Moderátori v RTVS budú modernejší, sľubuje Václav Mika

Václav Mika
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Zmeny v programe a aj v obraze verejnoprávnej televízie považuje nový generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václav Mika za hlavné pozitíva jeho doterajšieho pôsobenia v RTVS.

“Čo je dôležité, mení sa tvár televízie. Medzi rozhlasom a televíziou môže byť veľký obsahový prienik, ale z hľadiska formy sú to úplne rozdielne médiá. Vizualizácia, tvár televízie – to je to, čo predáva,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Mika.

RTVS preto prišla v predvianočnom období s novou grafikou a presne týždeň pred Štedrým dňom odvysielala svoju hlavnú večernú spravodajskú reláciu, Správy RTVS s novou grafikou a vo formáte 16:9.

Modernejší moderátori

Václav Mika
Foto: SITA/Diana Černáková

Podľa Miku na spomínané zmeny neboli potrebné dlhé verejné obstarávania. Ukázalo sa, že sa to dá zvládnuť aj s vlastnými ľuďmi a za oveľa menej peňazí.

“Dá sa to, sú tu kreatívni ľudia,“ tvrdí. V spravodajstve avizuje aj zmeny obsahové. Upravovať sa bude aj prejav moderátorov, aby bol dynamickejší a modernejší, pritom však stále verejnoprávny.

“Nebude to len zmena spravodajských formátov, v novom roku sa pridajú aj ostatné formáty, ktoré tiež prejdú vizuálnou zmenou,“ doplnil generálny riaditeľ RTVS s tým, že nepôjde o konečnú zmenu, tá nastane po tom, ako spravodajstvo získa nové štúdio.

V personálnej oblasti k pozitívnym zmenám v RTVS prispeje podľa Václava Miku nová organizačná štruktúra platná od 1. decembra. Schválený je i programový koncept a rozpočet na budúci rok.

“Pracujem s ľuďmi, ktorých považujem za profesionálov a hodnotných pre inštitúciu, jej cieľ – pre obsah, pre program, pre diváka a poslucháča,“ konštatoval. Mika pripomína, že v pozícii generálneho riaditeľa RTVS je formálne od 2. augusta. “Ale de facto nový manažment, teda môj manažment je funkčný necelý jeden kvartál. Na všetkých kľúčových pozíciách mám teda už svojich kľúčových ľudí,“ doplnil šéf RTVS, ktorý za doteraz najviac nepríjemný krok na čele verejnoprávnej rádiotelevízie považuje redukciu zamestnancov.

Na úrad práce nahlásilo takmer 300 ľudí

Stv
Foto: SITA/Michal Svítok

Hromadné prepúšťanie sa začalo 1. decembra a skončiť by sa malo v prvom polroku 2013.

Na úrad práce nahlásil RTVS plán prepustiť 298 ľudí, konečné číslo ale má byť podľa manažmentu podstatne nižšie.

Pozitívom pre RTVS by bolo viac zdrojov. Úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS (tzv. koncesie) sú najnižšie v Európe a pre Miku by bolo ideálne, ak by sa tento hlavný zdroj RTVS zvýšil. Uvedomuje si zároveň, že súčasné ekonomické problémy zvyšovaniu koncesií neprajú.

“Úloha verejnoprávnej televízie v ťažkej a depresívnej dobe je ešte významnejšia aj vďaka tomu, že musí priniesť nejakú pozitívnejšiu náladu,“ konštatoval v rozhovore pre SITA.

O vyššie koncesionárske poplatky by sa však uchádzať chcel. Ale iba vtedy, ak bude mať argumenty – kvalitný a širší program. “Určite, by som za to aj niečo ponúkol, nielen to, čo ponúkajú Jednotka a Dvojka,“ povedal. Na to, aby začal diskusiu o vyšších poplatkoch za vysielanie verejnoprávneho rozhlasu a televízie nebude stačiť zlepšenie programu Jednotky alebo Dvojky RTVS. “Priniesol by som aj tretiu programovú službu,“ spresnil Václav Mika.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Václav Mika
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska