Moderní otroci pracujú najmä na stavbách, obete sú z východu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavba, kriza
Foto: SITA/AP
Prostitucia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko už v obchodovaní s ľuďmi nie je len krajinou pôvodu obetí či tranzitnou krajinou, ale pre obete tohto trestného činu je dnes aj cieľom.

Znamená to, že u nás končia obete obchodovania pochádzajúce predovšetkým z Ukrajiny, Moldavska, Rumunska a Bulharska. Informoval o tom na stretnutí s novinármi minister vnútra Robert Kaliňák.

Najnovším trendom v oblasti obchodovania s ľuďmi je skutočnosť, že čoraz častejším účelom obchodovania je nútená práca.

„Obchodovanie s ľuďmi bolo spojené predovšetkým so sexuálnym podtextom, dnes sa začína dostávať do popredia aj otázka nútených prác a obeťami sú nielen ženy, ale aj muži,“ povedal Kaliňák.

Podľa neho sa obete tejto trestnej činnosti vyhľadávajú veľmi ťažko a aj keď sa ich podarí nájsť, často majú strach.

Na vyhľadávanie obetí podpísalo policajné prezídium zmluvu s Národným inšpektorátom práce a v niektorých objektoch aj vykonali kontroly, pričom plánujú ďalšie.

Zameriavame sa na také podniky, kde by mohlo dôjsť k pracovnému vykorisťovaniu, napríklad na stavbách či v ubytovniach,“ uviedla Jana Babicová z odboru kriminálnej polície.

Boj slovenských orgánov proti obchodovaniu s ľuďmi ocenila aj vláda USA. Slovensko v hodnotiacej správe označila druhý rok po sebe hodnotením „jedna“, čím sa Slovensko udržalo medzi krajinami s najúspešnejším bojom proti obchodovaniu s ľuďmi.

Americká strana nám dáva zároveň do pozornosti dve oblasti, v ktorých by sa riešenie biznisu s ľuďmi mohlo zlepšiť. Ako uviedol na stretnutí s novinármi zástupca vedúceho misie americkej ambasády v SR Norman Thatcher Scharpf, vláda by sa mala venovať aj marginalizovaným skupinám obyvateľstva, ako sú rómske komunity, ktoré sú podľa veľvyslanectva najviac vystavené riziku obchodovania s ľuďmi. Druhou oblasťou je zlepšenie zberu údajov, aby sa na boji proti tejto kriminalite mohla podieľať celá verejná správa.

Od roku 2008, keď bol vytvorený Program podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, poskytli podľa ministerstva pomoc 109 obetiam tohto trestného činu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR