Mobily napáda nebezpečný vírus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Android
Foto: kekeran.com

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Za jeden z najnebezpečnejších počítačových vírusov je v posledných rokoch pokladaný Zeus. Nikto nevie kto za ním stojí, hovorí sa, že by mal pochádzať z Ruska. Správal sa ako trójsky kôň a behom posledných štyroch rokov infikoval milióny PC a získal z nich informácie o bankových účtoch majiteľov.

Postupne sa ho podarilo do veľkej miery eliminovať, no v súčasnosti sa objavil pod novým menom Zitmo, ktoré možno rozšifrovať ako „Zeus in the mobile“ a ako je z jeho názvu zrejmé, sústreďuje sa hlavne na mobilné telefóny. Prvýkrát sa objavil na jeseň minulého roku a napadol smartfóny s OS Symbian. Teraz sa šíri jeho nová a nebezpečnejšia verzia, sústreďujúca sa na iné OS.

Zitmom sú ohrozené najmä mobily s operačným systémom Android a experti ho pokladajú za mimoriadne nebezpečný. Do mobilov sa dostáva – podobne ako ostatné trójske kone – hlavne v podobe prílohy, napríklad linku v odkaze na Twitteri, môže sa tváriť ako vizitka vo formáte vCard alebo keď surfujete cez mobil napríklad v kaviarni. V miestach, kde sa nachádza wi-fi hotspot sú hekeri schopní vytvoriť falošné brány, označované aj ako „evil twins“, teda zlé dvojčatá. Smartfóny sa k nim pripoja automaticky a ich tvorcovia získajú prístup ku všetkým dátam v napadnutom mobile, vrátane prihlasovacích mien, hesiel a odkazov.
Android
Foto: Asus

Takéto hekerské útoky sa doteraz vyskytovali sporadicky, no s rozšírením funkcionality smartfónov a s príchodom bankových aplikácií sa situácia začína meniť. Odborníci tvrdia, že v horizonte najbližších 12 až 24 mesiacov, bude nejakou formou vírusu napadnutý každý dvadsiaty androidový smartfón alebo iPhone/iPad. V súčasnosti je totiž veľmi jednoduché vytvoriť androidové aplikácie, schopné odcudziť z napadnutých mobilov dôležité údaje a dajú sa aj veľmi jednoducho šíriť.

Rady, ako minimalizovať nebezpečenstvo, sú jednoduché – neotvárajte linky a prílohy od ľudí, ktorých nepoznáte a ak vám od známych príde podozrivý odkaz (napríklad link na neznámy server bez akéhokoľvek vysvetlenia), radšej si u odosielateľa overte, či ho naozaj posielal on. Minimalizujte používanie verejných wi-fi sietí a v žiadnom prípade ich nepoužívajte na finančné transakcie. Inštalujte si všetky updaty pre vaše zariadenie a aplikácie tretích strán inštalujte iba z overených zdrojov. Nevyužívajte pre iPhone jailbreak a nepoužívajte jednoducho odhaliteľné PIN kódy, ktoré umožnia v prípade krádeže zlodejom prístup k vašim dátam.

Viac informácií o víruse Zitmo nájdete v tomto článku online vydania Guardianu alebo na stránkach Virus Bulletinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať