úrokové zvýhodnenie platí po dobu piatich rokov od poskytnutia hypotéky. Jeho výška sa stanovuje zákonom o štátnom rozpočte na každý kalendárny rok individuálne.

K téme

Pri delení zisku musia banky myslieť i na straty, radí NBS Viacročné termínované vklady sú čoraz populárnejšie

Neprehliadnite

Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou Teplé počasie sa končí, prudké ochladenie prinesie na Slovensko mrazy a na hory sneh Foto: Výbor vypočúval kandidátov na ústavných sudcov, do parlamentu posunul všetkých záujemcov Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X