Mobilné aplikácie využívané pri inteligentnej karanténe musia dbať aj na práva občanov, tvrdia europoslanci

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Mobilné aplikácie, ktoré majú byť využité na takzvanú inteligentnú karanténu, musia dbať na práva občanov Európskej únie (EÚ). Myslia si to europoslanci Róbert Hajšel (Smer-SD/S&D) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR).

Podľa europoslankyne je v súčasnosti najdôležitejšie obnoviť jednotný voľný trh, k čomu by mali pomôcť práve inteligentné technológie.

Hajšel si myslí, že dáta, ktoré budú od operátorov zozbierané, musia byť v anonymizovanej podobe a sprevádzať ich majú prísne bezpečnostné opatrenia k využívaniu takýchto informácií.

Obnovenie jednotného európskeho trhu

Poslanci v piatok schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách. Tá takzvanú inteligentnú karanténu umožňuje využiť.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Nichoslonová uviedla, že v súčasnosti považuje za najdôležitejšie obnovenie jednotného európskeho trhu, pretože podľa nej ide o najväčší akcelerátor ekonomického rastu. Taktiež je podľa nej dôležitý voľný pohyb pre všetkých občanov Európskej únie (EÚ) a najmä cezhraničných pracovníkov.

„Od začiatku upozorňujem, že k tomu prispeje náš veľký spojenec v boji proti pandémii. Tým sú technológie, zavreté hranice musíme nahradiť smart karanténami. V rozprave na túto tému odznelo najmä to, že chceme zabezpečiť, aby mobilné aplikácie stopovali iba koronu, nie súkromie občanov,“ zdôraznila europoslankyňa.

Ochrana osobných údajov

Hajšel tiež pripomenul, že nielen ekonomické aspekty koronakrízy sú hlavnou témou zasadaní Európskeho parlamentu (EP). Poslanci diskutujú aj o takzvanej inteligentnej či digitálnej karanténe, teda sledovaní pohybu občanov prostredníctvom mobilných aplikácií, ktorú zaviedli alebo plánujú zaviesť mnohé štáty.

Viac o téme: Koronavírus

Europoslanec upozorňuje, že akékoľvek použitie takéhoto nástroja musí byť napriek výnimočnej situácii plne v súlade s dodržiavaním ochrany osobných údajov, rešpektovať súkromie a práva občanov EÚ.

„Ktorýkoľvek členský štát zavedie takéto opatrenie, musí byť v súlade s európskou legislatívou a zozbierané dáta, ktoré poskytujú mobilní operátori, musia byť v anonymizovanej podobe, prijaté musia byť aj prísne bezpečnostné opatrenia k využívaniu takýchto informácií, prístupu k nim, spôsobu a lehôt ich uchovávania,“ vysvetlil europoslanec.

Štátna karanténa vo vyčlenených zariadeniach

Na Slovensku doteraz platila povinná štátna karanténa pre občanov vracajúcich sa zo zahraničia. Tí ju museli stráviť vo štátom vyčlenených zariadeniach. Situácia sa dotýkala najmä množstva ľudí, ktorí chodia na pravidelné pracovné turnusy do Rakúska, napríklad žien opatrovateliek.

Vláda SR počas minulého týždňa sľúbila, že predstaví inteligentnú štátnu karanténu, ktorá vďaka nainštalovanej aplikácii umožní ľuďom stráviť dvojtýždňovú karanténu v pohodlí domova.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) prisľúbil, že testovacia prevádzka inteligentnej karantény by sa mohla spustiť v pondelok 18. mája.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Ďuriš NicholsonováRobert Hajšel
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurópsky parlament