Mocnosti tlačí čas, s Iránom chcú dohodu o jadrovom programe

Bomba
cvičná letecká bomba Foto: forum.valka.cz

VIEDEŇ 2. júla (WEBNOVINY) – Šesť svetových mocností začalo v stredu v rakúskej metropole Viedeň opätovne rokovať s Iránom o jeho jadrovom programe. Cieľom rozhovorov, ktoré potrvajú takmer dva týždne, je uzavrieť s Teheránom konečnú dohodu o obmedzení jeho jadrových aktivít do 20. júla, keď prestáva platiť dočasná dohoda.

Stále je však viacero otvorených tém a tou najspornejšou je, do akej miery môže Teherán obohacovať urán. Miera navrhovaná Iránom vyvoláva obavy, že takto obohatené jadrové palivo môže byť využité na výrobu atómovej zbrane. Sporným bodom jej aj rozsah monitorovania iránskych jadrových zariadení Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.

Na rozhovoroch sa okrem Iránu zúčastňuje Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA. Na čele 15-člennej americkej delegácie bude zástupca ministra zahraničných vecí William Burns. Tomu sa koncom roka podarilo prostredníctvom tajných rokovaní výrazným spôsobom prispieť k dosiahnutiu dočasnej dohody, ktorá je stále v platnosti.

Na základe nej sa islamská republika už zbavila časti jadrového materiálu výmenou za uvoľnenie obchodných sankcií. Mocnosti sa s islamskou republikou snažia dohodu o jadrovom programe nájsť už viac ako desať rokov. Teherán po celý čas odmieta obvinenia z výroby jadrových zbraní, o ktoré sa pokúša najmä podľa tvrdení Izraela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom