Mnohé poľnohospodárske pozemky sú opäť pod vodou

Rieka Ondava zaplavila polia
Rieka Ondava v ranných hodinách pretrhla pri Zemplínskom Hradišti, ktoré je situované v blízkosti mesta Trebišov, hrádzu. Voda zaplavila polia a medzihrádzový priestor pri rieke Trnávka. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáma, ktorý prišiel na výchdné Slovensko, je už voda pod korunou hrádze a ak nebudú ďalšie výdatné zrážky, hrádze by už nemali povoliť. Voda z Ondavy ohrozuje dve mestské časti Trebišova - Paričov a Nový majer Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Zástupcovia viacerých regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr (RPPK) vo štvrtok na svojej porade v Banskej Bystrici upozornili, že mnohé poľnohospodárske pozemky sú po vlaňajších záplavách opäť pod vodou. „Len náš podnik má stovky hektárov, na ktorých opäť momentálne stojí voda. Na niektoré plochy sa buď nedá vôbec vstúpiť, alebo na nich pluhy vyorávajú len ďalšiu vodu,“ povedal predseda RPPK v Nových Zámkoch Ján Šimunek. Škody poľnohospodárov sa podľa neho zvyšujú a chýbajú financie na rekultiváciu pôdy, ktorú v súčasnosti využíva najviac vodné vtáctvo a žaby.

Zástupcovia ďalších regionálnych komôr pripomenuli pokračujúce problémy s úľavami na nájomnom i daniach za takto postihnuté pozemky. Tie zostali nedoriešené už v súvislosti s minuloročnou prírodnou katastrofou. „Treba urobiť všetko pre to, aby sa v tomto roku nezopakovali“, uviedol predseda RPPK v Galante Peter Horváth.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na vyjadrenia regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr nebude reagovať. Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu Juraj Kadáš, ministerstvo je plne prístupné diskusii so zástupcami Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, no nie cez médiá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom