Mobiliár z hrobky ´slovenského Tutanchamona´ je na Slovensku

Egypt II
Tutanchamonova hrobka Foto: www.egypz.cz

NITRA 23. januára (WEBNOVINY) – Mobiliár z hrobky germánskeho kniežaťa z Popradu je už na Slovensku. Predmety staré 1 600 rokov niekoľko rokov reštaurovali a konzervovali odborníci v laboratóriách v nemeckom Schleswigu.

Verejnosť ich bude môcť vidieť na výstave v Podtatranskom múzeu v Poprade, ktorá bude zrejme v júni.

Mobiliár hrobky je už celý na Slovensku – stôl, nádoby, stoličky, drevené lopaty, celý rad textílií a podobne. Myslím, že keď všetko dobre pôjde, tak niekedy v júni by mohla byť otvorená výstava najskôr v Poprade a potom niekedy na jeseň buď v Nitre, alebo v Bratislave,“ informoval riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Nosnú časť výstavy budú tvoriť kusy tisového nábytku, ktorým bola hrobka zariadená pre posmrtný život kniežaťa.

V hrobke „slovenského Tutanchamona“ zo 4. – 5. storočia nášho letopočtu bol napríklad stolček, ležadlo, stôl a katafalk, na ktorom bol nebožtík uložený. Perličkou výstavy bude dosková spoločenská hra so štvorcovými políčkami.

Z jednej strany drevenej dosky sa hrala hra podobná dnešnej Dáme, z druhej strany Mlyn,“ vysvetlil archeológ Karol Pieta, ktorý výskum v Poprade viedol. Ako ďalej dodal, namiesto figúrok používali dávni obyvatelia Podtatranského regiónu sklené hracie kamene bielej a tmavozelenej farby.

Zvyšná časť nálezov sa bude na Slovensko vracať postupne, projekt konzervácie je naplánovaný až do roku 2016. Predmety z drahých kovov sa nezachovali, pretože hrobku vykradli ešte súčasníci pochovaného kniežaťa. Zanechali len to, čo nevedeli speňažiť alebo nenašli. Práve organické zvyšky ako kosti, drevá, látky, orechy a podobne však archeológom veľmi dobre poskytujú obraz o kniežati a jeho dobe. Medzinárodný tím odborníkov detailne skúma pod mikroskopmi každú jednu časť inventáru hrobky, ktorú potom dokumentuje a konzervuje.

Slovensko nemá na špeciálne analýzy ani na konzervačné práce potrebné vybavenie. Rovnako aj drvivú väčšinu financií poskytla nemecká strana. Pomocou rôznych analýz vedia vedci zo zvyškov kostry zistiť, odkiaľ nebožtík pochádzal, v akom veku zomrel, čo jedol, či bol podvyživený alebo akými chorobami trpel. Prvá analýza DNA ukázala, že muž pochádzal z územia východne od dnešného Slovenska.

Možno z územia dnešnej Ukrajiny alebo dokonca niekde až po Ural. Ale to bola prvá analýza DNA, ktorej zatiaľ ešte nie úplne veríme a chceme si ju nechať potvrdiť. Neradi sa uspokojíme len s jednou analýzou DNA, pretože nemusí byť presná,“ podotkol Ruttkay.

Je zrejmé, že Germán zomrel 20- až 25-ročný, no jeho konkrétne fyzické vlastnosti spresní analýza, na ktorej pracujú odborníci v nemeckom Göttingene. Podľa izotopového rozboru jeho strava pozostávala prevažne z baranieho a kozľacieho mäsa, menej jedol hovädzie a veľmi málo bravčové. Pomerne veľa jedol aj zeleninu. Stronciové analýzy zubov robia v Dánsku a USA. Zatiaľ nie je spravená dendrochronologická analýza drevených trámov hrobky.

Je to červený smrek a na ten doteraz nie sú krivky (rad letokruhov v časovej postupnosti, pozn. SITA) dostatočne vypracované, ale verím, že príde ten čas a potom budeme vedieť povedať presný rok, kedy bola hrobka vybudovaná,“ povedal Ruttkay. Archeológovia chcú, aby nález našiel svoje stále miesto buď priamo v Poprade, alebo v mestskej časti Matejovce, kde sa hrobka našla.

My stále dúfame, že sa nájdu nejaké zdroje, aby sa postavil nový pavilón, ktorý by si tento nález naozaj zaslúžil,“ zdôraznil Ruttkay. Ak sa financie nenájdu, zostanú predmety z hrobky v Podtatranskom múzeu v Poprade, ktorého priestory sa majú upraviť pre potreby tohto významného nálezu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Pieta