Modré gombíky pomôžu deťom z Južného Sudánu chodiť do školy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
UNICEF
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Začína sa zbierka Týždeň modrého gombíka, UNICEF chce pomôcť malým Afričanom, aby sa mohli stať Albertom Einsteinom, Ellou Fitzgerald či Gándhím. Po dvoch rokoch zbierania prostriedkov na prepravu vakcín proti novorodeneckému tetanu v Laose sa rozhodli pomôcť deťom v Južnom Sudáne, ktoré nemôžu chodiť do školy.

„Vrátili sme sa naspäť na Afriku a budeme podporovať projekt, ktorý je zameraný na podporu základného vzdelania detí v Južnom Sudáne,“ povedala pre agentúru SITA PR manažérka UNICEF Slovensko Anna Beňová.

UNICEF má už pripravený aj projekt, kam pôjdu peniaze – v jednom z desiatich juhosudánskych dištriktov budú komplexne rozvíjať základné školstvo. Budú rekonštruovať školy, budovať sanitačné zariadenia, zariadenia na pitnú vodu. UNICEF chce zabezpečiť aj to, aby deti mali k dispozícii učebné materiály a pomôcky, aby mali kvalifikovaného učiteľa.

Juhosudánske deti sa v škole neučia len predmety súvisiace s čítaním, písaním, počítaním a všeobecným vzdelaním, no učitelia v nich rozvíjajú aj gramotnosť potrebnú pre život – zásady každodennej hygieny, ochranu pred HIV, starostlivosť o vlastné zdravie, ako je očkovanie či dojčenie, ako aj zásady toho, ako sa vyhýbať nášľapným mínam, čo je v Južnom Sudáne vážny problém.

„Z praxi vieme, že vzdelané deti chcú to isté, keď sa neskôr stanú rodičmi, pre vlastné deti,“ tvrdí Beňová. Vďaka školám sú navyše deti šťastnejšie, lebo môžu byť v kolektíve, hrať sa a premýšľať nad budúcnosťou, čo by inak nerobili.

Tohtoročný Týždeň modrého gombíka trvá oddnes do nedele

Zbierať budú nielen dobrovoľníci do pokladničiek v slovenských mestách, ale prispieť možno aj zaslaním prázdnej SMS na číslo 844 prípadne na číslo účtu 2629726297/1100, variabilný symbol 0311. Minulý rok vybral UNICEF Slovensko 109-tisíc eur. Bolo to podstatne menej ako roky predtým, no v roku 2010 im situáciu skomplikovala prvá vlna povodní.

UNICEF v Južnom Sudáne pôsobí od roku 1952 a do roku 2012 realizujú aj strategický plán rozvoja základného školstva. Už sa im podarilo zvýšiť počet detí, ktoré chodia do školy z 315-tisíc na 1,5 milióna. V Južnom Sudáne sú však stále oblasti, kde na jedného učiteľa pripadá viac ako tisíc detí a po tom, čo vláda v Jube zmenila oficiálny jazyk na angličtinu, sa očakáva ďalší odlev pedagógov.

V januári sa v Južnom Sudáne konalo referendum o odtrhnutí od severu. Vznik nového štátu sa očakáva začiatkom júla, čo ešte môže skomplikovať aj prácu UNICEF-u. „Vylúčené nie je určite nič. Celý región po všetkých tých vojnách a dlhotrvajúcich konfliktoch je ešte stále veľmi citlivý. Osobne dúfam, že sa nič veľkého nestane, čo by rapídnym spôsobom zasiahlo do pomoci a plánov, ale vylúčiť to nemôžeme,“ uzavrela Beňová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN