MMF vyčlení 100 miliárd dolárov pre Zelený fond

Dominique Strauss Kahn, Davos
Dominique Strauss-Kahn Foto: SITA

DAVOS 31. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) pracuje na vytvorení Zeleného fondu s objemom 100 miliárd amerických dolárov (takmer 72 miliárd eur) na pomoc krajinám pri zmierňovaní efektov klimatických zmien, informovala v nedeľu organizácia na svojej internetovej stránke.

Generálny riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn na Svetovom ekonomickom fóre v švajčiarskom Davose uviedol, že bolo nevyhnutné vymyslieť systém financovania, keďže rozvojové krajiny na takéto opatrenia financie nemajú. Schopnosť rozvinutých krajín platiť je tiež obmedzená, keďže v súčasnosti sú zaťažené štátnymi dlhmi. Financie totiž potrebovali na boj s finančnou krízou, poznamenal Strauss-Kahn. „Musíme preto nájsť novátorský spôsob financovania,“ povedal. „Chystáme sa poskytnúť pár nápadov súvisiacich so Zeleným fondom, ktorý poskytne 100 miliárd dolárov ročne,“ dodal.

Päťdňové podujatie v Davose pod heslom Zlepšiť stav sveta: Premyslieť, prepracovať, prebudovať prilákalo okolo 2500 popredných politikov, ekonómov a iných osobností z viac ako 90 krajín sveta vrátane 30 prezidentov a premiérov. Zarážajúca je v tejto súvislosti neúčasť amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý mohol využiť túto príležitosť, aby získal podporu pre svoje plány regulácie bankového sektora. Slabé zastúpenie USA podľa niektorých médií odráža celkovú atmosféru tohtoročného zasadania, ktorú charakterizujú slovom bezradnosť. Stretnutie v Davose tradične sprevádzajú mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominique Strauss-Kahn
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond